15 listopad 2023

W Pałacu Prezydenckim wręczono nagrody „Dla Dobra Wspólnego"

zdjęcie: W Pałacu Prezydenckim wręczono nagrody „Dla Dobra Wspólnego
fot. PAP
To jest dla nas niezwykle ważne wydarzenie; wszystkie zgłoszone do nagrody osoby prezentują postawę obywatelską i patriotyczną - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas gali finałowej 8. edycji Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego”, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
REKLAMA

Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w gali finałowej 8. edycji Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego".

"To jest dla nas niezwykle ważne wydarzenie" - podkreślił prezydent. Poinformował, że do nagrody przyjęto 95 zgłoszeń. "Chcę zapewnić o jednym, nie było wśród tych 95 zgłoszeń (...) ani jednego, które nie zasługiwało na nagrodę. Kapituła nie miała tutaj łatwego zadania" - powiedział prezydent.

Przypomniał, że pierwsza gala odbyła się 9 grudnia 2016 r. "Od tego momentu zawsze staramy się, żeby finałowa gala miała miejsce w okolicach Święta Narodowego Odzyskania Niepodległości" - zaznaczył prezydent.

"Dlaczego? Dlatego ponieważ uważamy, że właśnie te postawy, te działania, które są w życiu codziennym (...) realizowane dla dobra wspólnego, pożytku społecznego, publicznego, mówiąc wprost i krótko - dla dobra drugiego człowieka, dla budowania społeczeństwa są ważne" - mówił prezydent.

Jak wyjaśnił, chodzi o społeczeństwo, w którym każdy człowiek czuje się normalnie, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znalazł. "Chodzi o to, żeby integrować tych, którzy z jakichś przyczyn są zagrożeni wykluczeniem, żeby przyciągać ich z powrotem, przywracać na drogę funkcjonowania w społeczeństwie" - dodał prezydent.

Wyraził wdzięczność wszystkim zgłoszonym do nagrody osobom za "postawę obywatelską, patriotyczną, za budowanie społeczeństwa obywatelskiego Rzeczypospolitej, taką jaką chcielibyśmy mieć".

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: "Człowiek–lider", "Organizacja – instytucja", "Dzieło – projekt", "Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego".

W kategorii "Człowiek–lider" pierwsze miejsce zajął Ivo Łaborewicz - historyk, pracownik Archiwum Państwowego, autor wielu publikacji turystyczno–krajoznawczych. Zaangażowany archiwista, społecznik i pasjonat, publicysta i naukowiec, organizator wystaw, konferencji, lokalnych przedsięwzięć, członek wielu stowarzyszeń, edukator.

Drugie miejsce w tej kategorii zajął fundator i prezes fundacji "Oczami Brata" Paweł Bilski. Na trzecim miejscu znalazła się siostra Anuarita Ewa Tutka - dyrektor ośrodka rewalidacyjno–wychowawczego w Puławach i Wiceprezes Fundacji Benedyktyński Zakątek w Puławach.

W kategorii "Organizacja – instytucja" pierwsze miejsce zajęła Federacja Polskich Banków Żywności. Obecnie to sieć 31 Banków Żywności działających na terenie całej Polski. Zadaniem federacji jest promocja idei, reprezentowanie ich oraz koordynacja działań na poziomie ogólnopolskim. Ze wsparcia żywnościowego Banków Żywności korzystają rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Grupa Ratownicza "Nadzieja" z Łomży założona przez ks. dr. Radosława Kubła. "Nadzieja" to jedna z największych w kraju społecznych jednostek ratowniczych licząca około 250 członków.

Na trzecim miejscu znalazło się Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka" z Poznania.

W kategorii "Dzieło – projekt" na pierwszym miejscu znalazł się przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna "Kurtyna" prowadzony przez Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku.

Celem "Kurtyny" jest: inspiracja twórców – amatorów, aktywizacja i integracja środowisk katolickich, popularyzacja twórczości hołdującej wartościom ewangelicznym i tradycji katolickiej, popularyzacja sztuki teatralnej i rozwijanie wrażliwości na sztukę. Przegląd promuje aktywność artystyczną m.in. młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, stanowi także element pracy z osobami wychodzącymi z kryzysu, np. bezdomności albo po stracie.

Drugie miejsce zajął Chrześcijański Dom "Zatoka Pereł" - ośrodek dla kobiet uzależnionych z dziećmi prowadzony we Wsi Bukowsko, w województwie podkarpackim przez Katarzynę i Mariusza Szwedów.

Na trzecim miejscu znalazła się Fundacja "SOS Życie" z Mielca, która prowadzi działania na rzecz ratowania życia i zdrowia kobiet zagrożonych nowotworami.

Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego została przyznana Barbarze Bielińskiej–Jaroszyk - dyrektor Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, łączącego temat niepełnosprawności ze sztuką filmową. Bielińska-Jaroszyk jest także wiceprezesem Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego i członkiem Stowarzyszenia Kiwanis International Klub w Koszalinie.

W imieniu laureatki nagrodę odebrał jej wieloletni współpracownik Eugeniusz Gordziejuk.

Ustanowiona przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2016 r. Nagroda Prezydenta RP Dla Dobra Wspólnego promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Paulina Kurek

kkr/ pak/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.9°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:48
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-12-02 11:00
miejsce
Klub Firlej, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 13:00
miejsce
Klub Firlej, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 15:30
miejsce
Impart Centrum, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 15:30
miejsce
Impart Centrum, Wrocław, ul....
wstęp biletowany