Ile mkw. powinien mieć taras?

Bez względu na to czy kupujemy mieszkanie od dewelopera czy od dotychczasowego właściciela, normalna, rynkowa cena dotyczy lokali mieszkalnych spełniających podstawowe obowiązujące na rynku kryteria. Jeśli marzy nam się coś dodatkowego, jakaś specyficzna cecha naszego przyszłego gniazdka, to musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam za nią dodatkowo zapłacić. Tak jest chociażby z mieszkaniami do których przynależy taras.
Koronawirus
dolnośląskie
2972
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Obecnie spotkać można zwłaszcza w ofercie deweloperów dużo więcej mieszkań z tarasem, niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że taras bez wątpienia stanowi dodatkowy atut każdych czterech ścian. Tym bardziej, jeśli jest połączony z widokiem na panoramę miasta, dzielnicy lub chociażby tylko najbliższej okolicy. W nowym budownictwie taras stanowi dodatkową przestrzeń, w którą zwykle wyposażone są najdroższe mieszkania o podwyższonym, apartamentowym standardzie. Deweloperzy zwykle słono każą sobie płacić za lokale usytuowane na ostatnich piętrach. Stawki takich czterech ścian właśnie ze względu na walory widokowe są zdecydowanie wyższe od średniej dla całego budynku.Taras, tarasowi nierówny

Definicja tarasu może przyjmować różne oblicza. Wyraźnie widać to, gdy porównuje się oferty sprzedaży lokali mieszkalnych zarówno tych z rynku pierwotnego, jak i tych z drugiej ręki. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że „nie obowiązują jednoznacznie przyjęte zasady odnośnie minimalnej powierzchni, jaką powinien charakteryzować się taras, aby użycie tego słowa było adekwatne. Wszystko zależy więc od subiektywnego spojrzenia. Dla jednej osoby tarasem może być dodatkowe kilka mkw. metrażu, a dla kogoś innego 40 mkw. powierzchni będzie dalej tylko nieco większym balkonem”.

Dla przykładu kawalerka o powierzchni 14,4 mkw. usytuowana w Krakowie na terenie dzielnicy Bieżanów-Prokocim, która obecnie wyceniana jest na 125 tys. zł kusi potencjalnych nabywców tarasem o metrażu 9,7 mkw. Z kolei luksusowy penthouse na gdańskim Jelitkowie o powierzchni przeszło 236 mkw., na zakup którego trzeba wyłożyć bagatela 4,5 mln zł – oferuje przyszłemu właścicielowi taras o powierzchni 120 mkw. Rzeczywistość, jak widać względna.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-Miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
2972
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-09-10 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-11 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 20:00
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany