reklama
kategoria: Kraj
7 kwiecień 2024

Współczesne czasy potrzebują Bożego Miłosierdzia

zdjęcie: Współczesne czasy potrzebują Bożego Miłosierdzia / fot. PAP
fot. PAP
Współczesne czasy potrzebują ludzi wołających o Boże miłosierdzie - powiedział w niedzielę kard. Kazimierz Nycz podczas centralnych uroczystości święta Bożego Miłosierdzia. "To, że Bóg jest miłosierny nie wyklucza tego, że jest sprawiedliwy" - mówił zaś w Płocku tamtejszy biskup Szymon Stułkowski.
REKLAMA

Druga Niedziela Wielkanocna to w Kościele katolickim święto Bożego Miłosierdzia. W archidiecezji warszawskiej jego obchody odbyły się przy figurze Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło na stołecznej Woli, gdzie mszy św. polowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

"Czy fakt, że jest nas dziś mniej niż choćby 23 lata temu, kiedy postawiliście figurę Chrystusa Miłosiernego, oznacza, że współczesny świat trzeciej dekady XXI wieku mniej potrzebuje Miłosierdzia Bożego? Czy to oznacza, że potrzebujemy mniej Bożego miłosierdzia, niż wtedy, kiedy w 2000 r. papież Jana Paweł II kanonizował s. Faustynę Kowalską? Czy dziś świat mniej potrzebuje Bożego miłosierdzia niż w przededniu II wojny światowej, kiedy siostra Faustyna w latach 1934-1935 wołała: +jeżeli świata nie przyjmie, jeśli nie przytuli się do Jezusa Miłosiernego, straci ratunek przed tym, co miało przyjść?" - zapytał w czasie liturgii metropolita warszawski.

"Współczesne czasy również potrzebują miłosierdzia Boga, z tym tylko, że ludzie mniej o nie wołają, co wynika z tego, że człowiek przede wszystkim zawierzył dziś swoim możliwościom" - stwierdził. "Współczesny człowiek uznał, że sam sobie poradzi. Zmniejszyło się jego poczucie wszelkiej winy wobec Boga i ludzi. Czasem samego siebie stawia w miejscu Pana Boga i dlatego nie potrzebuje już wołać: +Jezu ufam Tobie+" - ocenił kardynał.

Jak zaznaczył, "im mniej nas jest wołających do Boga słowami modlitwy +koronki do Bożego miłosierdzia+, tym bardziej musimy wołać do Pana”. „Musimy także dawać świadectwo, że jesteśmy ludźmi Jezusa Miłosiernego, czyli ludźmi, którzy zaufali Bogu, który w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym najpełniej objawia swoje miłosierdzie" - powiedział hierarcha.

Według kardynała, "im bardziej człowiek staje się indywidualistą, im bardziej liczy na siebie, im bardziej myśli, żeby realizować się w życiu obok Boga, a czasami nawet wbrew Bogu, tym bardziej kult Jezusa Miłosiernego jest potrzebny".

Powiedział, że stając wobec wyzwań współczesnego świata, takich jak: "wojna w Ukrainie, wojna, która w jakimś sensie wisi dziś nad całą Europą, nieporozumienia, brak miłości, nienawiść, podziały - powinno skłaniać ludzi do modlitwy: +Jezu ufam Tobie+".

Jak podkreślił kard. Nycz, "bez Boga, bez Jego miłosierdzia naprawdę sobie nie poradzimy". "Nie spodziewajmy się, że nagle Bożego miłosierdzia będą przyzywać wielcy tego świata, Europy, Polski. Musimy zacząć od samych siebie" - dodał.

Przestrzegł przed usprawiedliwianiem się, że budowanie wspólnot, w których panuje miłość i braterstwo nie przystaje do dzisiejszych czasów. "Może to jest pytanie o to, czy czasem nie odeszliśmy za daleko od ideału pierwotnego chrześcijaństwa? Czy nie trzeba dziś wrócić do Jezus Chrystusa, aby w drugim człowieku zobaczyć brata, aby w rodzinie zobaczyć wspólnotę na wzór pierwszych chrześcijan?" - zachęcał do refleksji metropolita warszawski.

"Na ile jesteśmy zdolni odwzorować w sobie, w swojej rodzinie, parafii - tę miłość, z którą Bóg przychodzi do nas w swoim miłosierdziu, aby nas zapalić do naszego miłosierdzia?" - zapytał kard. Nycz.

Płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się w miejscu, gdzie w 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu z jego wizerunkiem i z podpisem "Jezu, ufam Tobie". Tam w niedzielę w homilii podczas mszy świętej biskup płocki Szymon Stułkowski zwrócił uwagę, że warunkiem otrzymania Miłosierdzia Bożego jest nawrócenie polegające "na wzięciu odpowiedzialności za siebie i za swoje czyny w spotkaniu z Bogiem jako sędzią". "Bo to, że Bóg jest miłosierny, nie wyklucza tego, że jest sprawiedliwy" - zaznaczył. I dodał: "Bóg jest miłosierny, ale okazuje miłosierdzie tym, którzy o nie proszą. Dlatego nie bójmy się podejmować wysiłku, by Bóg nas nawracał i nie bójmy się prosić Boga o miłosierdzie".

Hierarcha wskazał też, że "najważniejszą godzinę miłosierdzia mamy za sobą - to jest nasz chrzest", gdy "Jezus wszedł do naszego serca" i przeżywaliśmy pierwsze zesłanie Ducha Świętego. "I tak jak uczniom mówi: weźmijcie Ducha i odpuszczajcie grzechy, tak do nas mówi: weź mojego Ducha i przebaczaj". "Moc Ducha jest nam dana po to, byśmy przebaczali" - podkreślił.

Przypomniał, że Niedziela Miłosierdzia jest celebrowana w Kościele na całym świecie "na życzenie Pana Jezusa", który właśnie w miejscu, gdzie znajduje się płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poprosił św. siostrę Faustynę Kowalską o obraz z Jego wizerunkiem i podpisem "Jezu, ufam Tobie". Bp Stułkowski wskazał przy tym, że nie chodzi o to, abyśmy rozpoznawali Chrystusa po twarzy czy sylwetce, ale po Jego ranach, które są "znakiem i dowodem miłości Boga do świata wyrażonej w zbawczej ofierze Jezusa, męce, śmierci i Zmartwychwstaniu".

"Pan Jezus pragnie, żebyśmy przez ten obraz, przez kult Jego miłosierdzia, odkrywali Bożą miłość" - dodał. Zauważył, że w czerwcu 2024 roku minie 100 lat od powołania św. Faustyny Kowalskiej do posługi zakonnej, co miało miejsce w Łodzi. Poprosił wiernych, by pamiętali o tej rocznicy, dziękując za dzieło Miłosierdzia Bożego, które właśnie przez nią Jezus ukazał światu.

Bp Stułkowski podkreślił, że "celem przynależności do Kościoła jest dawanie świadectwa o miłości Pana Boga". "Powinniśmy tym promieniować jako ludzie ochrzczeni" - dodał. Nawiązał też do chrztu, którego udzielił ośmiorgu dorosłych w płockiej katedrze w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Prosił o modlitwę za nich, a także o to, aby zapraszać do chrztu inne dorosłe osoby, które noszą w sercu pragnienie chrztu.

Święto Bożego Miłosierdzia do kalendarza liturgicznego wpisał w roku 1985 kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej. Następnie niektórzy polscy biskupi uczynili to w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził święto dla wszystkich diecezji w kraju, zaś w dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił to święto dla całego Kościoła. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Michał Budkiewicz

mgw/ mb/ mark/ wus/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
1.5°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-12-12 20:30
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 17:30
miejsce
Impart Centrum, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Oratorium Marianum, Wrocław, pl....
wstęp biletowany