Wrocław/ Po remoncie otwarto siedziby prokuratur rejonowych i wydziału śledczego PO
Oddany do użytku po remoncie budynek to zrewitalizowany, zabytkowy obiekt, pochodzący z XIX wieku. Odrestaurowano około 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, które są do dyspozycji czterech wrocławskich rejonowych prokuratur: Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole oraz do I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Anna Placzek-Grzelak koszty inwestycji, trwającej od 2018 roku, to 36 mln zł, a część pieniędzy pozyskano z unijnych funduszy.
Pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Dariusz Barski podkreślił podczas otwarcia, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz kierownictwo prokuratury krajowej dokłada wszelkich starań do zapewnienia pracownikom prokuratury godziwych warunków do wykonywania obowiązków.
"Dążymy do tego, by dostosowanie warunków i siedzib prokuratur do warunków XXI wieku odbyło się w możliwie krótkim czasie. Przez ostatnie siedem lat podjęty został w tym zakresie olbrzymi wysiłek finansowy i organizacyjny. Jednym z jego owoców jest właśnie otwierana dziś zabytkowa, ale jednocześnie nowoczesna i doskonale wyposażona siedziba" - powiedział Barski.
Przypomniał, że prokuratura i stanowiący ją ludzie są fundamentem prawidłowego funkcjonowania sprawiedliwego państwa prawa, a jej skuteczność w wypełnianiu podstawowych zadań w zakresie strzeżenia praworządności i ścigania przestępstw stanowi miarę sprawności państwa.
"Podstawowym i najistotniejszym elementem tej instytucji są kadry: prokuratorzy i urzędnicy. Pełnienie tej trudnej i odpowiedzialnej służby wymaga zapewnienia możliwie najlepszego i najnowocześniejszego zaplecza technicznego, w szczególności stworzenia odpowiedniej bazy lokalowej jednostek prokuratury, w tym również stworzenia właściwych warunków dla naszych interesantów" - powiedział prok. Barski.
Jak podano budynek na siedzibę prokuratur zakupiono w 2007 roku, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Kolejne rządy nie inwestowały w jego remont, który rozpoczął się dopiero w 2018 roku.
Europoseł Beata Kempa powiedziała, że pracę w wymiarze sprawiedliwości rozpoczynała w latach 90. XX wieku, gdy z powodu braku środków warunki do jej wykonywania nie były łatwe.
"Dlatego tym bardziej gratuluję państwu, bo otwierana dziś nowoczesna, odrestaurowana siedziba to duma dla prokuratury i piękny zakątek naszego miasta.(...) Dlatego też z tego miejsca chcę również podziękować panu ministrowi Ziobrze, który zawsze, także wtedy w latach 2006-2007, które też dzisiaj przywołujemy jako okres zakupu tego budynku, jako silny minister w polskim rządzie jasno stawiał sprawy z finansowaniem zarówno sądów jak i prokuratur, a także prokuratorów, sędziów i pracowników wymiaru sprawiedliwości. I kładł nacisk, by te warunki były godne” - mówiła Kempa.(PAP)
Autor: Roman Skiba
ros/ mark/