22 styczeń 2023

Trwa policyjna akacja „ZIMA”. Obecna pora roku to trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych, czy też bezradnych

zdjęcie: Trwa policyjna akacja „ZIMA”.  Obecna pora roku to trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych, czy też bezradnych / pixabay/1461864
Funkcjonariusze z wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji, prowadzą działania pomocowe w ramach tegorocznej akcji „Zima”. Policjanci przede wszystkim kontrolują miejsca przebywania osób, których życie i zdrowie może być zagrożone skutkami niskich temperatur. Mundurowi proszą również o zgłaszanie wszystkich przypadków gromadzenia się osób dotkniętych kryzysem bezdomności, a także o przekazywanie informacji do odpowiednich instytucji o osobach nieporadnych życiowo i wymagających opieki. Czasami jeden telefon może uratować komuś życie.
REKLAMA

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym, wrocławscy policjanci prowadzą działania w ramach ogólnopolskiej akcji „ZIMA”. Obejmują one różnego rodzaju czynności, w tym m.in. prewencyjne kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Sprawdzane są dworce, ogródki działkowe, klatki schodowe, opuszczone budynki mieszkalne kontrolując, czy nikt nie potrzebuje pomocy. Gdy funkcjonariusze spotkają osoby, informują o adresach ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla osób w kryzysie bezdomności, a także o miejscach, w których mogą oni zjeść darmowy posiłek. W razie konieczności policjanci przewożą potrzebujących do ośrodków pomocowych, a także współpracują z innymi służbami oraz instytucjami pomocowymi.

Pamiętajmy, że na szczególną uwagę należy zwrócić na osoby nietrzeźwe, przebywające samotnie na dworze. Percepcja po spożyciu alkoholu jest na tyle zachwiana, że osoby mocno odurzone alkoholem, mogą nie odczuwać mrozu i w konsekwencji może doprowadzić to do odmrożeń, a nawet śmierci z wychłodzenia. Każdego roku w sezonie zimowych odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu.

Wiele z tych przypadków dotyczy osób w kryzysie bezdomności, dlatego też policjanci apelują, aby reagować i zgłaszać wszelkie przypadki, w których zagrożone może być czyjeś zdrowie lub życie. O miejscach gromadzenia się osób dotkniętych kryzusem bezdomności można również informować telefonicznie lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Na uwagę zasługują również wszystkie osoby w trudnej sytuacji życiowej, niemające środków na opłacenie ogrzewania, a także osoby nieporadne. Osoby samotne, w podeszłym wieku, bez bliskich, którzy mogłyby im pomóc, również są objęte działaniami prewencyjno-kontrolnymi i w przypadku stwierdzenia potrzeby, informacje takie przekazywane są pomiędzy instytucjami pomocowymi, by móc zareagować jak najbardziej skutecznie.

Dlatego też prosimy wszystkich mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego, którzy w swojej najbliższej okolicy mają osobę, co do której przypuszczają, że nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, o przekazywanie takiej informacji do odpowiednich instytucji. Zgłoszenia takie można na przykład przekazać do Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej wrocławskiego MOPS, Policji, Straży Miejskiej czy pogotowiu ratunkowemu. Prosimy również o reakcję w każdym przypadku, w którym przy niskiej temperaturze zauważymy samotną osobę gdzieś na ławce w parku, lub śpiącą na przystanku. Nie przechodźmy obojętnie obok takiej sytuacji, bo od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
2.8°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 16:38
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-31 20:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-31 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany