kategoria: Kultura / Sztuka
20 maj 2023

Obchody Dnia Mniejszości Narodowych w Teatrze Polskim

zdjęcie: Obchody Dnia Mniejszości Narodowych w Teatrze Polskim / fot. PAP
fot. PAP
Warsztaty, czytanie performatywne oraz panel dyskusyjny znalazły się w programie Dnia Mniejszości Narodowych organizowanego przez Teatr Polski we Wrocławiu w ramach polsko-norweskiego projektu "Including Minority – włączyć mniejszość". Obchody odbędą się w niedzielę na Scenie na Świebodzkim.
REKLAMA

Obchody rozpoczną się o godz. 10 od części warsztatowej, która ma pozwolić uczestnikom na spotkanie z kulturami mniejszości w praktycznym wymiarze. W programie znalazły się warsztaty z kaligrafii arabskiej oraz śpiewu białego ukraińskiego. Zajęcia są bezpłatne. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują na nie zapisy.

O godz. 12 odbędzie się część artystyczna, podczas której ukraińscy amatorzy wystąpią z dwoma czytaniami performatywnymi współczesnych tekstów ukraińskich, przygotowanymi na warsztatach teatralnych z aktorką Teatru Polskiego, Agatą Obłąkowską-Mazurkiewicz.

Na godz. 12:30 zaplanowano z kolei panel dyskusyjny, którego gośćmi będą Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu Kartikey Jori oraz prezes Fundacji Ukraina Artem Zozulia.„Podczas panelu jego uczestnicy porozmawiają o tym, co wiemy na temat mniejszości zamieszkujących Wrocław i Polskę oraz czy możemy przewidywać, jak będzie kształtował się przyszły krajobraz etniczny i kulturowy Wrocławia i Polski” - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Po panelu odbędzie się spotkanie podsumowujące polską część projektu "Including Minority". Podczas dyskusji czwórka ukraińskich aktorów-amatorów, która wzięła udział w przedsięwzięciu podzieli się swoimi osobistymi spostrzeżeniami na jego temat.

„Including Minority – włączyć mniejszość” to projekt teatralny realizowany w partnerstwie polsko-norweskim z udziałem mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii za pośrednictwem Funduszy EOG.

Celem projektu jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego Teatru Polskiego we Wrocławiu z teatrem Company B. Valiente z Oslo, co ma przełożyć się na wzmacnianie stosunków pomiędzy polskimi instytucjami kultury a instytucjami kultury z Norwegii.

Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa dolnośląskiego. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
18.4°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 21:10
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-19 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-19 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-20 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-20 19:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany