27 lipiec 2021

W pierwszym półroczu zabezpieczono blisko 10 ton narkotyków

fot. PAP
W pierwszym półroczu polscy policjanci zabezpieczyli blisko 10 ton narkotyków, z czego ponad 6 ton zabezpieczyło Centralne Biuro Śledcze Policji - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Poinformował również o realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które były "wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji".
REKLAMA

We wtorek w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki, Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Kowalczyk oraz Szef Oddziału FBI w Warszawie agent specjalny Michael Malsch.

"Dla polskiej policji walka z przestępczością narkotykową to jedno z priorytetów. Przykładamy do tego ogromną wagę. Dlatego te ostatnie lata są na pewno rekordowe, jeśli chodzi o ilość zabezpieczanych, zdejmowanych z rynku narkotyków. W 2019 roku było ponad 13 ton, w roku 2020 ponad 17 ton, natomiast pierwsze półrocze tego roku zamknęliśmy ilością blisko 10 ton zabezpieczonych przez polską policję narkotyków" - mówił podczas konferencji Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Generał wskazał, że szczególną rolę w zwalczaniu przestępczości narkotykowej w wymiarze międzynarodowym i zorganizowanym ma Centralne Biuro Śledcze Policji. "W tych liczbach, w które podałem każdego roku ponad 50 proc. to są zabezpieczenia właśnie przez CBŚP. W tym roku pierwsze półrocze CBŚP zabezpieczyło ponad 6 ton narkotyków" - poinformował.

"Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć o trzech realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które są naprawdę wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji. Po pierwsze ze względu na sposób, w jaki przemycane były do Polski i nie tylko do Polski narkotyki, po drugie ze względu na bardzo szeroki, międzynarodowy wymiar, a po trzecie, w trzecim przypadku to kwestia rekordowych ilości, jeśli chodzi o zabezpieczenie narkotyków syntetycznych" - wyliczył.

Jak podał, w pierwszym przypadku niespotykany był sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej. "W czerwcu funkcjonariusze CBŚP we współpracy z KWP w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali tuż po lądowaniu na terenie woj. lubuskiego na jednym z lotnisk awionetkę. Awionetkę specjalnie zakupioną przez zorganizowaną grupę przestępczą po to, aby z Hiszpanii do Polski dostarczać narkotyki" - wyjawił Komendant Główny Policji, dodając, że w samolocie zabezpieczono ponad 73 kg marihuany o wartości rynkowej przekraczającej 3,5 miliona złotych.

"Okres pandemii zmienił sposób funkcjonowania grup. Zaczęły inwestować w małe statki powietrzne, które pozwalają na przemieszczanie się po Europie bez ograniczeń, bez kontroli granicznej. Ustaliliśmy, że z taką grupą mamy do czynienia na terenie Polski" - wyjaśnił komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki. Na lotnisku pod Zieloną Górą funkcjonariusze zatrzymali zaskoczonych przestępców. "Torby z narkotykami wypełniały awionetkę, aż po dach" - podał Półtorzycki.

Na obecnym etapie śledztwa w tej sprawie występuje dwóch podejrzanych. Jak przekazał Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Kowalczyk "awionetka została zabezpieczona i stanowi obecnie przedmiot zabezpieczenia majątkowego. Jej wartość to około 900 tysięcy złotych".

"Druga sprawa, to sprawa, która została zainicjowana przez Federalne Biuro Śledcze. Dzięki informacjom FBI i ich działaniom polegającym na deszyfrowaniu komunikatora, który używały zorganizowane grupy przestępcze na całym świecie w porozumieniu z Europolem stworzyli wspólną grupę śledczą, do której zaprosili funkcjonariuszy polskiej policji" - tłumaczył gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W ramach międzykontynentalnej operacji, która trwała od marca śledczy przejęli ponad 2 tony narkotyków wartych ok. 84 miliony złotych, 24 tony tytoniu, zlikwidowali 6 laboratoriów i 5 magazynów narkotykowych, a także krajalni tytoniu, oraz rozbili 9 zorganizowanych grup. Działali nie tylko na terenie Polski, ale również w Belgii i w Niemczech. Podczas 17 realizacji zatrzymano 30 osób, z czego 28 zostało tymczasowo aresztowanych. "To świadczy o ciężarze przestępstw, których się dopuścili" - przekazał komendant CBŚP. Dodał również, że "udało się zapobiec co najmniej 4 uprowadzeniom osób, które mogły skończyć się nawet pozbawieniem życia".

"Trzecia sprawa dotyczy rekordowego zabezpieczenia narkotyków syntetycznych w Polsce. To zlikwidowane 3 laboratoria narkotyków syntetycznych działające w woj. lubuskim" - podał generał.

Dodał, że podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 879 kg mefedronu o wartości rynkowej przekraczającej 43 miliony złotych. W trakcie akcji zabezpieczono też 3,5 kg marihuany oraz zatrzymano 15 osób, w tym 3 tzw. chemików. Podczas tych akcji policjantom udało się ujawnić miejsce, które zostało specjalnie do tego celu przygotowane. Jak wyjaśnił Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki "to nie było tak, jak wcześniej miejsce zaadaptowane, tylko wykopane w ziemi ogromne laboratorium, które potrafiło produkować setki kilogramów tygodniowo mefedronu. Nawet policjanci byli zaskoczeni skalą produkcji". "To wielki sukces, bo do tej pory nie mieliśmy do czynienia z grupą produkującą na taką skalę" - dodał komendant CBŚP.

W tej sprawie udało się dokonać zabezpieczeń majątkowych. "W chwili obecnej na kwotę 395 tysięcy złotych" - poinformował prokurator Piotr Kowalczyk. "Podczas tych akcji bardzo ważne jest to, żeby pozbawiać przestępców owoców ich przestępstwa. W zeszłym roku, w sprawach narkotykowych dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 52 milionów złotych" - dodał. Wspominał też o rekordowym zabezpieczeniu na kwotę 1,4 milionów. "Na obecnym etapie śledztwa jest bardzo poważnie brana pod uwagę wersja dotycząca tego, że pieniądze te pochodzą z obrotu narkotykami przez kartele narkotykowe z Ameryki" - zaznaczył prokurator.

Podczas konferencji szef Oddziału FBI w Warszawie agent specjalny Michael Malsch podał statystki dotyczące międzynarodowej operacji prowadzonej we współpracy z polskimi organami ścigania. "Zostało sprzedanych ponad 12 tysięcy specjalnych urządzeń do ponad 300 grup przestępczych w ponad 100 krajach. Dokonano 800 aresztowań, zabezpieczono 8 ton kokainy, 22 tony marihuany, 2 tony metamfetaminy oraz 6 ton chemicznych prekursorów. Zabezpieczono także 250 sztuk broni oraz walutę o wartości 48 milionów dolarów" - wyliczył agent Malsch. Podziękował też za współpracę polskim policjantom. "Działalność przestępcza nie uznaje granic. Musimy pracować wspólnie, aby stawić czoła zagrożeniom. FBI oraz partnerzy z organów ścigania na całym świecie rozumieją te ważne wyzwania i stale rozwijają się, aby przezwyciężać przestępczość transgraniczną. Najskuteczniejszą bronią przeciwko przestępczości jest współpraca" - zakończył agent.

Autorzy: Marta Stańczyk, Bartłomiej Figaj

mas/ bf/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-23 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany