ZDiUM przygotował specjalny informator dla komitetów wyborczych
Z tej okazji Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu przygotował specjalny informator na swojej stronie, gdzie opisał dokładnie na jakich zasadach komitety wyborcze mogą umieszczać swoje materiały na terenie Wrocławia. Każdy fakt umieszczenia materiałów wyborczych w pasie drogowym traktowane jest jako jego zajęcie, na co potrzebnie jest zezwolenie ZDiUM. Dodatkowo miasto z tego tytułu nalicza komitetom opłaty.
W zależności od kategorii drogi jest to od 5 do 7 złotych dziennie za 1 m2.
Przy wydawaniu pozwoleń na konkretną lokalizację, istotna jest kolejność zgłoszenia prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków. Przed wydaniem decyzji weryfikujemy każdą lokalizację, dlatego zachęcamy też przedstawicieli komitetów, aby do wniosków dołączali zdjęcia potencjalnych lokalizacji, gdzie mają pojawić się materiały wyborcze. To zdecydowanie przyśpieszy proces wydawania zezwoleń – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest najważniejsze
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przypomina, że plakaty wyborcze i banery nie mogą stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego i nie mogą przypominać znaków drogowych. Nie można ich umieszczać na konstrukcjach znaków, sygnalizacji świetlnej oraz innych urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego.Komitety muszą też pamiętać, że chcąc umieszczając plakaty wyborcze na słupach oświetlenia drogowego, już na etapie składania wniosku o pozwolenie na wywieszenie plakatów powinny posiadać zgodę od ich właścicieli. We Wrocławiu tylko część latarni należy do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Większość z nich stanowi majątek firmy Tauron Nowe Technologie SA, są też latarnie należące do Zarządu Zieleni Miejskiej.Każda lokalizacja wytypowana przez komitety, która zagraża uczestnikom ruchu drogowego, będzie przez nas odrzucana – przypomina Jankowski.
Mieszkańcy swoje wątpliwości dotyczące legalności materiałów wyborczych mogą zgłaszać do Straży Miejskiej we Wrocławiu drogą elektroniczną (straz@smwroclaw.pl). Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie plakatu i jego lokalizację. Zgłaszający musi dołączyć też swoje dane i adres zamieszkania.Za naruszenie zakazów grozi grzywna – ostrzega straż miejska.
Za naruszenie tych zakazów grozi mandat w wysokości do 500,00 złotych (art. 495 § 1 ustawy Kodeks wyborczy). Urzędnicy przypominają, że komitety mają 30 dni po zakończeniu wyborów na posprzątanie miasta ze swoich plakatów wyborczych.W tego rodzaju sprawach w Straży Miejskiej Wrocławia prowadzone będą czynności zmierzające do ustalenia, czy doszło do popełnienia wykroczenia. Jeżeli ostatecznie zostanie ustalone, iż materiał wyborczy umieszczony był za zgodą zarządzającego, osoba zawiadamiająca otrzyma informację o odstąpieniu od kierowania wniosku o ukaranie do sądu – podkreśla Piotr Szereda ze Straży Miejskiej we Wrocławiu.