kategoria: Na Sygnale
28 marzec 2024

Lekceważenie przepisów ruchu drogowego oraz brawura za kierownicą, to nadal jeden z głównych przyczyn tragicznych zdarzeń drogowych

fot. KMP w Wrocławiu
Policjanci każdego dnia sprawdzają m.in. czy kierujący poruszają się po drogach w sposób zgodny z przepisami. Głównym celem takich działań jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. W tym tygodniu na drogach powiatu wrocławskiego doszło niestety do dwóch tragicznych w skutkach wypadków, gdzie śmierć poniosły dwie osoby. Apelujemy o rozwagę i zwrócenie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego, w szczególności tych niechronionych. Pamiętajmy, że brawura i lekceważenie przepisów, to główna przyczyna tragicznych zdarzeń na drodze.
REKLAMA

Wrocławscy policjanci przypominają, że nieodpowiednie przygotowanie do podróży, brawurowa jazda, lekceważenie obowiązujących przepisów kodeksu drogowego, nadmierna prędkość i nie dostosowanie stylu jazdy do panujących na drodze warunków, nie tylko atmosferycznych, niejednokrotnie prowadzi do bardzo poważnych w skutkach zdarzeń.
Funkcjonariusze podczas swojej codziennej służby na drogach powiatu wrocławskiego i ulic stolicy Dolnego Śląska wykorzystują zarówno oznakowane radiowozy, jak też te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory będące w ich dyspozycji.

Kierujący, którzy nie stosują się do zasad ruchu drogowego, a szczególnie ci rażąco łamiący obowiązujące przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi prawem. Policjanci każdego dnia ujawniają liczne wykroczenia polegające m.in. na niestosowaniu się do obowiązujących ograniczeń prędkości, czy wpływające na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci za tak lekceważący stosunek do obowiązujących przepisów prawa zawsze nakładają mandaty lub kierują wnioski o ukaranie do sądu. Przypominamy, że w związku z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50km/h, kierujący obligatoryjnie traci prawo jazdy na okres minimum 3 miesięcy.


Pamiętajmy również, że od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz Rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane wykroczenia. Szczególnie w przypadkach gdy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w szczególności pieszych, grzywny wynoszą nawet 1500 złotych, a w przypadku recydywy 3000 złotych.

Niestety w tym tygodniu, doszło do dwóch tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, w których śmierć poniosły dwie osoby. Przyczyny obu wypadków są jeszcze badane, ale ze wstępnych ustaleń Policji i funkcjonariuszy, którzy wykonywali swoje czynności, bezpośrednio po zdarzeniach, kolejny raz wyłania się smutna prawda, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach, jest niezachowanie należytej ostrożności w trakcie jazdy.

Mając to na uwadze, funkcjonariusze apelują o bezwzględne stosowanie się do przepisów, zwiększenie uwagi i ostrożności na drogach. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze!

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
20.8°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany