24 październik 2022

Na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza

zdjęcie: Na Rynku Głównym stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza / fot. PAP
fot. PAP
Pomnik Adama Mickiewicza łudząco podobny do oryginału stanął po drugiej stronie Sukiennic, w pobliżu Wieży Ratuszowej. Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego "Adasia" jest inicjatywą Teatru Groteska.
REKLAMA

"To nie sen. Drugi Adam Mickiewicz na Rynku jest możliwy" - powiedziała podczas oficjalnej prezentacji pomnika w poniedziałek Agnieszka Malatyńska, rzeczniczka prasowa festiwalu Materia Prima.

Monument niemal tej samej wysokości, co 124-letni oryginał został wykonany w teatralnej pracowni plastycznej. Pozostanie na Rynku przez trzy kolejne dni, a następnie będzie nieoczekiwanie pojawiał się w innych miejscach Krakowa. To akcja zapowiadająca 6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima, który rozpocznie się w lutym 2023 roku.

"To nie przypadek, że Adam Mickiewicz stanął tutaj, i że Adam Mickiewicz stał się twarzą Festiwalu Materia Prima. Dzieje się tak dlatego, że Adam Mickiewicz był niezwykle wrażliwy na teatr. Uważał, że właściwie w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza w teatrze romantycznym. Na emigracji w Paryżu zetknął się z teatrem Cirque-Olympique, teatrem, który był pradziadkiem teatru formy, czyli tego teatru, który propaguje nasz festiwal Materia Prima" - wyjaśniła na Rynku w Krakowie Agnieszka Malatyńska.

Tym samym Teatr Groteska nawiązuje do trwającego obecnie Roku Romantyzmu.

"Chcemy także zwrócić uwagę na teatr. Teatr jako zjawisko. Teatr, który jest obecny w życiu wielu inteligentnych ludzi. Teatr, bez którego trudno żyć. Teatr, który ma wyobraźnię. Teatr, który buduje naszą wyobraźnie, a przede wszystkim teatr, w którym nie ma rzeczy niemożliwych" - dodała Agnieszka Malatyńska. Akcja przebiega pod hasłem "Związki partnerskie z teatrem - polecam".

Prezentacji pomnika towarzyszył happening "przeciwników sztuki wysokiej", którzy nawoływali do "bojkotu festiwalu".

Festiwal Materia Prima organizowany przez Teatr Groteska odbywa się co dwa lata od 2010 roku, ale obecna edycja - ze względu na pandemię - wraca po czteroletniej przerwie. W lutym do Krakowa przyjadą artyści reprezentujący teatr formy z sześciu krajów - Francji, Anglii, Holandii, Danii i Szwajcarii.

"Będzie to siedem najciekawszych spektakli, które pojawiły się w ostatnich latach w Europie" - powiedział PAP Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej Festiwalu Materia Prima. "Można je zobaczyć w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio, ale żeby je zobaczyć w jednym czasie, w jednym miejscu - to w zasadzie się w ogóle nie zdarza" - dodał.

Materia Prima nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, a w Polsce do twórczości takich artystów, jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Pokazuje światowej sławy zespoły doceniane przez publiczność na całym świecie i wielokrotnie nagradzane. (PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.6°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 16:36
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany