Osiem śmiertelnych ofiar czadu - tyle samo, co w całym poprzednim sezonie
Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała we wtorek, że od 1 października straż pożarna w regionie odnotowała w sumie 450 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Na skutek zatrucia czadem zginęło osiem osób, a prawie 200 zostało poszkodowanych, w tym blisko 60 dzieci. „W prawie 250 przypadkach o zagrożeniu ostrzegła lokatorów czujka tlenku węgla” - zaznaczyła. Najwięcej tego typu interwencji strażacy mieli w powiecie bielskim i Bielsku-Białej, w powiecie częstochowskim i Częstochowie, w Katowicach, Chorzowie oraz w powiecie gliwickim i Gliwicach.
Od początku obecnego sezonu grzewczego straż pożarna odnotowała też 530 pożarów w budynkach mieszkalnych, które miały związek z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych lub ich wadliwym działaniem. Jedna osoba zginęła w takim pożarze. Najwięcej wyjazdów do pożarów mieli strażacy w powiatach żywieckim, w powiecie częstochowskim i Częstochowie oraz w powiecie gliwickim i Gliwicach.
„Dokładnie tyle samo ofiar było w całym poprzednim sezonie grzewczym. Wtedy osiem osób zmarło na skutek zatrucia tlenkiem węgla i jedna w pożarze” - powiedziała PAP bryg. Gołębiowska, która zwróciła uwagę, że obecny sezon jeszcze się nie zakończył.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć. Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
Strażacy przypominają, że aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla i pożarów należy systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i przeprowadzać przeglądy techniczne przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, użytkować wyłącznie sprawne techniczne urządzenia oraz wykonywać przeglądy i konserwacje tych urządzeń. „Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniu” - dodała bryg. Gołębiowska.(PAP)
kon/ agz/