reklama
kategoria: Miasto
31 marzec 2023

Dziś ostatni kurs streetbusa. Podsumowanie sezonu zimowego i pomocy osobom w kryzysie bezdomności

zdjęcie: Dziś ostatni kurs streetbusa. Podsumowanie sezonu zimowego i pomocy osobom w kryzysie bezdomności / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Ponad 4 500 kilometrów – taką drogę przebył po wrocławskich ulicach Streetbus. Dziś kończy zimowy sezon i zjeżdża do zajezdni, by powrócić w listopadzie i ponownie nieść wsparcie oraz ciepło dla najbardziej potrzebujących. To ważny projekt, który uzupełnia system pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Tylko ostatniej zimy w placówkach prowadzonych na zlecenie Urzędu Miejskiego - we Wrocławiu każdego dnia pomoc otrzymywało ponad 600 osób będących w kryzysie bezdomności.
REKLAMA

Streetbus kończy sezon

Streetbus przemierza ulice miasta od 2020 roku. Specjalny autobus w zimowych miesiącach stanowi schronienie dla najbardziej potrzebujących osób, które mogą ogrzać się w jego wnętrzu, zjeść ciepły posiłek i dojechać do schroniska. Do tej pory Streetbus przejechał 28 777 kilometrów, co zajęło mu 3 611 godzin. Tylko w obecnym sezonie - czyli od 17 listopada 2022 roku do 31 marca 2023 - to aż 4 698 kilometrów. W tym czasie, każdego dnia korzystało z niego około 120 osób, a załoga znajdująca się na pokładzie wydawała średnio 250 ciepłych posiłków.

Właśnie ta statystyka pokazuje nam, jak ważny jest ten projekt i dlaczego warto go kontynuować. Wrocławskie MPK wspiera i będzie wspierać potrzebujących, dlatego już teraz mogę powiedzieć, że Streetbus wyjedzie na ulice Wrocławia ponownie pod koniec tego roku, aby nadal spełniać swoją misję – mówi prezes MPK Wrocław, Witold Woźny. 

Załoga autobusu, która składa się z przedstawicieli fundacji Homo Sacer, odpowiada za przygotowywanie i wydawanie ciepłych posiłków. Tylko w tym sezonie było to aż 33 500 talerzy z gorącą zupą.

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności – kończący się sezon zimowy

We Wrocławiu jest ponad 900 osób bezdomnych - liczba ta od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. W mieście działa łącznie 13 placówek pomocowych: 11 schronisk, ogrzewalnia oraz noclegownia. Ośrodki te prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe - to m.in.: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Ludzie Ludziom, Homo Sacer, Akson, Stowarzyszenie Nadzieja, Stowarzyszenie Pierwszy Krok.

W okresie zimowym (od listopada 2022 do końca marca 2023) dziennie w tych placówkach pomoc uzyskiwało ponad 600 osób. Pomimo iż sezon zimowy dobiegł końca, pomoc osobom będącym w kryzysie bezdomności ważna jest przez cały rok. Bezdomność to nie tylko brak dachu na głową. To trudna kwestia społeczna, wymagająca podejmowania zindywidualizowanej pomocy, dostosowanej do potrzeb. 

Staramy się, by przez cały rok osoby w kryzysie bezdomności uzyskiwały nasze wsparcie. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowym prowadzimy projekty aktywizacyjne i mieszkaniowe, w którym można uzyskać pomoc specjalistów. To powoduje, że pomoc niesiona osobom w kryzysie bezdomności jest zindywidualizowana, dostosowana do potrzeb i uwzględnia specyfikę pracy z każdym klientem oraz zwiększa szansę na usamodzielnienie się, na czym najbardziej nam zależy – podkreśla Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. 

Osoby przebywające w ośrodkach zapraszane są do różnego rodzaju projektów aktywizujących. To szkolenia, staże, spotkania z doradcami zawodowymi, pomoc psychologiczna oraz prawna. Osoby w kryzysie bezdomności biorą także udział w projektach mieszkaniowych, dzięki którym wychodzą z bezdomności i się usamodzielniają - np. Housing First, Droga do domu czy Trampolina.

Od dwóch lat miasto jest członkiem Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej, która zatrudnia osoby (głównie mężczyzn) z noclegowni. Malują, koszą trawniki, sprzątają mieszkania komunalne. Koordynatorzy znajdują takie obszary, w których można zlecać im różnego rodzaju prace. Dzięki tej spółdzielni zaczynają płacić ZUS, podatki oraz regulują swoje zobowiązania.

Pilotażowy projekt – przystanki ciepła

1 grudnia ruszyło we Wrocławiu siedemnaście „Przystanków Ciepła” – miejsc, w których można było się ogrzać, wypić ciepłą herbatę czy poczytać książkę. Były to przestrzenie stworzone po to, by osoby wymagające szczególnego wsparcia -  a które nie były w stanie zapewnić ogrzewania dla swoich mieszkań – mogły znaleźć ciepło w tych miejscach.

Przystanki Ciepła jednocześnie dawały możliwość zapoznania się z ofertą animacyjno-kulturalną Wrocławia. Zostały utworzone w filiach bibliotek, Centrach Aktywności Lokalnej, instytucjach kultury, dziennych domach pomocy społecznej czy placówkach fundacji. To wyznaczone, ciepłe i przyjazne miejsca oferujące ciepłą herbatę, możliwość poczytania książki czy gazety. Przystanki Ciepła zakończyły działalność pierwszego dnia wiosny, a skorzystało z nich ponad 150 osób. 

Frekwencja była na szczęście niewielka. Traktujemy ten projekt jako kolejny element budowania sieci współpracy. Te sieci zostały zagęszczone na linii MOPS - instytucje kultury. Takie sieci sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, a takich mamy w ostatnich latach bardzo dużo – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
9.5°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-11-27 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany