reklama
kategoria: Miasto
23 czerwiec 2023

Nowy krasnal Unicefek we Wrocławiu. Miasto dziękuje organizacji za wsparcie

zdjęcie: Nowy krasnal Unicefek we Wrocławiu. Miasto dziękuje organizacji za wsparcie / fot. nadesłane
fot. nadesłane
W ramach kampanii „Szacunek, wdzięczność, wspólnota” odsłonięty został nowy krasnal Unicefek. W ten sposób Wrocław dziękuje UNICEFOWI za wsparcie finansowe i rzeczowe miasta po wybuchu wojny w Ukrainie. Figurka Unicefka dołączyła do społeczności ponad 1000 krasnali w mieście.
REKLAMA
Unicefka można znaleźć przy ul. Świdnickiej 19. To nieprzypadkowe miejsce, ponieważ znajduje się tuż obok Przejścia Dialogu, gdzie  migranci  i uchodźcy  mogą otrzymać bezpłatne wsparcie informacyjne. W pierwszych miesiącach wojny konsultanci pomogli tam 24 tysiącom Ukraińców.

Ukraina jest bardzo wdzięczna Polsce za to, że przyjęła naszych obywateli. Jesteśmy wdzięczni za to, że w pomoc włączyły się także międzynarodowe organizacje i  ta pomoc była naprawdę praktyczna. Pamiętamy jak w pierwszych dniach a potem przez miesiące  wrocławianie bezinteresownie pomagali uchodźcom. Bardzo za to dziękujemy - mówił  Yurii Tokar, Konsul Generalny Ukrainy.

Figurka Unicefka przedstawia krasnala z sercem w dłoniach oraz atrybutem charakterystycznym dla UNICEF: torbą wypełnioną produktami pomocowymi takimi jak szkolne plecaki, książki czy laptopy i właśnie między innymi taka pomoc trafiła do Wrocławia. Miasto otrzymało  ponad 42 mln złotych na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy. Większość -  ponad 24,5 mln złotych, wsparło edukację.

Wrocławskie krasnale są znane na całym świecie, to symbol tego miasta. Jestem bardzo szczęśliwy, że Unicefek dołączył do tego grona. Rok temu rozpoczęliśmy współpracę z naszym partnerem miastem Wrocław, Biurem Reagowania Kryzysowego na Potrzeby Uchodźców w Polsce i przez ten rok realizowaliśmy zadania, które mają wspierać każde dziecko. Hasłem UNICEFU jest powiedzenie  „Dla każdego dziecka”  i to właśnie staramy si ę tutaj robić – podkreślał Polat Kizildag, Dyrektor Biura Terenowego Unicefu w Krakowie.

UNICEF bardzo nam pomógł stworzyć odpowiednie warunki dla dzieci uchodźczych we wrocławskich szkołach. Zakupiliśmy sprzęt do nauki zdalnej, zatrudniliśmy asystentów, udzieliliśmy wsparcia psychologicznego dzieciom, które przecież razem z rodzicami uciekły przed wojną. Podziękowanie jest symboliczne, krasnal jest symboliczny, ale pomoc UNICEFU zdecydowanie symboliczna nie była – podkreślał Bartłomiej Ciążyńsk , wiceprezydent Wrocławia.

Środki przekazane przez UNICEF przeznaczono na  m.in. na:
  • przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego w związku z większą liczbą dzieci w placówkach,
  • organizację wakacyjnych półkolonii w szkołach
  • doposażenie i rozbudowę stref rekreacyjnych w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych,
  • zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych,
  • szkolenia z języka polskiego dla 50 nauczycieli i asystentów wielokulturowych,
  • szkolenia podnoszące kompetencje wielokulturowe nauczycieli,
  • Wrocławskie placówki oświatowe otrzymały również wsparcie w formie przekazanego sprzętu, tj. laptopów i tabletów z oprogramowaniem czy przenośnych laboratoriów komputerowych ( 2550 szt. sprzętu).

To Idealna okazja, by podziękować całemu zespołowi. Wszystkim dyrektorom, nauczycielom, pracowników edukacji, ale także naszym uczniom i rodzicom bo to także oni przyjmowali naszych gości i pomagali im w pierwszych dniach szkoły. Bez nich nie udałoby się tego tak sprawnie przeprowadzić. Oczywiście to nie tylko nasza praca, środki z UNICEFU umożliwiły nam przyjęcie w szczytowym momencie 12 tys. dzieci do szkół i przedszkoli – zaznaczał  Marcin Miedziński, wicedyrektor Departamentu Edukacji we Wrocławiu.

Figurki wrocławskich krasnali od dawna stanowią integralną część przestrzeni miejskiej, często upamiętniają ważnych ludzi lub ważne wydarzenia w historii Wrocławia, także tej najnowszej. Figurki krasnali „wolontariusza” i „uchodźczyni” pojawiły się niedawno przy wejściu na Dworzec Główny PKP. To symboliczny wyraz wdzięczności i upamiętnienie wszystkich wolontariuszy, którzy podczas pierwszych dni wojny w Ukrainie pomagali uchodźcom, tłumnie przyjeżdżającym na dworzec. Nie mogło także zabraknąć krasnala Unicefka.

Szukaliśmy dla tego krasnala symbolicznego miejsca i Przejście Dialogu jest takim miejscem. Służyło wszystkim, którzy przyjechali do Wrocławia pierwszą pomocą. Pierwszą pomocą w odnalezieniu się w mieście , w komunikacji. Pierwszą pomocą w znalezieniu pracy i pomocy. Krasnal  Unicefek stanął więc na głównym trakcie komunikacyjnym, na ulicy Świdnickiej gdzie ponad 20 tysięcy uciekających przed wojną, szło szukając wsparcia i gdzie codziennie tysiące wrocławian może oglądać krasnala z sercem na dłoni – mówił Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji i Turystyki UMW.

Krasnal jest symbolicznym  podziękowaniem dla organizacji za wsparcie finansowe i rzeczowe. Autorką figurki jest Beata Zwolańska-Hołod.

Działania Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego sfinansowane przez UNICEF
  • zapewnienie pomocy psychologicznej, prawnej oraz konsultacyjnej w Przejściu Dialogu w postaci bezpłatnych konsultacji ze specjalistami (bez konieczności zapisów i rezerwacji miejsc),
  • konkursy dla organizacji pozarządowych w ramach których wyłoniono m.in. inicjatywy:
    działań lokalnych (osiedlowych), których głównym celem jest integracja uchodźców i społeczeństwa przyjmującego (przykład: warsztaty, szkolenia dla animatorów, spotkania osiedlowe w formie pikników),
  • szkolenia międzykulturowe dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach, których celem jest zminimalizowanie/wyeliminowanie hejtu, uprzedzeń i dyskryminacji,
  • wydarzenia artystyczno-sportowe, jako sposób na integrację,
  • kursy języka polskiego dla dzieci (a także dla osób dorosłych, które dzięki nim otrzymywały możliwości wsparcia dzieci, które pozostają pod ich opieką),
  • przygotowanie i wydanie materiały informacyjnych o działalności systemu edukacji, a także przybliżające miasto, które stało się nowym domem.
Działania MOPS we Wrocławiu sfinansowane przez UNICEF
  • szkolenia w prowadzeniu programów wsparcia dla rodziców/opiekunów (m.in. w zakresie przeciwdziałnia przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci, wspierania dzieci w kryzysie humanitarnym),
  • organizacja asystentury rodzinnej (AR) w środowisku,
  • zakup laptopów i telefonów wraz z abonamentem,
  • wsparcie opiekunów tymczasowych (tj. opiekunów  małoletnich obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przebywali na terenie Polski bez opieki rodziców biologicznych),
  • zatrudnienie aspirantów pracy socjalnej (zatrudniono obywateli Ukrainy, którzy ułatwiali rodzinom uchodźczym poruszanie się po Wrocławiu i w polskim systemie wsparcia/prawnym, komunikowali się w języku ukraińskim i polskim),
  • treningi i szkolenia dla zawodowych rodzin zastępczych i opiekunów tymczasowych (opieka nad dzieckiem w trudnej sytuacji życiowej, wypalenie zawodowe, rozwój osobisty itp),
  • usługi dla dzieci i kobiet doznających przemocy domowej/po przemocy domowej,
  • zapewnienie wsparcia finansowego rodzinom z dziećmi, w tym: zasiłki celowe, okresowe,
  • zapewnienia wsparcia finansowego dzieciom znajdującym się pod opieką opiekunów tymczasowych,
  • zapewnienie dostępu dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonymi niepełnosprawnością do programów pomocowych (zlecenie organizacjom pozarządowym usługi wsparcia i wzmocnienia dzieci z deficytami i niepełnosprawnościami).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
3.1°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-11-27 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany