Wrocław/ Dziewięć osób oskarżonych o wyłudzenie funduszy unijnych
Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, projekty unijne skierowane były do osób szukających pracy lub osób już zatrudnionych. Ich celem była pomoc uczestnikom w znalezieniu pracy, znalezieniu pracy o lepszych warunkach lub utrzymaniu zatrudnienia w obecnym miejscu pracy poprzez nabycie umiejętności informacyjno-komunikacyjnych.
"Przestępczy proceder polegał na rekrutowaniu do udziału w projektach unijnych osób, które były trwale nieaktywne zawodowo lub nie były w stanie podjąć zatrudnienia w przyszłości. Osoby te często posiadały orzeczenie o niezdolności do pracy, były schorowane, niesamodzielne, w podeszłym wieku, wymagające całodobowej opieki i stałej pomocy personelu medycznego" – wyjaśniła prokuratura.
Sprawcy w ramach realizacji projektów unijnych organizowali szkolenia z zakresu obsługi komputerów, a następnie wydawali nierzetelne i niezgodne z wymogami umowy o dofinansowanie certyfikaty poświadczające ukończenie szkoleń. Pozwoliło im to na uzyskanie wypłaty środków pochodzących z Unii Europejskiej. "W rezultacie swoich działań sprawcy doprowadzili do wyłudzenia ponad 2 milionów złotych" – wskazano w komunikacie.
Prokuratura podała, że w toku prowadzonego śledztwa ujawniono szereg mechanizmów, które umożliwiły beneficjentom i partnerom projektów unijnych, a także licznym spółkom, które współpracowały przy ich realizacji, wyłudzenie funduszy unijnych. W sprawie zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały już zarzuty.
Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze, w tym tymczasowe aresztowanie w stosunku do jednego z nich. W sprawie dokonano również zabezpieczeń majątkowych na kwotę blisko 6 mln zł.
Oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ apiech/