11 luty 2024

Sesja poświęcona obrazowi Auschwitz w kulturze masowej

zdjęcie: Sesja poświęcona obrazowi Auschwitz w kulturze masowej / fot. PAP
fot. PAP
Obrazowi Auschwitz w kulturze masowej poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało należące do Muzeum Auschwitz międzynarodowe centrum edukacji. Jak zakomunikowała placówka, odbędzie się ona 29 lutego.
REKLAMA

Maria Martyniak, odpowiedzialna w muzeum za projekty edukacyjne, podkreśliła, że choć od II wojny światowej mijają kolejne dekady, a naocznych świadków niemieckich zbrodni jest coraz mniej, to pamięć o wydarzeniach podtrzymują literatura i film.

„Na ich bazie budujemy sobie wizję, jak Auschwitz funkcjonował i jak wyglądało życie więźniów za drutami obozu. Dzisiaj na rynku wydawniczym mamy mnóstwo książek ze słowem +Auschwitz+ w tytule, wśród których jednak trudno odróżnić świadectwa, relacje więźniów od powieści, które są fantazjami na temat prawdziwych zdarzeń i postaci” – podała Martyniak.

Jak zaznaczyła, pracownicy naukowi muzeum podczas wykładów poruszą temat obrazu Auschwitz w filmach fabularnych, książkach, a także powiedzą, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze literatury czy filmu oraz jak odróżnić prawdę od fikcji. „Zostanie omówiona kwestia wykorzystywania symboliki Auschwitz we współczesnym dyskursie publicznym” – poinformowała Maria Martyniak.

Udział w sesji „Obraz Auschwitz w kulturze masowej - fantazja twórców, a wierność historii” na platformie Zoom będzie bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online, należy przesłać do 27 lutego. Po tym terminie uczestnicy otrzymają maila z linkiem do udziału w spotkaniu.

Formularz jest pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSejTu7etUfwxVMMJepfYeZ0uEaup2pUYdRHy7zpn5ZDMtBMIA/viewform.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
24.5°C
wschód słońca: 05:16
zachód słońca: 20:20
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-05-05 16:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 18:00
miejsce
Impart Centrum, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany