Wystawa w Domku Miedziorytnika
Prezentowane na wystawie prace powstały w ramach zakończonego w lipcu br. Międzynarodowego Lata Artystycznego, czyli warsztatów artystycznych, które odbyły się w Krzyżowej k. Świdnicy. Część warsztatów poświęcona była tworzeniu prac z wykorzystaniem miedzi. Uczestnicy pracowali w dwóch grupach. Grupa pierwsza skupiała tylko profesjonalistów (zajęcia z grafiki, ceramiki i rzeźby), grupa druga profesjonalistów i amatorów (malarstwo, fotografia, teatr, taniec). – W tym roku nadaliśmy warsztatom tytuł „sztuka budowania, sztuka burzenia”, a każdy z prowadzących definiował to hasło przez warsztat który prowadził i przez zadania jakie stawiał – mówi Marek Stanielewicz, organizator wydarzenia, wykładowca na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz kustosz wrocławskiego Domu Miedziorytnika, który prowadził warsztaty z grafiki.
– Z miedzi zostały wycięte formy oparte o polską parzenicę – tradycyjną broszkę góralską. Konieczne było zrobienie współczesnej parzenicy, ale w oparciu o jej klasyczną formę. Powstała też grafika na wąskim pasku miedzi, gdzie każdy miał przygotować opowieść liniową, jakby w kadrach filmowych. Następnie te wąskie paski miedzi zostały zamienione w bransolety. Tym samym zmieniła się forma i sposób wyrazu. Zarówno bransolety jak i parzenice będzie można zobaczyć na wystawie – mówi Stanielewicz.
Warsztat z rzeźby w Krzyżowej prowadził znany wileński rzeźbiarz Robert Piesliak. – Miedź jest materiałem przyjemny do pracy, można uzyskać dzięki niemu różne formy i kolory. W Wilnie, gdzie mieszkam i pracuje miedziorytnictwo nie jest popularne. Sama miedź jeśli chodzi o materiał, często nie jest pierwszym wyborem artystów, a szkoda – komentuje Piesliak. W tym roku główną ideą warsztatów rzeźbiarskich był dzwon. Zadaniem wspólnym dla całej grupy było odlanie dzwonu z brązu. – Odlew się nie udał, ale cała praca była efektywna, bo każdy mógł zobaczyć jak taki odlew zrobić – dodaje Piesliak.
Wiera Jahoudzik, artystka z Mińska, prowadziła warsztaty malarskie, a jej grupa tworzyła na miedzianych płytach wizerunek Matki Boskiej. – Obrazy, które zobaczymy na wystawie są interesujące z dwóch powodów. Po pierwsze dla większości uczestników to była pierwsza próba malowania farbami olejnymi na miedzi. Po drugie nad samym tematem – który nie był tak naprawdę ikoną, tylko twórczą refleksją – uczestnicy także pracowali po raz pierwszy. – mówi Jahoudzik. I dodaje, że miedź gwarantuje uzyskanie odcieni, których nie da się osiągnąć na żadnym innym podłożu.
Międzynarodowe Lato Artystyczne jest organizowane co roku od 19 lat. Uczestnikami wszystkich spotkań byli studenci z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, USA, Rumunii, Albanii, Niemiec, Grecji, Argentyny, Japonii, Czech i Słowacji. Wystawa w Domku Miedziorytnika oraz katalog prezentują szerokie zastosowanie miedzi w sztuce, począwszy od grafiki, poprzez rzeźbę i ceramikę, a skończywszy na malarstwie. Domek Miedziorytnika został wybrany na jedno z miejsc organizacji wydarzeń towarzyszących Wrocławiowi jako Stolicy Europejskiej Kultury w roku 2016. W otwarciu Wystawy będzie uczestniczył Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia. Międzynarodowe Lato Artystyczne w Krzyżowej wsparte było przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa potrwa do 14 października. Można ją oglądać od wtorku do czwartku od 13:00 do 17:00 oraz w soboty od 12:00 do 18:00. Wstęp na wystawę jest wolny.
Więcej informacji o zastosowaniach miedzi w designie na www.copperalliance.eu/design/