24 czerwiec 2021

Chojnice: 20 października ma ruszyć proces dyrekcji hospicjum; chodzi o pożar, w wyniku którego zmarły 4 osoby

fot. PAP
Sąd Rejonowy w Chojnicach na 20 października br. wyznaczył termin pierwszej rozprawy w procesie Barbary B. i Jerzego K. oskarżonych o niedopełnienie obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w kierowanym przez nich chojnickim hospicjum. W wyniku pożaru zmarło czworo pensjonariuszy.
REKLAMA

Do pożaru w hospicjum prowadzonym przez Fundację Palium przy ul. Strzeleckiej w Chojnicach (woj. pomorskie) doszło ok. godz. 3 nad ranem 6 stycznia 2020 r. w wyniku zaprószenia ognia niedopałkiem przez jednego z pensjonariuszy. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu na skutek działania ognia i wysokiej temperatury. Kolejne trzy osoby zmarły z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Kilkoro innych podtrutych pensjonariuszy doznało uszkodzeń w obrębie układu oddechowego. Ponad 20 osób zostało ewakuowanych do szpitali w Chojnicach i Człuchowie.

Akt oskarżenia przeciwko 61-letniej Barbarze B., która, gdy doszło do pożaru, była prezesem Fundacji Palium i dyrektorem hospicjum, oraz 49-letniemu Jerzemu K. - wiceprezesowi fundacji i zastępcy dyrektora hospicjum, Prokuratura Okręgowa w Słupsku w kwietniu 2021 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Chojnicach.

Sąd na rozprawie organizacyjnej w środę ustalił m.in. termin rozpoczęcia procesu. Pierwsza rozprawa została wyznaczona na 20 października. W bieżącym roku mają odbyć się jeszcze dwie – 24 listopada i 22 grudnia.

Słupska prokuratura, która śledztwo w sprawie pożaru kilka dni po zdarzeniu przejęła od chojnickich śledczych, w lutym br. zarzuciła kierującym fundacją i hospicjum Barbarze B. i Jerzemu K. popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Śledztwo, o czym informował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk, wykazało, że w hospicjum stwierdzono liczne nieprawidłowości m.in. w zakresie przestrzegania przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnicze, zapewnienia osobom przebywającym na terenie hospicjum bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji czy też w zakresie przygotowania budynku hospicjum do prowadzenia akcji ratowniczej.

"W ocenie Prokuratury Okręgowej w Słupsku za stwierdzone w hospicjum nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego odpowiedzialni byli wyłączenie jako dyrektor i zastępca dyrektora – Barbara B. oraz Jerzy K., przy czym nieprawidłowości te narażały pensjonariuszy oraz pracowników hospicjum w chwili wystąpienia nagłego zagrożenia, jakim jest pożar, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" – mówił prok. Wnuk.

Podkreślił, że prokuratura uznaje, iż niedopełnienie obowiązków przez Barbarę B. i Jerzego K. przyczyniło się również do nieumyślnego spowodowania śmierci czworga pensjonariuszy oraz do powstania ciężkich, średnich oraz lekkich obrażeń ciała, głównie polegających na zatruciu tlenkiem węgla u kolejnych ośmiorga pensjonariuszy hospicjum.

Barbara B. i Jerzy K. przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Odmówili złożenia wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Oboje dotychczas nie byli karani sądownie.

Za popełnienie zarzucanych im przestępstw grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w zakresie spowodowania pożaru w hospicjum, zostało umorzone wobec śmierci sprawcy czynu, który zginął na miejscu.(PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-23 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany