11 lipiec 2020

Rozpoczyna się Festiwal Góry Literatury w Kotlinie Kłodzkiej

fot. PAP
Kilkadziesiąt wydarzeń – spotkań autorskich, warsztatów, wernisaży, projekcji filmowych oraz koncertów znalazło się w programie rozpoczynającego się w sobotę w Kotlinie Kłodzkiej Festiwalu Góry Literatury. Impreza potrwa do 18 lipca.
REKLAMA

Festiwal Góry Literatury organizowany jest od 2015 r. głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i na Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel oraz gmina Nowa Ruda, a gospodarzami - Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Menadżerką festiwalu jest Beata Kłossowska-Tyszka.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, w tym roku spotkania odbywać się będą głównie w plenerze. „Tegoroczna edycja będzie szczególna. W związku z obowiązującymi ograniczeniami i obostrzeniami oraz wymogami sanitarnymi wydarzenia będą biletowane, a liczba miejsc - ograniczona” – podali.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. we Włodowicach, na Rynku i w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, na dziedzińcu Zamku Książ w Wałbrzychu, przed Zamkiem Sarny w Ścinawce Górnej czy na tarasie widokowym na Górze Guzowatej w Radkowie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się pisarze: Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Joanna Lamparska, Mikołaj Łoziński, Elżbieta Lipińska, Wojciech Bonowicz, Klementyna Suchanow, Maciej Hen, Mikołaj Grynberg, Zygmunt Miłoszewski i Michał Rusinek.

Z uczestnikami festiwalu spotkają się także m.in. historyczka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg, reżyserzy Adrian Panek, Jagoda Szelc oraz Olga Chajdas, aktor Maciej Musiałowski, językoznawczyni Katarzyna Kłosińska, publicysta Edwin Bendyk oraz prof. Marcin Drąg.

Rozmowy z gośćmi festiwalu poprowadzą m.in.: Irek Grin, Grzegorz Gauden, Kinga Dunin, prof. Monika Płatek, Karolina Korwin-Piotrowska oraz Michał Nogaś.

Podczas festiwalu odbędą się także koncerty – m.in. Lecha Janerki i Marii Peszek, a także projekcje filmowe. W ramach festiwalowego pasma filmowego, którego współorganizatorem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, pokazane zostaną filmy: „Nina” Olgi Chajdas, „Wilkołak” Adriana Panka, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza oraz „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy.

Zaplanowano także wycieczkę rowerową do Radkowa z poetą Jakubem Kornhauserem, spacer na wieżę widokową na Górze Św. Anny, wystawy fotografii oraz warsztaty dla dzieci.

Nowością tegorocznego festiwalu Góry Literatury jest #GodzinaWolnegoCzytania. Organizatorzy zachęcają uczestników Festiwalu do tego, by przysiedli w tym czasie w dowolnym miejscu w Nowej Rudzie oraz okolicach i zanurzyli się w lekturze, a swoje zdjęcia z książką w rękach publikowali w mediach społecznościowych.

Festiwal Góry Literatury potrwa do 18 lipca. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-08-25 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 20:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-29 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 15:00
miejsce
STATEK RUSAŁKA, Wrocław, PRZYSTAŃ...
wstęp biletowany