kategoria: Nieruchomości
8 listopad 2023

Poseł Mularczyk zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Nowego Sącza

zdjęcie: Poseł Mularczyk zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Nowego Sącza / fot. PAP
fot. PAP
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk złożył do Prokuratury Rejonowej w Muszynie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Mularczyk zarzuca mu działanie na szkodę interesu publicznego, przekroczenie i nadużycie uprawnień oraz zaufania.
REKLAMA

Mularczyk wyjaśnił PAP, że chodzi o fakt powierzenia jednej firmie - spółce Blackbird, trzech dużych miejskich inwestycji: budowy stadionu Sandecji, budowy boiska sportowego ze na osiedlu Zawada oraz budowy trzech bloków mieszkalnych.

"Ta firma nie miała potencjału gospodarczego, kadrowego i ekonomicznego ani odpowiedniego doświadczenia potrzebnego do zbudowania tych wszystkich inwestycji. Zarzuty wiążą się co najmniej z brakiem nadzoru i niedopełnienia obowiązków oraz doprowadzenia do wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach dla miasta Nowego Sącza oraz dla podległych samorządowi spółek – Nowosądeckiej Infrastrukturze Komunalnej i Sądeckiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego" – powiedział PAP poseł Mularczyk.

Zwrócił uwagę, że żadna z tych inwestycji nie została zrealizowana, a ich dokończenie będzie wymagało przeprowadzenia inwentaryzacji dokonanych robót, rozpisania nowych przetargów i wyłonienia firm.

"To wszystko wiąże się z kosztami, na które miasto już się zadłużyło. Ponadto przetarg na budowę stadionu Sandecji opiewał na kwotę 50 mln zł. Początkowo miało być 4800 miejsc dla kibiców, a później zdecydowano o powiększeniu trybun do 8000 miejsc i zalegalizowano tę budowę. Liczymy na to, że śledztwo wyjaśni, czy nie doszło w tym przypadku do zmowy cenowej” – dodał Mularczyk.

Wykonanie trzech inwestycji miejskich miało kosztować łącznie ok. 140 mln zł.

Z końcem października Nowosądecka Infrastruktura Komunalna odstąpiła od umów na wykonanie stadionu Sandecji. Powodem takiej decyzji był brak postępów prac i brak zdolności ekonomicznej do kontynuowania inwestycji przez spółkę Blackbird.

Budowa nowosądeckiego stadionu od początku budziła wiele kontrowersji. W sprawie inwestycji już wcześniej Prokuratura Rejonowa w Muszynie wszczęła postępowanie w oparciu o dwa złożone zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.(PAP)

autorzy: Szymon Bafia, Julia Kalęba

szb/ juka/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
25.3°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 21:09
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-17 17:15
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-17 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-17 20:15
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany