reklama
kategoria: Miasto
29 wrzesień 2023

Studenci we Wrocławiu

fot. nadesłane
Choć ich liczba z roku na rok spada (tak dzieje się w całej Polsce), wciąż średnio co siódmy wrocławianin od października do lipca jest studentem. A raczej studentką niż studentem, bo studiujących pań jest więcej. Nie zmienia się za to liczba szkół wyższych – 33. Studentów widać na ulicach Wrocławia – przez większą liczbę rowerzystów i kierowców samochodów. Trzech na pięciu żaków przyjeżdża spoza miasta. Po magisterce lub licencjacie większość zostaje we Wrocławiu. Pierwsze kroki we Wrocławiu bywają trudne – by je ułatwić, przygotowaliśmy Studencki Alfabet Wrocławia.
REKLAMA
Przyjeżdżają z całej Polski i ze świata – jak podaje Urząd Statystyczny we Wrocławiu, rok do roku aż o 11% wzrosła liczba studentów obcokrajowców. Oczywiście wpływ na to ma wojna na Ukrainie – jeśli w Aglomeracji Wrocławskiej mieszka 200 000 Ukraińców, to nic dziwnego, że wielu z nich po ukończeniu szkoły średniej we Wrocławiu tu kontynuuje naukę. Ale we wrocławskich szkołach wyższych studiują przedstawiciele 68 krajów.

Studenci napędzają Wrocław. Bez nich miasto nie funkcjonowałoby tak dobrze. Z wykształcenia jestem socjologiem i uważnie przyglądam się liczbom. Stopa bezrobocia we Wrocławiu we wrześniu 2023 roku była na poziomie 1,5%. Dziś aż 83% studentów pracuje. Większość z nich na początku dorywczo. Ale na trzecim roku licencjackich, a w przypadku studiów magisterskich już większość znajduje stałą pracę i zostają we Wrocławiu. Są zresztą naszą perłą w koronie – decydującym argumentem dla Intela o umiejscowieniu tu wartej 4,6 mld dolarów fabryki był fakt, że super wykwalifikowanych pracowników znajdzie we Wrocławiu. A tych, których nie znajdzie, ściągnie z innych miast, bo Wrocław to dobre miejsce do życia – opowiada Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

6 na 10 studentów trafia do Wrocławia z innych miejscowości lub nawet innych regionów Polski. Polaków i obcokrajowców przyciąga świetna marka Wrocławia i szansa na dobre życie po zdobyciu dyplomu. To zresztą naczynia połączone. Do Wrocławia ściągają ze wszystkich stron młodzi ludzie, a to przyciąga światowe koncerny. Takie firmy jak Google, Nokia, Volvo, HP, Credit Suisse, IBM, LG, BASF, Dolby czy BNY Mellon, ogłaszając pojawienie się we Wrocławiu, zwracały uwagę właśnie na potencjał absolwentów i wysoki poziom kształcenia.
Nasze największe uczelnie: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika i Uniwersytet Przyrodniczy są członkami sojuszy uniwersytetów europejskich. To unijny program, który sprawia, że studiuje się we Wrocławiu, ale poszczególne semestry można odbyć na jednej z wielu prestiżowych uczelni Europy. Potem wielu z tych studentów wraca, by rozpocząć zawodową karierę do Wrocławiu. Tu trafiają do korporacji lub zaczynają własny biznes, korzystając z zebranych międzynarodowych doświadczeń.

 To jeden z tych elementów, z których jesteśmy najbardziej dumni. Bo firmy, które w ostatnich 17 latach trafiły do Wrocławia, stworzyły w ramach 250 inwestycji 110 tysięcy nowych miejsc pracy! Dodam, że miejsc, które często „padają łupem” absolwentów wrocławskich szkół wyższych. Ale Wrocław stwarza klimat dla kreatywności. Absolwenci sami także tworzą miejsca pracy – mamy najwyższą koncentrację startupów na jednego mieszkańca w Polsce. Jesteśmy drugim ośrodkiem startupowym w Polsce po Warszawie – mówi wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Wrocław dba, by żacy jeszcze w czasie studiów wiązali się z miastem. Z powodzeniem prowadzi programy „Nasz Wrocław” i „Nasz Wrocław MAX”. Młodzi ludzie, rozliczając podatki w stolicy Dolnego Śląska, dzięki programowi Nasz Wrocław mogą skorzystać z ulg komunikacyjnych, tańszych wejściówek do instytucji kultury, klubów czy restauracji. Miasto idzie krok dalej i nagradza dodatkowymi profitami tych, którzy na stałe zameldują się we Wrocławiu. Wtedy można skorzystać z programu Nasz Wrocław MAX.

 Rozliczenie PIT-u we Wrocławiu, w miejscu zamieszkania i zameldowania, to forma lokalnego patriotyzmu. Wykorzystujemy te pieniądze na bieżące utrzymanie miasta, czyli między innymi na komunikację miejską, budowy i remonty dróg, sprzątanie miasta czy prowadzenie szkół oraz przedszkoli – wyjaśnia Jacek Sutryk.

Studenci, wchodząc do programu Nasz Wrocław i rozliczając tu podatki, mają  możliwość np. założenia wirtualnej karty bibliotecznej. Innym profitem – zapewne istotnym dla studenckiej kieszeni – jest 25% zniżki od ceny ulgowej na bilety okresowe w komunikacji miejskiej – dodaje.

Uczestnicy programu mają też zagwarantowane dodatkowe nagrody – darmowe dwugodzinne wejście do strefy rekreacji w Aquaparku, bilet do ZOO, Hydropolis czy na mecz Śląska lub futbolistów Panthers. Jeśli studenci podróżują po mieście koleją, mogą skorzystać z biletu Nasz Wrocław Kolej. Płacąc za bilet na pociąg, przejazd po mieście z wykorzystaniem pojazdu MPK kosztuje ich tylko złotówkę. Poza tym, karta Nasz Wrocław daje im liczne zniżki w muzeach, klubach, ZOO, Aquaparku, centrach kultury, miejscach gdzie odbywają się koncerty. Na ogół to ulgi od 10 do 30%, choć są i tacy partnerzy, którzy oferują nawet 50%. Ale jak ktoś jest sprytny, to po mieście może poruszać się… za darmo.

W tym roku rower miejski będzie działał także zimą. Pierwsze 20 minut jazdy miejskim rowerem (a te we Wrocławiu działają całorocznie) jest darmowe. Zadbaliśmy, by stacje roweru były w pobliżu najważniejszych budynków każdej z 30 wrocławskich uczelni. Równocześnie z początkiem roku akademickiego rusza nasza rywalizacja miejska “W kółko kręcę”. Ściągasz aplikację, która sprawdza, czy regularnie jeździsz rowerem. Możesz wygrać… zupełnie nowy rower, ale też bilety do kina, na basen. Wrocławskie uczelnie rywalizują ze sobą. Do tej pory co roku najlepsza była Politechnika. Może tym razem ktoś przełamie tę hegemonię? – śmieje się Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności. 

Co po zajęciach? Wrocławskie Centrum Treningowe „Spartan” prowadzi w mieście sale fitness, siłownie, lodowiska, baseny, a nawet tor wrotkarski.

 Mamy ofertę Aktywny Student, w której jest kilka możliwości taniego korzystania z naszych obiektów. Można np. wyrobić kartę „Student” do naszych sal fitness i ofertę, dzięki której za 79 zł żacy mają nielimitowane wejścia na siłownie. Inna propozycja to „Tanie pływanie”, czyli jednorazowe wejścia na basen w cenie 19 złotych – opisuje Maciej Moczko ze Spartana.

Swoje propozycje dla studentów przygotowały też wrocławskie instytucje kultury.  Tanie bilety (nawet za złotówkę) proponują teatry. Opera, NFM czy Filharmonia przygotowały dla wrocławskich żaków wejściówki tańsze o kilkadziesiąt procent od ceny nominalnej. Studenci to olbrzymia grupa potencjalnych widzów.

By łatwiej było poruszać się we wrocławskich realiach, przygotowaliśmy dla Ciebie we współpracy z Urzędem Miejskim Studencki Alfabet Wrocławia, który stara się wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z życiem w naszym mieście. Wiadomo wszak, że w czasie studiów rozwiązuje się największe problemy nękające ludzkość. Czasem ten najpoważniejszy, z którym mierzą się studenci, to „jak przeżyć za kilkanaście złotych dziennie”. Dlatego w alfabecie skupiliśmy się przede wszystkim na możliwościach czerpania z naszego miasta pełnymi garściami, przy jednoczesnym minimalnym wydawaniu pieniędzy: 

Studencki Alfabet Wrocławia

A
Autobusy i tramwaje – Wrocław wydał w ostatnich czterech latach na zmiany w komunikacji miejskiej 1,2 mld. zł, co znacznie usprawniło poruszanie się po mieście za pomocą autobusów i tramwajów. Bilety jednorazowe i czasowe możesz kupić zbliżeniowo bezpośrednio w pojazdach. Nie otrzymasz papierowego wydruku, bo bilet zostanie zapisany na Twojej karcie płatniczej i to ją okażesz w razie kontroli. Jeśli kupiłeś bilet czasowy (najkrótsze występujące w sprzedaży są piętnastominutowe, najdłuższe dwudziestoczterogodzinne), przykładając kartę do dowolnego terminala dowiesz się, czy wciąż jest on aktualny. Jeśli nie znasz miasta, warto skorzystać z aplikacji typu „jak dojadę” czy narzędzi Google. Wrocław współpracuje z deweloperami aplikacji i zmiany w kursowaniu pojazdów MPK są aktualizowane na bieżąco - także o prowadzone remonty i zmiany tras. Aplikacje podpowiedzą Ci także, jaki bilet na danej trasie jest najkorzystniejszy. Uczniowie szkół podstawowych i średnich jeżdżą bezpłatnie do 21. roku życia.  Studenci i doktoranci mogą jeździć na biletach ulgowych, ale muszą mieć przy sobie ważną legitymację studencką lub międzynarodową legitymację ISIC, Euro 26 Student, bądź zagraniczną legitymację studencką przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego.  
Aquapark, Spartan, MCS – wrocławskie obiekty sportowe oferują sporo studenckich zniżek. Miejskie siłownie i baseny są prowadzone przez trzy jednostki: Młodzieżowe Centrum Sportu, Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan oraz Wrocławski Park Wodny (Aquapark).

●    Aquapark (www.aquapark.wroc.pl) - to na dziś trzy obiekty we Wrocławiu: główny przy ul. Borowskiej, osiedlowy na Brochowie przy ul. Polnej oraz czynny w sezonie letnim Beach Bar Port Węglowy koło Politechniki Wrocławskiej. W przyszłym roku ruszy czwarty obiekt, czyli aquapark na Psim Polu. Aquapark to połączenie stref rekreacji, sportu, fitness i saunowej. To najtańszy wielkopowierzchniowy park wodny w Polsce. Jest ujęty w programach typu Multisport (2h dziennie). Jeśli rozliczasz podatki we Wrocławiu i jesteś w programie Nasz Wrocław, raz w roku możesz skorzystać z obiektu zupełnie za darmo. Na co dzień warto skorzystać ze zniżki studenckiej 40zł/2h na wszystkie strefy - https://aquapark.wroc.pl/pl/promocja-studencka . Wrocławski Park Wodny i jego obiekty to też miejsce, gdzie można znaleźć dorywczą pracę jako ratownik, pracownik obsługi, instruktor fitness, pracownik w strefie restauracji.

●    O ofercie Spartana (pływalnia, siłownie, sauny, tory wrotkarskie, lodowiska) więcej dowiesz się tutaj: https://spartan.wroc.pl/aktywny-student Oferta “Aktywny Student” obejmuje wszystkie siłownie i kluby fitness (we wszystkich lokalizacjach Spartana) oraz pojedyncze wejściówki na pływalnię krytą. Jedna z propozycji to karnet „Open Student” na siłownie i kluby fitness. Jest on ważny przez miesiąc od daty zakupu. Cena wynosi 89 zł. Druga z propozycji to “Tanie Pływanie”. Są to jednorazowe wejścia na pływalnię „Orbita” przy ul. Wejherowskiej w cenie 21 zł. Upoważniają do pływania przez 70 minut.
●    Młodzieżowe Centrum Sportu – zarządza obiektami plenerowymi. Możesz tu np. wynająć boisko czy pojeździć na torze kolarskim. Szczegóły znajdziesz na https://mcs.wroc.pl/.

Alkohol – Wrocław w centrum miasta ograniczył sprzedaż alkoholu w sklepach między godz. 22 a 6 rano. Rada Miejska rekomenduje wprowadzenie takiego zakazu na osiedlach graniczących z osiedlem Stare Miasto i których granice znajdują się jednocześnie w obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto. Dotyczyłoby to osiedli: Szczepin, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie oraz Przedmieście Świdnickie. Z drugiej strony, po nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, samorządy uzyskały możliwość wskazania miejsc, w których legalne jest spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu. Jednym z takich dozwolonych miejsc jest obszar Wyspy Słodowej. Kiedyś było to miejsce produkcji lokalnego piwa (stąd nazwa – od słodu), dziś jest to miejsce, gdzie spotykają się studenci z całego Wrocławia.

B
Bilet najkorzystniejszy to… Im dłuższy bilet, tym korzystniejsza cena. Semestralny ulgowy bilet na wszystkie linie kosztuje studentów albo 245 zł,  albo 185 zł, gdy rozliczą podatki w naszym mieście i wejdą do programu Nasz Wrocław. Jeśli nie rozliczasz podatków we Wrocławiu, to najkorzystniejszy dla Ciebie jest zakup biletu semestralnego. Aby jeździć przez cztery miesiące dwiema liniami, musisz wyłożyć 130 zł. Pięciomiesięczny ulgowy semestralny na dwie linie to koszt 152 zł. Możesz zatem w październiku kupić bilet czteromiesięczny, a w lutym pięciomiesięczny i w ten sposób za 282 zł masz zapewniony bilet na cały rok akademicki bez wakacji. Jeśli na uczelnie dojeżdżasz pociągiem spoza Wrocławia, warto kupić bilety Nasz Wrocław Kolej. Jeżeli będziesz miał bilet miesięczny na przejazdy pociągiem, korzystanie ze wszystkich wrocławskich tramwajów i autobusów kosztować będzie w ramach Nasz Wrocław Kolej 1 zł miesięcznie. https://www.wroclaw.pl/komunikacja/po-8-pazdziernika-zmiany-w-rozkladach-jazdy.

Biblioteki osiedlowe - należą do sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) (https://biblioteka.wroc.pl/). Jest ich 38. Obejmują cały Wrocław. Należą tu także Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, Mediateka i MultiCentrum. Aby zapisać się do biblioteki, wystarczy przyjść do jednej z filii z dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Karta biblioteczna da Ci dostęp do zbiorów bibliotecznych w każdej filii. Poza książkami wypożyczysz podręczniki akademickie, multimedia, programy komputerowe, gry planszowe. Jeżeli szukasz z przyjaciółmi miejsca do wspólnego spędzenia czasu, np. do gry w planszówki – biblioteka to przestrzeń dla Ciebie. Szukasz spokojnego miejsca do nauki? Masz do zrealizowania grupowy projekt na uczelnię? W filiach MBP znajdziesz komfortowe miejsca do wspólnej pracy i nauki - zarówno indywidualnej, jak i w zespołach. Do dyspozycji będziesz mieć też książki, które weźmiesz prosto z półki.

Bezpieczeństwo - We Wrocławiu działa Straż Miejska. https://smwroclaw.pl/ Jej uprawnienia w wielu aspektach nie są mniejsze niż policji. Strażnicy mają prawo do legitymowania, przeszukiwania osób, udzielania pouczeń. Mogą też zatrzymywać stwarzających zagrożenie, ale tylko w celu niezwłocznego przekazania ich policji. Straż jest także najwłaściwszym organem do zgłaszania zakłóceń ciszy nocnej, niszczenia mienia, picia alkoholu w miejscach publicznych, palenia w piecach niedozwolonymi materiałami. Do jej zadań należy także usuwanie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów i zakładanie blokad kół. Strażnik miejski ma uprawnienia kontrolne w ruchu drogowym (nakłada mandaty, choć nie może korzystać z fotoradaru). Może nakładać mandaty na rowerzystów i jeżdżących hulajnogami. W tym za poruszanie się takimi pojazdami pod wpływem alkoholu lub używek!

C
CALe, Centra Kultury, MDKi, miejsca spotkań - Na wrocławskich osiedlach działają Centra Aktywności Lokalnej (CAL). To o przestrzenie prowadzone przez operatorów zewnętrznych, jakimi są zazwyczaj organizacje pozarządowe. Każdy działa inaczej, bo inne są potrzeby lokalnych mieszkańców. To mogą być sale prób Twojego zespołu, miejsca, gdzie zrobicie turniej planszówek albo zorganizujecie SWAP (wymianę odzieży). CAL-e czekają na Twój pomysł, by pomóc Ci go u siebie zrealizować. A może sam masz potrzebę bycia wolontariuszem? Chciałbyś pomóc miejscowym dzieciakom w lekcjach? Jeśli chcesz coś zrobić dla innych mieszkańców, zgłaszając się do CAL-u na Twoim osiedlu, możesz liczyć na wsparcie organizacyjne, merytoryczne lub promocyjne. Wszystkie CAL-e są tu: scalwroclaw.org. Podobnymi, choć bardziej ukierunkowanymi na kulturę organizacjami są wrocławskie Centra Kultury i MDK-i.

●    Centrum Kultury Agora (www.ckagora.pl) to miejsce koncertowe, ale też pracownie. Agora oferuje zajęcia dla każdego: teatralne, muzyczne, taneczne, z zakresu rzemiosła artystycznego (ceramika, szkło, szycie) i wiele innych. W ramach cyklu Ale Sztuka! udostępnia swoją przestrzeń twórcom rozpoczynającym karierę na rynku artystycznym, pomagając w promocji, organizacji i sprawach technicznych. Zajrzyj na ich Facebook oraz Instagram.

●    Centrum Kultury Wrocław-Zachód (ckwz.pl) - tu możecie liczyć na koncerty, open mike’i początkujących komików, wystawy, spektakle teatralne, projekcje filmowe, spacery przyrodnicze, wydarzenia z audiodeskrypcją. CKW-Z oferuje też szereg warsztatów i zajęć. Na liście są: joga, taniec, ceramika, zumba, latino solo, gitara, wokal, rysunek, malarstwo, teatr. Jeśli rozliczasz podatki we Wrocławiu i korzystasz z programu Nasz Wrocław, to bilety oraz opłaty za zajęcia w Centrum Kultury Wrocław-Zachód są tańsze nawet o 30%.

●    Wrocławski Klub Formaty (wkformaty.pl) - to instytucja kultury na Muchoborze Wielkim. Przy ulicy Samborskiej organizuje koncerty i wydarzenia kulturalne. Także dla amatorów - tu możesz postawić swoje pierwsze sceniczne kroki. Do sztandarowych imprez „Formatów” należą: Jazz Time, Festiwal Ambientalny, Wernisaż z Muzyką.

●    Światowid to ośrodek działań twórczych i miejsce współpracy z wrocławskimi artystami. Ośrodek na Biskupinie jest zlokalizowany w sąsiedztwie kilku uczelni. Gościł w swoich progach nie tylko Studencki Festiwal Kreatywności. Oferuje autorskie zajęcia artystyczne prowadzone przez uznanych twórców. Współpracują z nim m.in Adam Włodarczyk (witraż), Marta Lech (grafika) czy Mateusz Biliński (gitara akustyczna).

Czym palić w piecu - Specjalne patrole Straży Miejskiej za pomocą drona kontrolują skład dymu wydobywającego się z kominów, więc zwracaj uwagę na to, czym palisz! Jednocześnie Wrocław w ramach walki ze smogiem dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców i likwiduje tzw. kopciuchy w kamienicach należących do gminy. Łącznie w latach 2019-2022 Wrocław zlikwidował 11 tys. pieców, które emitują trujący dym. W lipcu 2024 roku na terenie województwa dolnośląskiego zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która zabrania używania pieców najgorszej jakości. Za ich likwidację odpowiada właściciel lokalu. Wrocławski program Zmień Piec pochłonie 330 mln zł. Jeśli wynajmujesz mieszkanie z piecami kaflowymi – być może warto spróbować namówić właściciela na wymianę. Informacje jak to zrobić znajdują się na www.zmienpiec.pl.

D
Dzikie i (oswojone) zwierzęta w mieście – Zwierzęta we Wrocławiu to nie tylko koty, psy, gołębie i szczury (z tymi ostatnimi w 2023 roku miasto podjęło intensywną walkę). We Wrocławiu żyje sporo dzikich zwierząt. Warto sprawdzić miejską kampanię „Dzikie w mieście”, by dowiedzieć się więcej: https://zoo.wroclaw.pl/dzikie-w-miescie/. Jeśli widzisz, że jakiemuś zwierzęciu dzieje się krzywda lub że ucierpiało - zgłaszaj takie sytuacje! Całodobowo takie sygnały przyjmuje Centrum Zarządzania Kryzysowego – 71 770 22 22. Pomoc zwierzętom w potrzebie można również znaleźć w Ekostraży. To organizacja pozarządowa.  Otacza opieką zwierzęta dzikie i domowe oraz prowadzi ośrodek rehabilitacji. Ich adresy to https://ekostraz.pl/  oraz https://www.facebook.com/EKOSTRAZ. We Wrocławiu działa również Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt: https://www.schroniskowroclaw.pl/ Jeśli natomiast zdarzyło ci się zwykłe spotkanie z dzikim zwierzęciem w mieście – daj mu odejść i nie wchodźcie sobie w drogę. Do takich zwierząt należą dość pospolite we Wrocławiu lisy albo dziki, które możesz spotkać na cmentarzach, ogrodach działkowych. Czasem buszują po śmietnikach. Pamiętaj, by w nie dokarmiać ptaków chlebem, bo jest dla nich szkodliwy. Na terenie wrocławskich parków można za to znaleźć Kaczkomaty, czyli specjalne skrzynki z karmą, która pomoże ptakom przetrwać przede wszystkim mroźne dni. Nie dokarmiaj jednak innych wolnożyjących zwierząt. Z wyrzuconego pożywienia skorzystają przede wszystkim szczury. A gdy sam masz psa czy kota - super! W przeciwieństwie do Szczecina czy Krakowa, we Wrocławiu nie obowiązuje podatek za posiadanie czworonogów.

Darmowa rozrywka we Wrocławiu – Wrocław jest pełen darmowych atrakcji. Najlepsze miejsce w sieci, które służy sprawdzaniu, co się dzieje danego dnia znajduje się tutaj: https://www.wroclaw.pl/go. Wiele z wydarzeń lub obiektów – jak np. działająca latem fontanna multimedialna na Pergoli przy Hali Stulecia – można zobaczyć za darmo. Bezpłatne są również wszystkie koncerty i wydarzenia sceniczne, które odbywają się na wrocławskim rynku. Stolica Dolnego Śląska to miasto festiwali – udział w wielu z nich, szczególnie w tych organizowanych przez miasto, jest w całości lub częściowo bezpłatny. Na przykład popularny festiwal filmowy Nowe Horyzonty oferuje część pokazów filmowych bezpłatnie: https://www.nowehoryzonty.pl/ Podobnie jest z festiwalem oratoryjnym Wratislavia Cantans.

E
Euro 2012, Europejska Stolica Kultury i The World Games 2017. Te imprezy zmieniły miasto i wzbogaciły jego ofertę sportowo-kulturalno-rekreacyjną. Właśnie z myślą o Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich (The World Games 2017) zrewitalizowano Stadion Olimpijski. Na Europejską Stolicę Kultury odnowiono między innymi Pawilon Czterech Kopuł. Te działania procentują po latach. Dziś wrocławskie muzea są odwiedzane przez 800 tys. ludzi rocznie. Odnowienie Stadionu Olimpijskiego sprawiło, że na ekstraligowych meczach żużlowców Betard Sparty regularnie zasiada komplet publiczności. Stadion ten jest również domem futbolistów amerykańskich (Panthers Wrocław), którzy należą obecnie do europejskiej czołówki w tej dyscyplinie. W ramach przygotowań do TWG 2017 powstała także kryta pływalnia „Orbita”. Z kolei w Parku Tysiąclecia (ul. Sukielicka) na TWG 2017 powstało centrum sportów wrotkarskich. Dziś posiada ono już sztuczne oświetlenie. Dzięki temu można z niego korzystać do późnych godzin wieczornych, tym bardziej, że na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu. Piłkarskiemu Euro 2012 zawdzięczamy natomiast Stadion Wrocław przy ul. Śląskiej, dziś znany jako Tarczyński Arena. Ostatnio właśnie tam pięściarz Ołeksandr Usyk obronił mistrzowskie pasy w królewskiej kategorii ciężkiej, a piłkarska reprezentacja Ukrainy podejmowała Anglię z Harrym Kane'em. Na co dzień ze stadionu korzystają piłkarze Śląska, a frekwencja na meczach w tym sezonie jest trzecią najwyższą w ekstraklasie i sięga przeciętnie 18 tys. widzów.
Ekologia we Wrocławiu (informacje o jakości powietrza, inicjatywy ekologiczne) - we Wrocławiu stale monitorowana jest jakość powietrza. Można ją sprawdzić na wyświetlaczach przystanków komunikacji miejskiej oraz na głównej stronie portalu wroclaw.pl. Informacje o jakości powietrza są aktualizowane co godzinę. Aby mieszkańcy Wrocławia oddychali czystym powietrzem, od kilku lat Miasto realizuje program Zmień Piec, o którym wspominaliśmy wcześniej. Oprócz czystego powietrza, Wrocław zachęca do życia w stylu less waste. „Wrocław nie marnuje” – to popularne hasło niesie za sobą szereg akcji. Część z nich związana jest z niewyrzucaniem jedzenia. Na targowiskach przy ul. Niedźwiedziej, Ptasiej, na  Bazarze Komandor i na Ryneczku Jemiołowa pojawiły się specjalne lodówki. Każdy może podzielić się nadwyżką żywności, zostawiając w nich produkty potrzebującym.  Każdy może też poczęstować się tym, co znalazło się w środku takiej lodówki. Nadwyżki owoców i warzyw nie marnują się również na terenach ogrodów działkowych. W czterech Rodzinnych Ogrodach Działkowych znajdziesz specjalne stoły z nadwyżkami plonów, pozostawionymi przez działkowców . Może je wziąć każdy zainteresowany. Akcja funkcjonuje w ROD „Lepsze Jutro” przy ul. Prusa, ROD „Oaza” przy ul. Ślężnej, ROD „Różanecznik” przy ul. Jugosłowiańskiej oraz ROD „Marzenie” przy ul. Starogroblowej. Nie marnujmy również rzeczy, które z pozoru są już niepotrzebne. Warto dać im drugie życie. W ośmiu miejscach w budynkach Urzędu Miejskiego można znaleźć giveboxy – specjalne regały, na których możesz  pozostawić niepotrzebne książki, filmy czy płyty CD. W przestrzeni miejskiej – w Rynku czy na Pergoli przy Hali Stulecia znajdziesz również specjalne skrzynie do bookcrossingu. Możesz tam zanieść już przeczytane książki. I zaczytać się w kolejnych.

F
Festiwale - we Wrocławiu organizowanych jest 56 mniejszych lub większych cyklicznych festiwali rocznie. Te największe to:
●    WROsound x urban jungle (www.wrosound.com) - letni festiwal muzyczny, który co roku odbywa się w lipcu na zielonym placu przed Impartem. Na uczestników  czekają dwie sceny – w tym jedna pod hasłem „Tak Brzmi Wrocław”, w całości poświęcona lokalnym artystom. Do tej pory na scenach WROsoundu wystąpili: m.in. Michael Kiwanuka, SOHN, Tricky, Katy B, Dub FX, HVOB, Sokół, Zdechły Osa, Brodka, Kamp!, Król, Bluszcz, Syny, Baasch i Oxford Drama. Organizatorom zależy nie tylko na dobrej muzyce. Starają się także wdrażać metodę less waste w organizacji i realizacji wydarzenia: przerabiają nośniki reklamowe na torby używane przez lata, udostępniają darmową kranówkę, ograniczają druki, wspierają zrównoważony transport, budują scenografię z używanych przedmiotów i zmniejszają zużycie plastiku do minimum.

●    American Film Festival: (https://www.americanfilmfestival.pl) to wydarzenie, które od lat prezentuje nie-mainstreamowe kino z USA. Tu zobaczysz niezależne perełki, produkcje hollywoodzkie z górnej półki i filmy klasyków. W ramach AFF-u Wrocław odwiedzają także gwiazdy amerykańskiego kina. Do tej pory byli to m.in. Tye Sheridan, Simon Pegg, Rosanna Arquette czy John Waters. American Film Festival odbywa się co roku w pierwszej połowie listopada, w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego (w tym roku jest zaplanowany w terminie od 7 do 12 listopada).

●    Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty (druga połowa lipca) - to filmowa wizytówka miasta. Jeden z największych i najważniejszych festiwali filmowych w Polsce. Ma międzynarodową renomę. Tutaj prezentowane są premiery ściągane prosto z prestiżowych wydarzeń filmowych świata (z festiwali w Cannes, Wenecji, Berlinie) oraz filmy autorek i autorów przez duże "A": odważnych, bezkompromisowych, tworzących na przekór schematom, wyznaczających nowe trendy. W trakcie Nowych Horyzontów festiwalem oddycha cały Wrocław: oprócz pokazów w Kinie Nowe Horyzonty, organizowane są także pokazy w ramach Kina na Rynku (największe kino plenerowe w Polsce!), wystawy, koncerty, spotkania i wiele innych wydarzeń specjalnych.

●    Najlepsze filmy dokumentalne ze świata zobaczysz z kolei na Millenium Docs Against Gravity (https://mdag.pl/21/pl/Wroclaw/homepage). Najbliższa edycja rusza 10 maja 2024 roku.

●    Wratislavia Cantans - (www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/wratislavia-cantans) choć to festiwal dla melomanów, to rozsławił Wrocław na całym świecie. Ten festiwal oratoryjno-kantatowy skupia się na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Realizowany przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, jest synonimem najwyższej jakości artystycznej i organizacyjnej. Koncerty gwiazd muzyki poważnej przyciągają tysiące słuchaczy do znakomitych akustycznie sal NFM oraz zabytkowych wnętrz Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska.

●    Jazztopad Festival (www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/jazztopad-festival)  i Jazz Nad Odrą (www.jazznadodra.pl) - organizowany od 1964 roku Jazz nad Odrą prezentuje najciekawszych artystów z całego świata. Przez lata festiwal gościł prawdziwe gwiazdy europejskiego i światowego jazzu, takie jak m.in.: Pat Metheny, Paco deLucia, Al diMeola, Kenny Garret, Dave Holland, Diana Krall, Cassandra Wilson, Lizz Wright czy Robert Glasper. Znakiem rozpoznawczym jest konkurs na Indywidualność Jazzową –  jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych w Polsce. Jazz nad Odrą odbywa się w pierwszej połowie roku. W drugiej mamy Jazztopad. Do tej pory gościł on takie gwiazdy jak Wayne Shorter, SonnyRollins, Charles Lloyd, Bill Frisell, Kenny Wheeler, Shabaka Hutchings, Vijay Iyer, Wadada Leo Smith. W listopadzie 2023 roku odbędzie się jubileusz 20–lecia festiwalu.

●    Przegląd Piosenki Aktorskiej (www.ppa.teatr-capitol.pl) - bilety na ten festiwal i jego wydarzenia rozchodzą się w kilka godzin. Nic dziwnego, bo poza konkursem dla śpiewających aktorów festiwal jest jednym z najlepszych przeglądów spektakli muzycznych i aktorskiego śpiewania z całego świata. Podczas festiwalu można zobaczyć spektakle w Nurcie Głównym i Nurcie Off.  W programie znajdują się głośne produkcje teatralne, wyczekiwany przez publiczność Koncert Galowy, premiery i występy muzyczne. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, zwieńczony Koncertem Finałowym, podczas którego jury wyłania finalistkę lub finalistę konkursu. Oprócz Złotego Tukana i Tukana Off dla najlepszego spektaklu niezależnego, wręczane są także nagrody fundowane przez media i instytucje kultury. 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej potrwa od 15 do 24 marca 2024 roku.

G
Gadżety miejskie – gdzie kupić? Prezentem z Wrocławia może być miniaturowy krasnal, choć absolutnym hitem są koszulki, czapeczki, skarpetki czy bluzy-kangurki z wariacją miejskiego grafika Pawła Akińczy na temat wrocławskiego herbu. Gadżety dostępne są w BarBarze przy ul. Świdnickiej 8B oraz w internecie: www.strefakultury.pl. Z kolei bluzy i gadżety wrocławskiego MPK kupisz na stronie miejskiego przewoźnika. https://sklep.mpk.wroc.pl/ podobnie swoje akcesoria oferują inne miejskie instytucje, jak np. Aquapark. Niektóre wrocławskie uczelnie mają swoje wirtualne lub stacjonarne sklepy, inne z przyczyn formalnych nie prowadzą sprzedaży swoich gadżetów, które dostępne są wyłącznie w tak zwanych sklepach wewnętrznych, do których dostęp mają np. koła naukowe.

Grille i imprezowanie w przestrzeni miejskiej – to możliwe, choć nie wszędzie. We Wrocławiu wyznaczone zostały miejsca, gdzie przygotowano specjalne przestrzenie do zrobienia ogniska czy grilla. Szczegóły wraz z mapą zaznaczonych miejsc znajdziesz tutaj: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/gdzie-na-grilla-we-wroclawiu-mapa-miejsc-lista-miejsc-adresy
Głosowanie we Wrocławiu – jak zagłosować we Wrocławiu w wyborach parlamentarnych, gdy studiujesz u nas, a jesteś przyjezdny? W pierwszej kolejności złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania. Masz na to czas do 12 października. Wniosek możesz pobrać ze strony https://bip.um.wroc.pl/artykul/1117/68367/vademecum-wyborcy-obywatele-polscy Po jego wypełnieniu złóż dokument w jednym z Centrum Obsługi Mieszkańca. Takie centra znajdują się przy ul. Zapolskiej, Kromera oraz przy placu Nowy Targ. Wniosek możesz także złożyć w postaci elektronicznej, opatrując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej www.gov.pl. Po dopełnieniu procedury zostaniesz skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio byłeś ujęty, a Twój nowy punkt, w którym będziesz mógł oddać głos zostanie wskazany najbliżej Twojego obecnego miejsca zamieszkania! Jeśli nie masz czasu na wizytę w Centrum Obsługi Mieszkańca, możesz wypełnić wniosek w mobilnym punkcie. Do tego zadania przystosowany zostanie zabytkowy autobus marki ikarus. Dokładny rozkład jazdy tego autobusu znajdziesz na stronie www.wroclaw.pl.

H
Historia Wrocławia - jak pisał światowej sławy historyk i fan Wrocławia prof. Norman Davies, nasze miasto to mikrokosmos, a jego historia jest historią spotkań. Stąd promocyjne hasło Wrocławia - “the meeting place”. Tę dawniejszą historię poznasz w Pałacu Królewskim nieopodal wrocławskiego rynku https://visitwroclaw.eu/miejsce/palac-krolewski-muzeum-historyczne-i-muzeum-sztuki-medalierskiej. Tę najnowszą - w Centrum Historii Zajezdnia (www.zajezdnia.org). Była zajezdnia autobusowa przy ul. Grabiszyńskiej to niezwykłe miejsce. To tu w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”, która zmieniła historię w całej Europie obalając komunizm. Dziś Zajezdnia to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. W fascynujący sposób opowiada historię Wrocławia i Polski w XX wieku. Warto też zajrzeć do innych nowoczesnych przestrzeni wystawienniczych. Na przykład Hydropolis to muzeum i centrum naukowe poświęcone wodzie. Warto też odwiedzić Muzeum Pana Tadeusza (bo we Wrocławiu jest rękopis tej najważniejszego polskiego dzieła literackiego!). Nie odmów sobie też spaceru po klimatycznym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej. Tam leżą ludzie nie tylko niesłychanie bogaci, zasłużeni dla miasta, ale też udowadniający prawdziwość hasła, że Wrocław to miasto spotkań wielu narodów.

I
Imprezy sportowe za darmo i w promocji - Bezpłatny wstęp na wszystkie dni wyścigowe to jeden z wielu atutów Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice przy ul. Zwycięskiej. Jeszcze tej jesieni czekają nas cztery mityngi: 8 października (osiem gonitw), 21-22 października (m.in. Crystal Cup z pulą nagród 172 tys. zł) oraz 11 listopada (dziewięć gonitw, w tym Nagroda Zamknięcia Sezonu - pula nagród 24 tys. zł). Za darmo można też oglądać mecze piłkarek nożnych Śląska Wrocław. Jeśli chodzi o męską drużynę piłkarskiego Śląska, spotkania PKO BP Ekstraklasy są, rzecz jasna, biletowane, jednak przed każdą potyczką na Tarczyński Arenie klub ogłasza różnego rodzaju promocje (szczegóły na www.slaskwroclaw.pl).

J
Jak jeździ komunikacja - Wrocław to 23 linie tramwajowe oraz 104 autobusowe. Wszystkie tramwaje w szczycie jeżdżą co 12 minut. Autobusy - w różnym takcie w zależności od linii. Autobusy nocne mają pętlę w centrum miasta, przy ul.  Petrusewicza. To sprawia, że możliwe są przesiadki, jeśli jedziesz z jednej strony miasta na drugą. Od września 2023 roku, w związku z włączeniem do systemu komunikacji miejskiej Trasy Autobusowo-Tramwajowo-Rowerowej na Nowy Dwór, zmieniły się trasy kilkunastu linii. Wszystko zostało zebrane w jednym miejscu: https://www.wroclaw.pl/komunikacja/nowe-trasy-komunikacji-miejskiej Nowe trasy zostały również uwzględnione w aplikacjach ułatwiających podróż, takich jak np. „jak dojadę”.

Juwenalia - kiedyś to majowe świętowanie było wspólną imprezą wszystkich wrocławskich szkół wyższych. Studenci otrzymywali od prezydenta klucze do miasta i szli w kolorowym pochodzie przez centrum Wrocławia. Od kilku lat jednak każda większa uczelnia robi swoje własne juwenalia w różnych miejscach i dniach. To zaleta - bo świętowanie nie trwa kilka dni, ale właściwie cały maj, ale też wada - bo nie dochodzi do integracji studentów różnych szkół wyższych Wrocławia. Może w maju 2024 się uda? Trzymamy kciuki. Za program juwenaliów na każdej uczelni odpowiada tamtejszy samorząd studencki.

K
Krasnale - kompendium na temat wrocławskich skrzatów, w tym plan miasta z miejscami pobytu tych najbardziej charakterystycznych znajdziesz tu: https://visitwroclaw.eu/wroclawskie-krasnale . Wiedz jednak, że obecnie są one trudne do dokładnego policzenia. W naszym mieście jest już ponad 1000 figurek krasnali. Ile dokładnie - nie wie nikt, bo może je wystawiać  absolutnie każdy. Wystarczy zgłoszenie. Skąd się wzięły? Pierwotnie krasnoludek był symbolem Pomarańczowej Alternatywy. Ten antykomunistyczny, anarchizujący wrocławski ruchu z lat 80. walczył z opresyjnym systemem, organizując absurdalne, komiczne happeningi i powodując w umysłach partyjnych aparatczyków prawdziwy “system error”. Milicjant wiedział, co zrobić z opozycjonistą roznoszącym ulotki “Solidarności”. Paragrafu na kogoś przebranego za krasnala, który na dodatek wznosił okrzyki na cześć PZPR nie było. Współczesne, zwykle odlewane w brązie krasnale nie zajmują się już polityką i nie mają nic wspólnego z Pomarańczową Alternatywą. Pilnują różnych miejsc, robią pranie w Odrze, formują krasnalową orkiestrę pod Narodowym Forum Muzyki. Czasem po prostu leniuchują w nieoczywistych miejscach. Ich odkrywanie to często zabawa nie tylko dla instagramerów czy miłośników fotografii. Także dla całych rodzin, które odwiedzają Wrocław. W centrach informacji turystycznej znajdziesz bezpłatne karty zadań, które z jednej strony każą ci szukać krasnali - z drugiej pokażą miasto, bo krasnale strzegą najważniejszych budowli. Przy okazji możesz zapytać o gry miejskie - są wirtualną darmową rozrywką a ich scenariusze obejmują cały Wrocław.

L
Literatura o Wrocławiu - Chyba żadne miasto w Polsce nie zna tylu historii o wyrafinowanych morderstwach. Tu kogoś zamurowano w ścianie kamienicy, gdzie indziej psychopata znaczył zwłoki kolejnych swoich ofiar kartkami z kalendarza, jeszcze inny zwyrodnialec wysypywał na ofiary skorpiony... Wszystko na biednej, często obolałej od kaca głowie Eberharda Mocka. Zarówno Mocka, gliniarza z niemieckiego Breslau, jak i działającego w tym samym uniwersum policjanta Edwarda Popielskiego ze Lwowa, po wojnie także pracującego we Wrocławiu, powołał do życia Marek Krajewski. Honorowy Obywatel Wrocławia A.D 2023. Kryminały tego autora rozsławiły miasto. Ale Wrocław skumulował w sobie tak bogatą spuściznę i doświadczenia kilku narodów, że literacko można z tego „lepić” niemal wszystko. Wielu autorów pisze kryminały, kilku wzięło się za horror (oniryczno-apokaliptyczny „Święty Wrocław” Łukasza Orbitowskiego, seria „Szczury Wrocławia” Roberta Jerzego Schmidta o katastroficznych skutkach epidemii czarnej ospy.. Najczęściej autorzy odwołują się jednak do XX-wiecznej historii, pokoleniowych doświadczeń i motywów przemijania. Czasem smutno i gorzko („Niskie Łąki” Piotra Siemiona), czasem mimo wszystko dość optymistycznie: „Dom Tęsknot” Piotra Adamczyka, „Do widzenia wiosno” Elżbiety Krzemińskiej. Niektórzy zapuszczają się jednak w mniej oczywiste zakamarki, w tym w odległą przeszłość. Tak jak Andrzej Sapkowski, który w „Trylogii husyckiej” pokazał XV-wieczny Wrocław i cały Śląsk jako miejsce unikalnej koegzystencji ludzi (w tym wielu postaci historycznych) i istot ze świata fantasy.

Literatury Dom - www.literatura.wroclaw.pl -  jeśli lubisz książki, zapamiętaj ten adres! Wrocławski Dom Literatury organizuje wydarzenia literackie, poczynając od spotkań autorskich odbywających się w Klubie Proza, przez projekty edukacyjne, kiermasze książek (Bookowisko), działalność wydawniczą (w ramach Wydawnictwa Warstwy), po festiwale i nagrody literackie. Wymienimy tu tylko Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus czy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, na który koniecznie zarezerwuj swój czas w maju. Wrocławski Dom Literatury oraz Klub Proza mieszczą się w samym Rynku (ul. Przejście Garncarskie 2) i właściwie na wszystkie organizowane przez nie wydarzenia wstęp jest wolny. W sezonie wiosna/lato Klub Proza otwiera także bar i swoje ogródki (jeden w Przejściu Garncarskim, drugi w Rynku).

M
Muzea - Jest jedna noc w roku, gdy wrocławskie muzea pękają w szwach. To Noc Muzeów. Wstęp jest wówczas bezpłatny. Jeśli jednak jesteś w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX (bo we Wrocławiu masz rezydencję podatkową), możesz bez kolejki i za darmo lub ze znaczna zniżką obejrzeć zbiory wielu wrocławskich placówek. Raz do roku bezpłatnie wejdziesz do Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Teatru, pałacu królewskiego, gdzie znajduje się Muzeum Historyczne oraz do Muzeum Sztuki Medalierskiej – bezpłatnie z NW MAX, do Arsenału z jego Muzeum Militariów i Muzeum Archeologicznym – bezpłatnie z NW MAX. Muzeum Architektury we Wrocławiu – 30% zniżki, Muzeum Współczesne Wrocław – 30% zniżki, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – 30% zniżki, Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery – 25% zniżki i najnowsze wrocławskie muzeum - Muzeum Śląska Wrocław – 10% zniżki.

Muzeów we Wrocławiu jest kilkanaście, te najważniejsze to:
●    Największe to łączące kilka obiektów Muzeum Miejskie Wrocławia. Dziś składa się na nie: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Militariów, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Muzeum Sztuki Cmentarnej oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.To tutaj możesz poznać historię Wrocławia. Sprawdź szczegóły na: muzeum.miejskie.wroclaw.pl. Muzeum Miejskie Wrocławia jest partnerem w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław Max.

●    W środy za darmo możesz odwiedzić Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 (www.ma.wroc.pl). W inne dni skorzystaj ze studenckiej zniżki. Najczęściej odwiedzającą muzeum grupą są właśnie studenci, dla których przygotowywane są oprowadzenia kuratorskie, dyskusje, warsztaty i spotkania.

●    Muzeum Pana Tadeusza to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum. Tu znajdziesz nie tylko oryginalny rękopis Mickiewicza, ale także inne cenne polskie książki i manuskrypty. To muzeum na wskroś multimedialne. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych rynkowych kamienic – Pod Złotym Słońcem. Tu zobaczysz również wystawę o najsłynniejszym panu Tadeuszu spośród wrocławian. Mowa o znakomitym poecie Tadeuszu Różewiczu. Więcej na temat tego miejsca przeczytasz tutaj: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/.

●    Muzeum Współczesne Wrocław (https://muzeumwspolczesne.pl/mww/) znajduje się przy pl. Strzegomskim 2, w dawnym schronie przeciwlotniczym wybudowanym podczas II wojny światowej. Wewnątrz przypomina labirynt. Dla studentów oferuje bilety w cenie 10 zł, a z programem Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX jest to cena 7,5 oraz 7 zł. W czwartki wstęp do muzeum  jest bezpłatny. Na pięciu piętrach prezentuje ono wystawy stałe i czasowe poświęcone sztuce współczesnej oraz wrocławskiemu środowisku artystycznemu (jedno piętro jest całkowicie interaktywne). Na dachu budynku znajduje się przeszklona kawiarnia z widokiem na miasto.

●    Kolejne niezwykłe miejsce to Odra Centrum (www.odracentrum.org)  zlokalizowane w obiekcie pływającym po powierzchni Odry obok mostu Grunwaldzkiego. Tu poznasz historię rzeki i nauczysz się np. zaplatać żeglarskie węzły. A w ramach warsztatów w małej szkutni samodzielnie zbudujesz model łodzi, który następnie zabierzesz do domu.
Wrocławianie polubili swoje muzea po obchodach Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Obecnie co roku odwiedza je do 800 tysięcy osób.
Miejskie parki - we Wrocławiu znajdują się 44 parki oraz rozległe tereny zielone, gdzie można odpocząć na łonie natury. Miasto sukcesywnie rozszerza tę przestrzeń – stara się o uznanie za użytek ekologiczny oraz o ochronę dla dawnych Pól Irygacyjnych na północy miasta. W parkach można jeździć na rowerze czy hulajnodze, a psy powinny być prowadzone na smyczy (choć są wyjątki). Lubianym miejscem spotkań nad wodą są tereny nadodrzańskie.

N
Nasz Wrocław i Nasz Wrocław Max - Z programem Nasz Wrocław możesz taniej realizować swoje pasje. Kultura, sport, rekreacja, historia, kino czy kulinaria – korzystaj z darmowych wejść oraz zniżek do 50% w blisko 80 punktach na terenie miasta! Warunek jest jeden – musisz rozliczać we Wrocławiu podatki. Z programu korzystają również studenci do 26. roku życia z zerowym PIT-em. Z Nasz Wrocław raz do roku za darmo odwiedzisz jedno z 9 miejsc/wydarzeń. Są to: Aquapark, ZOO Wrocław, Hydropolis, Hala Stulecia, Pływalnia Orbita, Tarczyński Arena (w sezonie zimowym lodowisko), mecz Śląska Wrocław, mecz Panthers Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia. Pobierając aplikację Nasz Wrocław, możesz również założyć wirtualną kartę biblioteczną. Aplikacja Nasz Wrocław jest dostępna na Androida i iOS. Szczegóły: www.wroclaw.pl/nasz-wroclaw.

Nowe Horyzonty - (https://www.kinonh.pl) - to ulubione kino wrocławskich studentów. To także największy w Polsce obiekt kinowy typu arthaus, niezwykły multiplex prezentujący głównie ambitne i autorskie kino światowe. Prezentuje w 9 salach na trzech poziomach wartościowe filmy środka, autorskie produkcje, klasykę, festiwalowe hity czy kultowe dzieła mistrzów. W programie kina nie brakuje przy tym wydarzeń specjalnych: seansów z muzyką na żywo, transmisji oper oraz spektakli z najsłynniejszych scen artystycznych, pokazów z udziałem twórców oraz programów edukacyjnych, takich jak Akademia Kina Światowego oraz Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W ramach Tanich Poniedziałków bilety kosztują 16 zł. Studentów Nowe Horyzonty zapraszają również na zajęcia Akademii Kina Światowego. Te spotkania o historii kinematografii poprzedzone są wykładem przygotowanym przez filmoznawców i filmoznawczynie. Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny honorują zajęcia Akademii jako przedmioty ponadprogramowe i/lub fakultatywne – studenci mogą zdobywać w ten sposób zaliczenia przedmiotów (w tym punkty ECTS).

O
Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta – miejska instytucja kultury cieszącą się uznaniem we wrocławskim środowisku artystycznym, zlokalizowana w samym centrum miasta w podwórku z zabytkowymi neonami przy Ruskiej 46. Tu dla studentów i dorosłych prowadzone są warsztaty z ceramiki, szkła artystycznego, grafiki komputerowej i warsztatowej, rzeźby, rysunku i malarstwa, tkaniny artystycznej oraz fotografii. Na wszystkie prowadzone zajęcia, oprócz zniżek z programem Nasz Wrocław, obowiązuje specjalna oferta skierowana dla studentów - 15%.

P
Pomoc prawna - bezpłatna Chcesz skorzystać z porady prawnej? We Wrocławiu da się ją uzyskać bezpłatnie w jednym z dwudziestu sześciu punktów na terenie miasta. Dokładne lokalizacje i szczegóły związane z umówieniem wizyty znajdziesz na stronie  https://bip.um.wroc.pl/artykul/590/20320/nieodplatna-pomoc-prawna. Porada prawna na Uniwersytecie Wrocławskim? Oczywiście i dla wszystkich uczelni! Uniwersytecka Poradnia Prawna wznawia swoje działanie od października. Po wypełnieniu wniosku możesz wysłać swoje zapytanie na specjalny adres mailowy, zrobić to tradycyjnym listem lub umówić się na spotkanie stacjonarne z dyżurującymi radcami. To studenci prawa i ich naukowi opiekunowie. Więcej informacji na ten temat znajduje się pod adresem https://prawo.uni.wroc.pl/poradnia.

Podatki we Wrocławiu – warto zmienić swoją rezydencję podatkową na Wrocław. Nawet jeśli płacisz niskie podatki lub z racji wieku jesteś z ich płacenia zwolniony albo zwolniona. Wtedy możesz dołączyć do programu Nasz Wrocław. Jeśli dodatkowo masz stały lub czasowy meldunek we Wrocławiu – możesz wejść w elitarną wersję programu Nasz Wrocław MAX. Daje on szereg darmowych wejść do obiektów typu Aquapark czy ZOO oraz wiele zniżek – także u podmiotów prywatnych – w kawiarniach i barach. Łącznie różnego rodzaju bonifikaty da ci 80 miejsc w całym Wrocławiu. Zniżki obejmują takie obszary jak: kultura, sport, rekreacja, kino, kulinaria. Aplikacja Nasz Wrocław jest dostępna na Androida i iOS. Szczegóły: www.wroclaw.pl/nasz-wroclaw
Parkowanie we Wrocławiu – parkowanie samochodu we Wrocławiu to spore wyzwanie. Dziennie z naszego miasta korzysta (czyli mieszka w nim lub do niego wjeżdża) około miliona osób. Dodatkowo, jak wskazują różne szacunki, w mieście przypada od 600 do 800 samochodów na tysiąc mieszkańców. Dlatego Wrocław stawia przede wszystkim na komunikację miejską i rozwija strefy płatnego parkowania. Obejmuje ona już nie tylko centrum miasta – do systemu dołączają kolejne osiedla (niebawem okolice Powstańców Śląskich i Tarnogaj). W ramach takich stref tylko ludzie zameldowani mogą wykupić prawo do parkowania za 100 zł rocznie. Pozostali będą musieli płacić słono za pozostawienie swojego auta – nawet kilkadziesiąt złotych dziennie. Dlatego najlepiej do Wrocławia przyjeżdżać w ogóle bez samochodu lub, jeśli dojeżdżasz nim codziennie, zostawić go na obrzeżach - na parkingach Park&Ride https://www.wroclaw.pl/komunikacja/strefa-platnego-parkowania .  
Park Kulturowy w centrum miasta - Wrocław porządkuje swoją przestrzeń.  Ograniczamy nie tylko reklamy, ale też np. śmiecenie ulotkami. Nie chcemy kolorowych, często nielegalnych, reklam wielkoformatowych, graffiti na ścianach, zaklejonych witryn lokali użytkowych czy pstrokatych i źle zaprojektowanych szyldów. Dlatego powstał wrocławski Park Kulturowy „Stare Miasto”. Na terenie centrum Wrocławia (Starego Miasta, Wysp Odrzańskich oraz pl. Kościuszki) obowiązuje zakaz montażu urządzeń klimatyzacyjnych i anten na elewacji widocznej od strony dróg publicznych. Nie można także wieszać banerów na elewacjach czy informacji na oknach (np. o mieszkaniu na sprzedaż). Ograniczone jest również rozdawanie ulotek. Więcej w linku: https://www.wroclaw.pl/przedsiebiorczy-wroclaw/park-kulturowy-wroclaw.

R
Rowery miejskie/hulajnogi - we Wrocławiu mamy 2300 rowerów miejskich, które są do dyspozycji w 230 stacjach rozmieszczonych po całym mieście. Sprawdź stronę https://wroclawskirower.pl/ Pierwszych 20 minut jazdy jest darmowe. Istnieje  zatem możliwość wypożyczenia roweru, dojechania w ciągu 20 minut do kolejnej stacji i wymienienia go na inny. W ten sposób możesz przejechać całe miasto, nie dopłacając za to ani złotówki. Nextbike – operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego - oferuje do wypożyczenia także rowery cargo, elektryczne i  dziecięce. W dodatku z roweru możesz korzystać przez cały rok, bo w tym roku Wrocławski Rower Miejski nie zniknie na zimę. Możesz też wygrać rower albo jedną z tysiąca nagród, jeśli weźmiesz udział w ruszającej 2 października akcji www.wkolkokrece.pl W mieście mamy też pięciu operatorów elektrycznych hulajnóg. Jeśli je wypożyczasz, pamiętaj, by po skończonej jeździe odstawić je w sposób nieprzeszkadzający w przejściu – najlepiej na chodniku pod murem budynku albo w miejscu, gdzie są stojaki rowerowe. Koszt wypożyczenia hulajnogi ustala odrębnie każdy operator.  
Rady Osiedla – Borek, Nadodrze, Sołtysowice, Ołbin czy Leśnica – we Wrocławiu jest łącznie 48 osiedli. Każde z nich ma swoją radę, która jest jednostką pomocniczą i doradczą Miasta. Rada osiedla (licząca zwykle około 16 radnych) to organ uchwałodawczy. Może więc na przykład występować do władz Wrocławia z wnioskami o powstanie nowej szkoły, przedszkola, domu kultury, ośrodka sportu, parku, skweru. Radni osiedlowi mają również głos w sprawach organizacji ruchu na ulicach oraz rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Wybory do Rad Osiedli odbywają się co cztery lata. Jeśli jesteś zameldowany we Wrocławiu – możesz wziąć w nich udział! Ostatnie miały miejsce jesienią 2021 roku. Szczegóły: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/czym-sa-rady-osiedli-we-wroclawiu-i-co-mozna-tam-zalatwic.

S
Stypendia naukowe miejskie - na uczelni można otrzymać stypendia rektorskie czy socjalne, natomiast Wrocław jako miasto wspiera inicjatywy studenckie i doktoranckie, m.in. fundując stypendia, nagrody i granty dla wyróżniających się młodych naukowców. To kilka niezależnych programów. Najważniejszy z nich to Wrocławski Program Stypendialny i jego odpowiednik dla młodych naukowców - Stypendium dla Doktorantów. Ale Wrocław wspiera np. także tych, którzy w ramach swoich badań muszą tymczasowo opuścić Polskę - to z kolei Stypendium dla Studentów Wyjeżdżających za Granicę. Mamy też stypendia dla laureatów olimpiad przedmiotowych. Reasumując: jeśli nauka to Twój konik, Wrocław chce cię wspierać, bo jego strategią rozwoju jest gospodarka oparta na wiedzy. Więcej o tym, jak ubiegać się o  wsparcie finansowe w ramach takich programów znajdziesz tutaj: https://www.wroclaw.pl/akademicki-wroclaw/stypendia-nagrody-granty.

Stypendia artystyczne - Wrocław w ciągu 3 lat wydał niemal 4 miliony złotych na stypendia artystyczne. Ubiegać się o nie może każdy, kto ukończył 18 lat. W ramach stypendium można przygotować dowolną realizację kulturalną. Program przewiduje  stypendia w dziedzinach: film, teatr, muzyka, literatura, sztuki wizualne, taniec. Obecnie trwa 10. nabór na stypendia artystyczne na pierwsze półrocze 2024 roku lub na cały 2024 rok. Stypendium wynosi 2500 zł miesięcznie i będzie wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy na podstawie umowy stypendialnej. W dziewięciu dotychczasowych edycjach przyznano 183 stypendia artystyczne. Jeśli chcesz się ubiegać, wniosek znajdziesz tutaj: http://bip.um.wroc.pl/attachments/download/71121 Rozstrzygnięcie obecnej edycji nastąpi do 15 grudnia 2023 roku.

Sport za darmo – we Wrocławiu powstało kilkadziesiąt siłowni na świeżym powietrzu. Mamy też kilkanaście ścieżek biegowych wytyczonych przez Radio Wrocław. Do dyspozycji wszystkich mieszkańców są boiska sportowe przy szkołach podstawowych i średnich – choć nie wszystkie z przyczyn organizacyjnych są dostępne także poza godzinami otwarcia szkoły. Warto też być uważnym i sprawdzać oferty różnych organizatorów aktywności sportowo-rekreacyjnych, np. znajdujące się obok mostu Grunwaldzkiego Odra Centrum oferuje darmową godzinę pływania kajakiem, jeśli z przejażdżki wrócisz z workiem pełnym śmieci wyłowionych z rzeki. Jeśli masz ochotę pograć w bule, najlepiej pojechać do Parku Południowego. Tam spotykają się fani tej dyscypliny z całego miasta. Wrocław ma również kilkanaście wyznaczonych szlaków rowerowych i pieszych. Szczególnie polecamy trasę R9. Jeśli się nie zatrzymasz, to dojedziesz nią nad morze, a jadąc na południe – nad Adriatyk! Na rowerzystów w mieście czeka aż 1400 tras przyjaznych rowerzystom i ponad 400 km dróg i pasów dla rowerów. Na fanów bardziej stacjonarnych rozrywek czekają skateparki. Są one zlokalizowane zarówno w samym centrum (obok Dworca Głównego) jak i na obrzeżach – np. w Parku Tysiąclecia. https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/skateparki-wroclaw-beda-kolejne.

Szamka miejska . Obiad z dwóch dań za mniej niż 20 złotych? Wciąż wykonalne. Któreś już pokolenie studentów żywi się w barze "Miś" przy Kuźniczej - dla wrocławian nie mniej kultowym, niż dla całej Polski film Stanisława Tyma o tym tytule. Z tą różnicą, że bar mleczny z komedii Tyma może śnić się w koszmarach, a wrocławski "Miś" karmi uczciwie i naprawdę za kilkanaście złotych zjemy porządny wartościowy i sycący obiad. To jeden z barów mlecznych dotowanych publicznie. https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/bary-mleczne-we-wroclawiu-tu-zjesz-za-ulamek-ceny. Barów tego typu jest zresztą w naszym mieście więcej. Wspomnijmy choćby "Jacka i Agatkę" przy Wita Stwosza czy "Mewę" przy Drobnera. Zanim ustawisz się w kolejce, pamiętaj, że w niektórych barach mlecznych można płacić tylko gotówką! Wrocław to także miejsce wielu publicznych wydarzeń kulinarnych. Najwięcej odbywa się wiosną i latem "pod chmurką", ale ostatni kwartał roku również obfituje w takie imprezy. Tak jak w innych największych miastach w Polsce, od 4 października do 12 listopada trwa u nas Restaurant Week, z którym możesz zapoznać się tutaj: https://restaurantclub.pl/restaurantweek. Szefowie 49 wrocławskich restauracji podają swoje popisowe dania. Od 28 października do 12 listopada warto będzie zajrzeć na plac pod kościołem św. Marii Magdaleny, gdzie po raz kolejny odbędzie się jarmark produktów włoskich. Wysokiej jakości makarony, sery, oliwa? To tam. Natomiast 18-19 listopada w budynku IASE koło Hali Stulecia będziemy gościć Festiwal Pierogów Świata: https://www.facebook.com/events/653600926478730/. Z kolei ten, kto po bożonarodzeniowym obżarstwie tradycyjną polską kuchnią poczuje chęć na egzotykę, może 30-31 grudnia wpaść do Browaru Mieszczańskiego, gdzie zaplanowano Festiwal Azjatycki: https://www.facebook.com/events/480912796830529/.  Przyjazd do Wrocławia i inaugurację roku akademickiego można połączyć z Oktoberfestem. Od 29 września do 1 października w "Czasoprzestrzeni" na terenie zajezdni tramwajowej Dąbie odbędzie się wrocławska wersja tego wydarzenia, z piwem rzemieślniczym, foodtruckami i muzyką. Po szczegóły zapraszamy tu: https://www.facebook.com/events/1273410846685271/?locale=pl_PL . Jednocześnie przy okazji Oktoberfestu przypominamy: Wrocław, jak i cały region ma potężne tradycje piwowarskie. To miasto, gdzie krany z kraftowymi trunkami nigdy nie wysychają. A gdzie co leją - możesz sprawdzić choćby tutaj: https://ontap.pl/?city=wroclaw&type=1&view=map  
Sztuka współczesna - od 1945 roku Wrocław na mapie Polski był kojarzony ze sztuką współczesną. Tak jest do dziś. Np. rzeźby Magdaleny Abakanowicz, których ceny dochodzą do setek tysięcy dolarów, we Wrocławiu stoją swobodnie w kilku miejscach miasta. Ale Wrocław to także miejsce, gdzie przygotowano przestrzenie dla sztuki współczesnej. To miejskie galerie, których zwiedzanie jest bezpłatne.
●    Galerie BWA Wrocław to cztery przestrzenie połączone programem prezentującym sztukę i dizajn w ich nowych, czasem zaskakujących przejawach. Pokazy, wystawy, akcje i publikacje BWA Wrocław dotyczą styku współczesnej praktyki wizualnej oraz nowych idei społecznych i politycznych. Te cztery galerie to BWA Wrocław Główny, Dizajn, Studio oraz SIC!.

●    Galeria Entropia (www.entropia.art.pl) jest miejscem przecinania się̨ odmiennych praktyk, konceptów i strategii artystycznych. Galeria organizuje pokazy i przeglądy filmowe, koncerty, spotkania, warsztaty, performances, prezentacje sztuki nowych mediów. Znajduje się w miejscu o niezwykłej architekturze przy ul. Rzeźniczej 4.

●    Galeria Miejska we Wrocławiu - (www.galeriamiejska.pl) zlokalizowana w samym sercu miasta, bo na wrocławskim Rynku. Galeria sztuki współczesnej, prezentująca dzieła przede wszystkim polskich, ale i zagranicznych artystów. Instytucja organizuje wystawy malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej czy instalacji multimedialnych, warsztaty artystyczne oraz wernisaże połączone z koncertami.

●    Domek Miedziorytnika (www.galeriamiejska.pl/domek-miedziorytnika) - umiejscowiona w średniowiecznej kamienicy "Jaś" przy Rynku. Galeria sztuki i pracownia graficzna. Prezentuje stałą wystawę prac znakomitego wrocławskiego twórcy Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz ekspozycje czasowe - grafika warsztatowa, malarstwo, rysunek, ceramika, plakaty a także prezentacje multimedialne.

Ś
Śmieci – Jeśli mieszkasz w akademiku, kwestię wywozu rozwiązuje zarządca akademika. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, należy zgłosić liczbę osób mieszkających w mieszkaniu i odprowadzić odpowiednią stawkę. Warto też ściągnąć aplikację „kiedy wywóz” ze strony https://ekosystem.wroc.pl/. Na tej stronie też dowiesz się też, kiedy i gdzie w Twojej okolicy podstawiony zostanie kontener na odpady wielkogabarytowe albo kiedy pod Twój dom przyjedzie „Szop” (Samochód Zbierający Odpady Problemowe), do którego, jak sama nazwa wskazuje, możesz oddać śmieci, z którymi nie wiadomo co zrobić: chemię, resztki farb, leków, zużytą elektronikę.

T
Targowiska Miejskie - świeże warzywa i owoce prosto od lokalnych dostawców? We Wrocławiu działa wiele miejsc, gdzie możesz kupić takie warzywa, nabiał czy pieczywo. Bazary i targowiska działają przy Bacciarellego, Jemiołowej, Komandorskiej/Radosnej, Niedźwiedziej, Ptasiej, Obornickiej (Targpiast). W niedzielę funkcjonuje wielkie targowisko przy Dworcu Świebodzkim (tam możesz zjeść, ubrać się i zaopatrzyć się w niemal wszystko, nawet jeśli potrzebujesz doposażyć studenckie lokum w niedrogi mebel na wymiar).  Targowisko z bogatym asortymentem, choć znacznie mniejsze niż „Świebol” działa przy Swobodnej (Pasaż Zielińskiego). W Hali Targowej przy Piaskowej kupisz produkty spożywcze, ale też np. zaopatrzysz się w rozsądnej cenie w kwiaty na randkę lub dla promotora na egzamin magisterski. Z kolei przy Poprzecznej koło młyna Sułkowice w każdą niedzielę działa „pchli targ”, gdzie można wybierać m.in. z bogatego asortymentu używanych rowerów czy nart. Jeśli obawiasz się o pochodzenie i historię takiego towaru, zawsze możesz poprosić o okazanie dowodu sprzedawcy i spisać z nim umowę kupna-sprzedaży.

Tokarczuk Olga - polska noblistka jest nie tylko honorową obywatelką Wrocławia, ale też jego mieszkanką (dzieli czas pomiędzy Wrocław a Nową Rudę). Często można na nią “wpaść” na wrocławskim Rynku, w Literatce albo w czasie spotkań z wrocławskimi studentami. Warto też zapoznać się z działalnością jej fundacji. Jej siedziba mieści się na Krzykach, w domu innego wrocławskiego pisarza Tytusa Karpowicza. https://fundacjaolgitokarczuk.org .
Teatry, Opera, NFM - teatrów jest ich we Wrocławiu kilkanaście. Niektóre są półprofesjonalne i często grają w nich studenci (nie tylko PWST). Inne mają wieloletnią tradycję. Wielu studentów pracuje przy obsłudze wydarzeń teatralnych i muzycznych. Część traktuje to jako dodatkowy zarobek, inni jako szansę na bezpłatne oglądanie spektakli i widowisk. Muzyki poważnej na najwyższym poziomie posłuchacie w Narodowym Forum Muzyki - ta sala jest przestrzenią z najlepszą akustyką w Polsce. Nic dziwnego, że najwięksi muzycy i dyrygenci uwielbiają tu przyjeżdżać i grać. Z kolei teatr łączący muzykę z grą aktorską to Capitol (www.teatr-capitol.pl). Jego przedstawienia wyprzedają się w ciągu kilku godzin. Zobaczycie tu broadwayowskie musicale i adaptacje polskiej i światowej literatury, angażujące odbiorców w inteligentny dialog z twórcami. W repertuarze są także spektakle z napisami w języku angielskim. Studenci mogą skorzystać z ulgi przy zakupie biletów oraz z programu Nasz Wrocław. Najważniejsze wrocławskie teatry to Teatr Polski i jego trzy sceny (https://www.teatrpolski.wroc.pl). Aktualnie Teatr Polski, podobnie jak wrocławska Opera, przechodzą zmiany w kierownictwie i szukają swoich dróg artystycznych. Jeśli szukacie lekkich przedstawień, sprawdźcie Teatr Komedia. (https://teatrkomedia.com). Ulubiony teatr studentów to AdSpectatores, często łączący spektakle z historią miasta i jego ciemnymi stronami https://teatr-adspectatores.pl). Eksperymenty z nowymi środkami teatralnego wyrazu zobaczycie we  Wrocławskim Teatrze Współczesnym (www.wteatrw.pl. Tu wystawiane są spektakle wyreżyserowane przez czołowych polskich reżyserów teatralnych, m.in. Weronikę Szczawińską, Katarzynę Kalwat, Agnieszkę Jakimiak i Marcina Libera, które powstały na podstawie książek autorstwa Eleny Ferrante („Genialna przyjaciółka”), Annie Ernaux („Młody mężczyzna”), Leonory Carrington („Trąbka do słuchania”), Stanisława Lema („Kongres futurologiczny”) czy Kurta Vonneguta („Rzeźnia numer 5”). Z legitymacją studencką (do 26. roku życia) bilet na spektakl grany we wtorek we Wrocławskim Teatrze Współczesnym kosztuje 20 zł. Lubianym przez studentów miejscem jest także Instytut im. Jerzego Grotowskiego – to kontynuator słynnego Teatru Laboratorium. Metoda pracy artystycznej Grotowskiego miała największy wpływ na światowy teatr w XX wieku. Do dziś aktorzy na całym świecie sięgają po metody pracy opracowa
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
10.6°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-11-27 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany