18 październik 2022

Wystawa "Okruchy przeszłości" dot. znalezisk archeologicznych odkrytych pod d. Pałacem Saskim

zdjęcie: Wystawa
fot. PAP
Wystawa "Okruchy przeszłości" dotyczy znalezisk archeologicznych, które zostały odkryte przed laty, gdy były przeprowadzane pierwsze badania pod dawnym Pałacem Saskim. W tej chwili badania są kontynuowane - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas wernisażu ekspozycji na Pl. Piłsudskiego w Warszawie.
REKLAMA

Podczas wtorkowego wernisażu wystawy pt. "Okruchy przeszłości" na stołecznym Pl. Piłsudskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że ekspozycja "dotyczy znalezisk archeologicznych, jakie tutaj zostały odkryte przed laty, gdy przeprowadzane były pierwsze badania archeologiczne". "W tej chwili, jak widzimy, badania archeologiczne są kontynuowane i kolejne etapy odbudowy zgodnie z zapowiedzią i zgodnie z harmonogramem są realizowane. Bardzo chciałem podziękować wszystkim osobom, które realizują ten projekt, bo jak widzą warszawiacy i wszyscy Polacy, jest on realizowany sprawnie i bez zwłoki. Jednocześnie prezentujemy także kolejną wystawę, która wizualizuje tę architekturę - Pałac Brühla, Pałac Saski i kamienice przy ul. Królewskiej - jak one wyglądały i jak najprawdopodobniej będą wyglądały. Mówię najprawdopodobniej, bo będzie przecież ogłoszony konkurs architektoniczny i w szczegółach nie wiemy. To, co jest pewne, będzie zapewniony rygor konserwatorski" - zwrócił uwagę.

Gliński przypomniał, że budynki mają być odbudowane "nie tylko w stylu, ale także z autentycznych, historycznych materiałów". "Chciałbym również powiedzieć - zwłaszcza tym, którzy zapowiadają, że jednym z elementów ich nieistniejącego programu jest niekontynuowanie tej odbudowy - że zapraszamy tutaj wszystkich, żeby zapoznali się z tym, jak przebiega proces odbudowy Pałacu Saskiego, a także jeszcze raz - bo mówiliśmy o tym wielokrotnie - chcę przypomnieć, co w tej chwili planujemy, co odpowiednie ciała zgodnie z ustawą pracujące w tej chwili nad tymi koncepcjami planują zgodnie, zresztą chyba z wolą Polaków, zainstalować w tych budynkach. A więc Pałac Brühla to przede wszystkim polski Senat. Jeżeli chodzi o Pałac Saski to najprawdopodobniej reprezentacyjne przestrzenie dla Urzędu Marszałkowskiego" - powiedział wicepremier.

Dodał, że reszta będzie "dla kultury i obywateli". "Chcemy, żeby tutaj była filia Muzeum Historii Polski, Zachęty, która jest po drugiej stronie ulicy, żeby to było miejsce otwarte dla organizacji pozarządowych, dla warszawiaków, miejsce wspólne warszawiaków i Polaków. A więc przede wszystkim instytucje kultury, instytucje pamięci historycznej, bo przecież w tym miejscu mieszkał Chopin i było Biuro Szyfrów. To miejsce, w którym oprócz opowieści o Chopinie czy polskich szyfrantach będziemy także snuli opowieści o najważniejszych postaciach polskiej historii, np. o Marii Curie-Skłodowskiej. Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł (...), żeby także otworzyć tę przestrzeń dla małych księgarni" - stwierdził szef MKiDN.

Wystawa "Okruchy przeszłości" prezentowana jest na ogrodzeniu terenu inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Składa się z wielkoformatowych plansz prezentujących artefakty wydobyte podczas prac archeologicznych, jakie prowadzone były pod dawnym Pałacem Saskim w latach 2006-2008.(PAP)

autorki: Daria Porycka, Katarzyna Krzykowska

dap/ ksi/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.6°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 16:36
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany