9 listopad 2022

Kary 17 lat i 3,5 roku więzienia dla oskarżonych ws. zabójstwa trzyletniej Hani z Kłodzka

zdjęcie: Kary 17 lat i 3,5 roku więzienia dla oskarżonych ws. zabójstwa trzyletniej Hani z Kłodzka / fot. PAP
fot. PAP
Na karę 17 lat więzienia skazał w środę Sąd Okręgowy w Świdnicy Łukasza B. oskarżonego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem trzyletniej Hani z Kłodzka oraz znęcanie się nad starszą siostrą dziecka. Matce zmarłego dziecka sąd wymierzył karę 3,5 roku więzienia.
REKLAMA

O wyroku świdnickiego sądu poinformowała PAP jego rzeczniczka sędzia Marzena Rusin-Gielniewska. "Łukasz B. został skazany na karę łączną 17 lat pozbawienia wolności" – powiedziała sędzia. Sąd w przypadku B. zmienił kwalifikację czynu z zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem na pobicie z ciężkim uszkodzeniem ciała, którego skutkiem byłą śmierć trzylatki. Sąd uznał też B. winnym znęcania się nad starszą siostrą Hani.

Matka dziewczynki Lucyna K. została skazana na 3,5 roku więzienia. B. nie był biologiczny ojcem zamordowanej dziewczynki.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do świdnickiego sądu na początku listopada 2021 r. W śledztwie ustalono, że matka dziewczynki Lucyna K. ze swoim konkubentem Łukaszem B. znęcali się ze szczególnym okrucieństwem fizycznie i psychicznie nad Hanią od lipca 2018 do 19 lutego 2021 r.

"Zamykali ją w ciemnym pomieszczeniu, ograniczali ilość jedzenia, wyzywali słowami wulgarnymi, krzyczeli oraz wielokrotnie uderzali w różne części ciała, a 19 lutego 2021 roku, działając z zamiarem bezpośrednim, dokonali jej zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie" - podał wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk.

Dodał, że z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że oskarżeni od lipca 2018 do 19 lutego 2021 roku znęcali się także psychicznie i fizycznie nad starszą siostrą Hani.

"Aktem oskarżenia objęto także kurator sądową, która sprawowała nadzór na rodziną Lucyny K. Prokurator zarzucił zawodowej kurator sądowej niedopełnienie obowiązków służbowych polegające na braku właściwej, wymaganej przepisami prawa kontroli środowiska rodzinnego Lucyny K., braku współpracy z właściwymi instytucjami, takimi jak szkoła i przedszkole, do których uczęszczały dzieci Lucyny K., braku weryfikacji uzyskiwanych informacji o stosowaniu przemocy wobec małoletniej Hani, a także podawanie nieprawdy w sporządzanej dokumentacji z dozoru" - poinformował prokurator. Kurator sądowa Dorota D. będzie sądzona w odrębnym procesie.

Trzyletnia Hania zmarła w szpitalu, gdzie została zabrana karetką wezwaną przez matkę. Lucyna K. twierdziła, że córka zemdlała i dlatego próbowała ją cucić, polewając ją zimną wodą pod prysznicem. Sekcja zwłok potwierdziła, że przyczyną zgonu było pęknięcie śledziony, co nastąpiło po kopnięciu dziecka w brzuch przez Łukasza B.

Proces w tej sprawie rozpoczął się przed świdnickim sądem w lutym tego roku. Podczas pierwszej rozprawy B. przyznał się przed sądem do zarzutów dotyczących zabójstwa Hani, nie przyznał się zaś do zarzutów znęcania się nad straszą siostrą dziewczynki. Mężczyzna w złożonych wyjaśnieniach powiedział, że "nie chciał tego zrobić". "Hania nie słuchała mamy, a ja chciałem by słuchała; chciałem, by spała. Chciałem ją tylko nauczyć, nic więcej. Przepraszam wszystkich za to, co zrobiłem" – mówił. Wcześniej, podczas śledztwa, mężczyzna nie przyznał się do zarzutów.

W trakcie rozprawy matka dziecka Lucyna K. krzyczała do B., że zabił jej dziecko, a wcześniej bił trzylatkę. B. twierdził, że nie bił dziecka "od początku". "Zacząłem ją bić pół roku przez śmiercią" – mówił.

Wyrok, który zapadł w środę, jest nieprawomocny. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-4.2°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:56
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany