kategoria: Miasto
8 grudzień 2022

Poprawki dla Wrocławia – Zieloni prezentują poprawki do budżetu państwa dla Wrocławia

fot. nadesłane
Posłanka Małgorzata Tracz oraz Partia Zieloni we Wrocławiu na konferencji prasowej zaprezentowali poprawki do budżetu państwa, które pozwolą na dalsze inwestycje w transport publiczny oraz kulturę i ochronę zabytków we Wrocławiu.
REKLAMA
Dziś Rada Miejska Wrocławia przyjmuje budżet miasta na rok 2023. Będzie to budżet kryzysowy, gdyż sytuacja finansowa miasta jest coraz trudniejsza. Wynika to z rosnącej inflacji, wysokich cen energii oraz reform podatkowych, które powodują wielomilionowe straty miasta.

Partia Zieloni we Wrocławiu postanowiła podejść do kwestii budżetowych w sposób konstruktywny. Zieloni nie chcą, aby trudności finansowe zatrzymały ważne inwestycje dla Wrocławia w zakresie transportu publicznego, ale też w zakresie remontów budynków, w których znajdują się ważne instytucje publiczne i kultury. Dlatego posłanka Małgorzata Tracz złożyła do budżetu państwa cztery ważne poprawki dla Wrocławia, których przyjęcie pozwoliłoby odciążyć budżet miasta oraz przeprowadzić inwestycje, na które normalnie musielibyśmy czekać wiele lat.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu głosowany będzie budżet państwa, do którego zgłosiłam cztery poprawki dla Wrocławia. Pierwszą dotyczącą budowy tramwaju na Bartoszowice. Drugą o budowie trzech nowych przystanków kolejowych we Wrocławiu. Trzecią o remoncie Centrum Kultury Zamek na wrocławskiej Leśnicy. I czwartą o dodatkowych środkach na działanie biura Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków. Mam nadzieję, że wrocławscy radni PiS będą zachęcać swoich posłów i posłanki z Wrocławia do poparcia tych czterech ważnych dla naszego miasta poprawek – mówiła Małgorzata Tracz, Posłanka na Sejm RP z Wrocławia.

Centrum Kultury Zamek na wrocławskiej Leśnicy, będące najważniejszą instytucją kultury dla dawnej dzielnicy Wrocław-Fabryczna, wymaga bardzo gruntownego remontu tarasów, podziemi oraz sal, a także dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Te remonty wymagają finansowania i dlatego proponujemy przekazać na ten cel 10 milionów złotych z budżetu państwa, aby odciążyć w tym zakresie budżet miasta. Drugą poprawką dotyczącą ochrony zabytków jest propozycja przesunięcia 2 milionów złotych na wydatki bieżące w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków we Wrocławiu. W tym roku wypowiedziane zostało porozumienie pomiędzy Wojewodą Dolnośląskim a miastem Wrocław w zakresie ochrony zabytków, co ma wpływ na dodatkowe dociążenie pracą Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków. Tą poprawką chcemy zapewnić mu środki na zatrudnienie dodatkowych osób do podołania nowym zadaniom – mówił Robert Suligowski, współprzewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu.

W ostatni wtorek po awarii rury z gazem na Moście Szczytnickim doszło do komunikacyjnego Armagedonu na Śródmieściu oraz Psim Polu. W tym czasie jedynym środkiem transportu, który nie stał w korku, była kolej. Dlatego proponujemy przesuniecie 21 milionów złotych na budowę trzech nowych przystanków kolejowych na linii w kierunku na Oleśnicę: Wrocław Ołbin, Wrocław Karłowice oraz Wrocław Zakrzów-Wschód. Te trzy przystanki mogą stanowić bardzo ważny element transportu publicznego dla Śródmieścia i Psiego Pola. Drugą inwestycją w transport publiczny, która naszym zdaniem potrzebuje wsparcia z budżetu państwa, jest budowa tramwaju na Bartoszowice. Jest to krótki fragment nowego torowiska, który można zbudować w krótkim czasie bez większych problemów i za stosunkowo niewielkie pieniądze – 23 miliony złotych. Taka kwotę proponujemy w czwartej poprawce do budżetu państwa na ten cel - mówił Maciej Słobodzian, sekretarz Partii Zieloni we Wrocławiu.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
27.6°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany