Dane Otodom: Wrocław woli domy

Badania rynku pokazują, że ceny nieruchomości, mimo pandemii, wciąż rosną. Szczególnie doceniamy domy, które oferują większą przestrzeń oraz nierzadko ogródki - przy lockdownie i wprowadzanych ograniczeniach jest to wartość nie do podważenia. Nie inaczej jest we Wrocławiu, w którym domy zanotowały o wiele większy wzrost cen, niż mieszkania. Oto jak sytuacja prezentuje się w stolicy Dolnego Śląska.
REKLAMA
Ponad rok z pandemią

Odkąd 13 marca 2020 roku musieliśmy zacząć stawiać czoła Covid-19, nasza codzienność kilkukrotnie się zmieniała. To, jak spędzamy wolny czas, sposób w jaki pracujemy - to dla wielu z nas nowa sytuacja, mająca wpływ także na to, jak podchodzimy do domów i mieszkań. Długi czas zamknięcia w czterech ścianach, dokonał nie tylko rewolucji w naszych głowach, ale też na rynku nieruchomości. Wbrew początkowym zapowiedziom wielu ekspertów, ceny nieruchomości w 2020 roku nie zanotowały jednak spadków czy ostrych obniżek.

Zaskakująca sytuacja cenowa to nie jedyne zmiany - inaczej podchodzimy też do warunków w jakich chcemy żyć i kryteriów według których oceniamy wartość mieszkań i domów.

Bardzo wielu z nas zdało sobie sprawę z wartości nawet niewielkiego ogródka przy mieszkaniu. W tym kontekście domy na obrzeżach miasta zyskały na wartości w porównaniu do mieszkań blisko centrum. W końcu kwestia dojazdów do pracy stała się mniej istotna, niż bezpośrednie otoczenie zieleni. Te zmiany dotyczą polskiego rynku nieruchomości jako całości, jak i poszczególnych rynków lokalnych.

Ceny mieszkań idą powoli w górę

Przed rokiem na nowe M we Wrocławiu trzeba było wydać 8 319 zł/m kw, co oznacza, że w ciągu roku przeciętna stawka za cztery kąty prosto od dewelopera wzrosła o 6,5%. W ciągu miesiąca, tzn. w marcu 2021 w relacji do lutego, średnia cena wzrosła o 32 zł/m kw do poziomu  8 861 zł/m kw.

Na rynku wtórnym, przeciętna stawka ofertowa wzrosła jedynie o ok. 2%. W marcu bieżącego roku wynosiła bowiem 8 820 zł/m kw, a przed rokiem 8 649 zł/m kw. Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, na przestrzeni dwunastu ostatnich miesięcy, widoczna jest delikatna tendencja wzrostowa cen lokali mieszkalnych. W obydwu przypadkach pod względem ceny stolica Dolnego Śląska zajmowała piąte miejsce w kraju. Za – w kolejności - Warszawą, Gdańskiem, Krakowem i Gdynią.

Domy we Wrocławiu w cenie

Cena za jednostkę powierzchni użytkowej domu jest zwykle wyraźnie niższa, niż cena mieszkania. Taka sytuacja to standard na rynku nieruchomości. Jednak wyższy metraż domów sprawia, że o wiele mniej polskich gospodarstw domowych stać na dom, niż na mieszkanie.

Na rynku domów we Wrocławiu widać bardziej wyraźny wzrost cen, niż na rynku lokali mieszkalnych. Może to stanowić swoisty efekt covid-19, zgodnie z którym część popytu przenosi się z mieszkań na domy. Oczywiście dotyczy to tych kupujących, którzy są w stanie sprostać wyższym wymaganiom finansowym - tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Na rynku pierwotnym w marcu, średnia stawka zatrzymała się na poziomie 6 579 zł/mkw. Rok temu na zakup domu od dewelopera wystarczyło jeszcze 6 078 zł/mkw. Taka różnica przekłada się na przyrost rzędu8,2%. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku mieszkań, na rynku domów stawki z rynku pierwotnego i wtórnego we Wrocławiu są zbliżone.

Kupując dom od dotychczasowego właściciela w stolicy Dolnego Śląska, trzeba wyłożyć średnio 6 622 zł/mkw. W porównaniu do marca 2020 stawki wzrosły o 9,1%, z poziomu 6 071 zł/mkw.

Artykuł na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów na poszczególnych rynkach nieruchomości.

Jarosław Mikołaj Skoczeń
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-09-24 20:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-25 12:00
miejsce
ATM Scena na Bielanach, Bielany...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-25 20:00
miejsce
ATM Scena na Bielanach, Bielany...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-27 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany