6 luty 2021

Kolejna kamienica na wrocławskim Nadodrzu odzyska dawny blask

fot. nadesłane
Licząca ponad sto lat kamienica nr 8 przy ul.Biskupa Tomasza I wkrótce przejdzie generalny remont. Zarząd Zasobu Komunalnego właśnie rozstrzygnął przetarg na realizację prac wewnątrz budynku i przy jej elewacji. Zabytkowa kamienica zostanie też podłączona do sieci ciepłowniczej.
REKLAMA
Sześciopiętrowa kamienica została wybudowana w 1905 roku. Do tej pory były tam wykonywane niezbędne prace remontowe. Ostatnie zakończyły się trzy lata temu i dotyczyły dachu oraz przewodów kominowych. Teraz nadszedł czas kompleksowy remont, który swoim zakresem obejmie nie tylko wyjątkową elewację budynku, ale też dach ze strychem, klatkę schodową oraz piwnicę, gdzie za kilka miesięcy powstanie pierwszy w historii tego budynku węzeł cieplny. Dzięki temu kamienica nie tylko odzyska dawny blask, ale też znacząco poprawi się komfort życia mieszkańców.

To jeden z kilkudziesięciu budynków w naszym zasobie, które w tym roku planujemy podłączyć do sieci ciepłowniczej. Po zakończonym remoncie w mieszkaniach pojawią się grzejniki, instalacja z ciepłą wodą oraz nowe toalety. Te dotychczasowe znikną z klatek schodowych. – zapowiada Anita Białowąs dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Sporym wyzwaniem będą prace przy odnowieniu elewacji i detali architektonicznych na zewnątrz i w holu budynku.

Zostały one zaplanowane na podstawie wyników badań konserwatorskich. Część detali zostanie odtworzona na miejscu. Inne zostaną zdemontowane i oddane pod opiekę profesjonalnemu sztukatorowi. Dominującym kolorem elewacji będzie kolor oczyszczonej cegły. Odtworzony zostanie też zabytkowy napis „Mobel – Farb” A Scholz. – dodaje Białowąs.

Koszt prac remontowych raz z uciepłownieniem to blisko 2, 5 mln złotych. Część z tych środków będzie pochodziła z funduszu Unii Europejskiej. Wykonawca na realizację prac będzie miał 10 miesięcy.

Zarząd Zasobu Komunlanego we Wrocławiu  to należąca do Gminy Wrocław jednostka budżetowa, która w jej imieniu zarządza nieruchomościami. W swoim zasobie posiada ponad 21 tysięcy lokali mieszkalnych, blisko tysiąc kamienic i 1, 5 tysiąca lokali użytkowych na terenie Wrocławia.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-3.1°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 16:54
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany