Planowane zmiany szkolnych obwodów
Celem wprowadzenia korekt jest też odciążenie pobliskich placówek, co przyczyni się do poprawy komfortu nauki – mówi Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych UM Wrocławia.
Nowe obwody zostały wytyczone zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe, która określa, że droga dziecka do szkoły nie może przekraczać 3 km dla uczniów klas I-IV, natomiast 4 km - dla uczniów klas V-VIII.Przy tworzeniu zmian brano pod uwagę takie kryteria, jak liczba zameldowanych dzieci na danym obszarze, organizacyjne możliwości szkół oraz dojazd uczniów na zajęcia – podkreśla.
Nowa szkoła przy ul. Cynamonowej rozpocznie działalność we wrześniu 2024 r. W pierwszym roku funkcjonowania, w nowej szkole utworzone zostaną klasy od I do VI. Część uczniów tej placówki będzie pochodziła z pobliskich szkół, gdzie utworzono wcześniej klasy „dedykowane” do nowej placówki. Ostateczna decyzja o przeniesieniu dzieci należeć będzie do rodziców.
Co do kadry pedagogicznej, to część nauczycieli przeniesie się do nowej szkoły z innych placówek, a część będzie nowo zatrudniona przez dyrekcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej.
Projekt uchwały o zmianie granic obwodów publicznych szkół podstawowych otrzymał pozytywne opinie Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego oraz Rad Osiedli: Świniary, Widawa i Lipa Piotrowska.
Jako mieszkańcy i Rada Osiedla nie możemy doczekać się otwarcia nowej placówki. Nasze osiedle systematycznie się rozrasta i rozbudowuje. Mieszka tu coraz więcej młodych rodzin z dziećmi, co powoduje, że tych miejsc w szkołach i przedszkolach musi przybywać – mówi Ewa Stanisz, przewodnicząca Rady Osiedla Lipa Piotrowska.
Docelowo w nowej placówce uczyć się będzie 1000 uczniów i 200 przedszkolaków.Dzięki nowej placówce, skróci się czas dowozu dzieci na zajęcia. Także uczniowie z Lipy Piotrowskiej będą mogli samodzielnie i bezpiecznie dotrzeć do szkoły – dodaje.
Szkoły rejonowe, nie obwodowe
Warto podkreślić, że we Wrocławiu szkoły są obwodowe, a nie osiedlowe, co oznacza, że tworzone są dla szerszego obszaru, bazując na liczbie zameldowanych mieszkańców. W związku z tym, ważne jest, aby mieszkańcy Wrocławia meldowali się tam, gdzie faktycznie mieszkają, co umożliwia precyzyjne określenie zapotrzebowania na miejsca edukacyjne na danym terenie.Ostateczna decyzja o zmianie granic obwodów zostanie podjęta przez radnych na najbliższej sesji Rady Miejskiej (21 grudnia). W przypadku podjęcia uchwały liczba obwodów we Wrocławiu wzrośnie z 81 do 82, a zmiany wejdą w życie od września 2024 r.
Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej w liczbach:
W podstawówce m.in.:
• 32 sale lekcyjne,
• 4 sale komputerowe,
• 2 sale językowe,
• pracowania chemiczna, fizyczna, dwie przyrodnicze, plastyczna i muzyczna z wyciszeniem pomieszczenia,
• dwie sale gimnastyczne (większa z widownią i mniejsza) oraz jedna do ćwiczeń korekcyjnych,
• trzy świetlice,
• biblioteka z czytelnią.
W przedszkolu m.in.:
• 8 sal, z czego część z pomieszczeniami na leżaki,
• sala rekreacyjna duża (gimnastyka korekcyjna, rytmika, imprezy okolicznościowe),
• gabinet logopedy,
• szatnie, pomieszczenia administracyjne.
Nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej będzie znaczącą inwestycją edukacyjną Wrocławia, kosztującą 87 mln złotych. Obejmie przestronne i nowocześnie wyposażone pomieszczenia zarówno dla szkoły podstawowej, jak i przedszkola, a także będzie wyposażony w instalacje proekologiczne i energooszczędne, takie jak zielone dachy, panele fotowoltaiczne czy system odzysku ciepła. Przed budynkiem przewidziano także teren rekreacyjny z placem zabaw, boiskami, bieżnią, skocznią do skoku w dal oraz parkingiem dla samochodów i rowerów.
Pierwszy dzwonek w nowej placówce przy ul. Cynamonowej we wrześniu 2024 r.