kategoria: Nieruchomości
23 czerwiec 2024

Na rynku mieszkaniowym spowolnienie, ale perspektywy dobre

zdjęcie: Na rynku mieszkaniowym spowolnienie, ale perspektywy dobre / pixabay/1080589
Po pierwszych miesiącach wysokiej sprzedaży na pierwotnym rynku mieszkaniowym w ostatnich dwóch miesiącach nastąpiło spowolnienie – ocenił prezes giełdowej spółki deweloperskiej Dom Development Jarosław Szanajca. Zaznaczył, że perspektywy są dobre, a spółka realizuje założony plan roczny.
REKLAMA

„Jeśli chodzi o rynek, to mamy sytuację trochę dynamiczną, dlatego że rok rozpoczął się bardzo dobrze, jeśli chodzi o popyt, pierwsze miesiące były miesiącami wysokiego popytu, wysokiej sprzedaży. Teraz ostanie dwa miesiące mamy spowolnienie, nie wiadomo do końca z czego to wynika, na pewno rynek oczekuje tego, co się stanie z zapowiadanym programem +Mieszkanie na start+” - powiedział PAP prezes Szanajca.

Według niego obecne spowolnienie „nie stanowi większego problemu”. „Ceny przestały raczej rosnąć, przy niższym popycie i wolumenach sprzedaży, które deklarują firmy, przestrzeni na podniesienie cen nie ma, ale tego się spodziewaliśmy, bo po bardzo znacznych wzrostach cen w zeszłym roku stabilizacja jest naturalna i potrzebna” - ocenił.

Jak zaznaczył, sytuacja spółki Dom Development, największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce jest dobra, a wszystkie projekty są wprowadzane zgodnie z harmonogramem. Spółka swoją działalność koncentruje w czterech największych aglomeracjach: Warszawie, Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu.

„Budowy idą bez żadnych opóźnień, zarówno plan przekazań jest wykonywany na bieżąco zgodnie z założeniami rocznymi, jak i plan sprzedaży. Cały czas uważamy, że sprzedaż tegoroczna będzie dobra, nieco wyższa niż w zeszłym roku” - ocenił prezes spółki, zaznaczając, że nie publikuje ona prognoz finansowych.

„Na razie sprzedaż mamy zgodnie z oczekiwaniami budżetowymi (…). W tej chwili sprzedaż za poprzedni kwartał to było trochę ponad tysiąc mieszkań. Liczymy, że podobnie będzie za ten kwartał” - zaznaczył Szanajca.

Według niego w trakcie realizacji są inwestycje mieszkaniowe w czterech miastach, z czego największym rynkiem dla spółki jest Warszawa. Pozostałe to Trójmiasto, Kraków i Wrocław. „Nas interesują i dobrze czujemy się na dużych rynkach, a zdecydowanie te cztery rynki są najmocniejsze i najlepsze” - ocenił szef spółki.

Zaznaczył, że spółka posiada obecnie najwyższy w swojej historii bank ziemi kupionej lub zarezerwowanej, pozwalający na budowę około 20 tysięcy mieszkań. Inwestycje te – zapowiedział prezes - na bieżąco są kierowane do realizacji. „Staramy się trzymać produkcję na bieżąco na poziomie takim, jak mamy w tej chwili” - wskazał.

Dom Development to największy deweloper mieszkaniowy w Polsce. Spółka od 2006 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie. W ciągu 28 lat swojej działalności grupa przekazała do użytku ponad 49 tys. mieszkań. Spółka rozpoczęła właśnie sprzedaż inwestycji Apartamenty Park Matecznego w Krakowie. To pierwszy projekt w standardzie apartamentowym tego dewelopera w stolicy Małopolski. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mmu/ mow/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
28.3°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany