Wjazd na skrzyżowanie przy świetle czerwonym to nie tylko wykroczenie, ale również stworzenie zagrożenia dla innych uczestników ruchu
Policjanci z wrocławskiej drogówki każdego dnia obsługują mniej lub bardziej poważne zdarzania drogowe. W zdarzeniu, do którego skierował ich dyżurny, z pozoru wyglądało na bardzo niebezpieczne, na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.
Funkcjonariusze natychmiast pojechali na Plac Społeczny, gdzie doszło do zdarzenia drogowego, w którym brały udział dwa auta osobowe.
Po wstępnych ustaleniach mundurowi wiedzieli już dokładnie, w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia, które jednak mogło mieć tragiczny finał.
Kierujący bmw wjechał na skrzyżowanie ignorując światło czerwone jaki nadawał sygnalizator dla jego kierunku jazdy, nie ustępująca pierwszeństwa przejazdu kierowcy volkswagena, który oczywiście miał światło zielone.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. § 95 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz MSWiA w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
1) sygnał zielony – zezwolenie na wjazd za sygnalizator;
2) sygnał żółty – zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony;
3) sygnał czerwony – zakaz wjazdu za sygnalizator;
4) sygnały czerwony i żółty, nadawane jednocześnie – zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony.
Wrocławscy policjanci przypominają - każdy z uczestników ruchu ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnałów drogowych!
mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu