Dwie prestiżowe nagrody dla Wrocławia. W rankingu Forbesa jesteśmy najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu
Podczas Forum Wrocław został wyróżniony dwiema prestiżowymi nagrodami. Zdobył pierwsze miejsca w rankingu magazynu „Forbes” - Miasta Przyjazne dla Biznesu (w ubiegłym roku wyprzedziła nas Warszawa) oraz w konkursie „Cashless Cities” na najbardziej „bezgotówkowe miasta w Polsce” (doceniono również Warszawę i Lublin). Celem tego ostatniego rankingu jest promowanie samorządów, dbających o rozwój płatności elektronicznych.
Biznes to sektor, który w naszym mieście prężnie się rozwija. To właśnie pod Wrocławiem, na terenie aglomeracji w Miękini, Intel, największy producent mikroprocesorów na świecie, zainwestuje rekordowe pieniądze w swoją fabrykę. Zakład pomoże w zaspokojeniu krytycznego popytu na zdolności integracji i testowania półprzewodnikowych układów scalonych , jaki według przewidywań firmy nastąpi do roku 2027. Intel przewiduje, że wysokość inwestycji w nowy zakład sięgnie nawet 4,6 mld dolarów, a jednym z założeń jest możliwość rozbudowy. Po zakończeniu budowy zakład będzie oferował zatrudnienie dla nawet 2000 pracowników, a sama budowa stworzy kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy.Mamy nową rzeczywistość w Polsce. Wierzę, że pomyślną i szczęśliwą dla samorządu. Dlatego tak ważnym jest, by zacieśniać współpracę i wymieniać się doświadczeniami. No i cieszyć się z nagród, bo wyróżniony został Wrocław. A dokładniej Wy - mieszkańcy, którzy tworzycie tak wspaniały klimat do prowadzenia działalności gospodarczej w naszym mieście – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Dodajmy, że mocnym atutem Wrocławia jest silna branża IT licząca 36 tys. pracowników, liczne startupy i 100 tys. studentów na renomowanych uczelniach.
Stolica Dolnego Śląska to miasto akademickie, z zapleczem technologicznym, z otwartym rynkiem pracy wypełnionym specjalistami i odpowiednią infrastrukturą. Regularnie otwieramy kolejne biura, fabryki czy centra badawcze.
Uczestnicy wydarzenia wiele uwagi poświęcili także kwestii ochrony środowiska.Biznes stawia na Wrocław. Te wyróżnienia to efekt tworzenia korzystnych warunków dla biznesu, rozwiniętej bazy akademickiej oraz przyjaznego samorządu. To wreszcie motywacja do dalszej ciężkiej pracy – dodaje Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Przypomnijmy, że przed rokiem Wrocław również sięgnął po nagrody podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends. Były to wyróżnienia w rankingu Newsweeka dla „Najlepszych Prezydentów Miast”, w rankingu „Forbesa” – „Miasta Przyjazne dla Biznesu” (drugie miejsce) oraz w rankingu „Cashless Cities” (pierwsze miejsce za informatyzację miasta i rozwiązania smart, w których dominują transakcje bezgotówkowe). Dobra passa została zatem podtrzymana, a przy okazji potwierdzona słuszność drogi, którą miasto podąża. Bo tylko w zeszłym roku Wrocław został także ogłoszony:Aby miasta mogły wejść na ścieżkę neutralności klimatycznej, absolutnie konieczne jest zaangażowanie się wszystkich podmiotów, które funkcjonują w tych miastach, przede wszystkim biznesu – zaznacza Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
- najlepszym miastem w Polsce zarówno do życia, jak i inwestowania (ranking „Business Environment Assessment przygotowany przez Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint);
- zwycięzcą rankingu menedżerów „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2021" przygotowanego przez ABSL;
- drugim ośrodkiem w rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, opracowanym przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.
Wśród firm, które wybrały Wrocław i najbliższe otoczenie, znajdują się m.in. takie marki jak BASF, IBM, Google, Bosch, UBS, Volvo, 3M, Nokia, Dolby, Credit Suisse oraz LG.
Spółka aktywnie wspiera również polskich przedsiębiorców – zarówno w lokalnym rozwoju ich działalności, jak i w procesie internacjonalizacji oraz w budowaniu marki poza aglomeracją. Dzięki takim działaniom ARAW przyczyniła się do powstania ponad 130 tysięcy miejsc pracy.
Tylko w ubiegłym roku dzięki staraniom ARAW-u aż 18 firm zdecydowało się na uruchomienie swojej działalności we Wrocławiu bądź rozwinięcie zakładów, co dało 4000 miejsc pracy w innowacyjnych firmach produkcyjnych i usługowych. Warto wymienić niemiecką firmę farmaceutyczną Boerhinger Ingelheim, która otworzyła centrum usługowe, a także amerykańskiego giganta, producenta indywidualnych aparatów ortodontycznych, firmę Align Technology, która zainwestowała w zakład produkcyjny.
Wrocław i aglomeracja to innowacyjny hub z ugruntowaną pozycją miasta przyjaznego inwestorom oraz startupom. Jest miejscem docenianym przez inwestorów zagranicznych ze względu na lokalizację, bazę akademicką, jakość życia i otwartość władz oraz dobrą obsługę.
Na przestrzeni lat przy udziale ARAW-u zrealizowanych zostało ponad 260 projektów FDI - bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Także w 2023 roku zaufało nam 15 inwestorów, co przyniosło kolejne 5500 miejsc pracy.
Wrocławski ekosystem przyciąga międzynarodową uwagę. W grudniu ubiegłego roku została wyróżniony w rankingu Dealroom, w którym otrzymał tytuł „wschodzącej gwiazdy hubów technologicznych”, zajmując pierwsze miejsce w Polsce, drugie w Europie oraz ósme na świecie. Kilka dni później, podczas wrocławskiej premiery raportu Polskie Startupy, Agencja osiągnęła kolejny sukces, a Wrocław miano Startupowej Stolicy Polski (pierwsze miejsce pod względem liczby zarejestrowanych startupów).
Potwierdzeniem otwartości miasta na inwestorów oraz innowacyjne projekty jest wreszcie pierwsze miejsce Wrocławia, już trzeci rok z rzędu, w światowej klasy rankingu European Cities & Regions of the Future organizowanym przez fDi Inteligence.
Cieszę się, że wieloletnie doświadczenie ARAW-u pomaga w pozyskiwaniu takich inwestycji jak choćby fabryka firmy Intel. To przedsięwzięcie jest kolejnym skokiem w przyszłość dla naszej gospodarki, infrastruktury i edukacji – zaznacza Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.