Apartamentowce psują rynek najmu?

Zdaniem części samorządowców turyści zawyżają ceny mieszkań oraz obniżają standard życia stałym mieszkańcom.
REKLAMA
Najem krótkoterminowy coraz bardziej doskwiera mieszkańcom polskich kurortów oraz dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Sopotu, Kołobrzegu czy Zakopanego. I chociaż ich włodarze  widzą zalety najmu, to domagają się ucywilizowania rynku.

Zysk nie dla wszystkich

– Najwięcej problemów nastręcza najem krótkoterminowy w budynkach, w których mieszkają również stali lokatorzy – mówi Grzegorz Sokoliński, były burmistrz Szklarskiej Poręby.

– Komfort życia tych ostatnich zdecydowanie pogarsza się. Imprezy do białego rana, hałas, śmiecenie, często są na porządku dziennym. W miejscowościach wypoczynkowych, takich jak np. Szklarska Poręba, problemów przysparzają głównie tzw. apartamentowce, czyli obiekty z apartamentami do wynajęcia. Przybywa ich w zawrotnym tempie. Dla osób, które kupują w nich mieszkania, to forma lokaty. Nie są na ogół związani z miejscowością, w której znajdują się takie mieszkania, tylko żyją  setki kilometrów dalej. Nie płacą podatku od najmu, choć powinni. Urzędy skarbowe są bezsilne, bo jak udowodnić, że taka osoba wynajmuje lokal i nie płaci daniny z tego tytułu? Nikt przecież nie będzie stał miesiącami na klatce schodowej i sprawdzał. Dla właścicieli lokalnych pensjonatów i hoteli to nieuczciwa konkurencja. Uczciwie płacą podatki i ich koszty są o wiele wyższe – wyjaśnia Grzegorz Sokoliński.

Więcej Rzeczpospolita Życie Regionów:
https://regiony.rp.pl/newsletter/20418-apartamentowce-psuja-rynek-najmu
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-02-18 18:00
miejsce
Dom Kultury Bakara, Wrocław, Różana 4
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-18 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-18 20:30
miejsce
Dom Kultury Bakara, Wrocław, Różana 4
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-19 17:30
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany