Wrocław współpracuje ze spółdzielniami mieszkaniowymi
Przygotowany Pakiet dla Spółdzielców obejmuje m.in. odroczenie zapłaty podatku od nieruchomości za lokale użytkowe działające w nieruchomościach spółdzielczych. Z odroczenia zapłaty podatku skorzystać mogą te spółdzielnie, które udzielą ulgi przedsiębiorcom korzystającym z ich lokali.Szacuje się, że pod zarządem spółdzielni żyje we Wrocławiu nawet 200 tys. osób. Czymś oczywistym jest zatem współpraca ze Spółdzielcami. Poza przyznawanymi już Certyfikatami Bezpieczeństwa przygotowaliśmy swoistą „Tarczę” wspierającą spółdzielnie mieszkaniowe w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. W ten sposób pomagamy nie tylko spółdzielniom, ale także przedsiębiorcom działających w ich lokalach – tłumaczy Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
Wysokość odroczonego do zapłaty podatku jest proporcjonalna do wysokości wsparcia udzielonego przez spółdzielnię.
W ramach wsparcia można ubiegać się także o rozłożenie na raty i odroczenie opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do Miasta – do grudnia 2020 r., w zakresie lokali użytkowych należących do spółdzielni mieszkaniowych, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.Stworzyliśmy te narzędzia, aby pomagać, zarówno przedsiębiorcom, jak i spółdzielniom. Umarzamy, rozkładamy na raty, odraczamy różne opłaty. Pomagamy przez spółdzielnie, bo tak, zgodnie z prawem możemy to robić – tłumaczy Marcin Urban, skarbnik Wrocławia
Pakiet Dla Spółdzielców obejmuje także dodatkowe formy wsparcia:W lokalach spółdzielczych prowadzi działalność gospodarczą wielu przedsiębiorców. Musimy ich chronić. Dlatego wspólnie z Wrocławską Radą Spółdzielców i Prezydentem Wrocławia wypracowaliśmy narzędzia wsparcia, tak by ochronić wiele miejsc pracy – mówi Mirosław Lach, wrocławski radny, członek Wrocławskiej Rady Spółdzielców i wieloletni prezes SM Wrocław-Południe
- zawieszenie opłaty „śmieciowej”, dla tych którzy zawiesili prowadzenie gospodarczej z powodu epidemii COVID-19
- nie są naliczane odsetki związane z odroczeniem lub rozłożeniem na raty należności (np. podatku od nieruchomości), dla przedsiębiorców korzystających z lokali użytkowych należących do spółdzielni mieszkaniowych;
- możliwość zastosowania stawki właściwej dla budynków mieszkalnych w przypadku lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych należących do spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli nie są wykorzystywane (zajęte) na prowadzenie działalności gospodarczej.
Nie tylko Pakiet
Certyfikaty BezpieczeństwaW czasie epidemii Wrocławskie Centrum Wsparcia Społecznego przekazało mieszkańcom, za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, ponad 240 tys. maseczek ochronnych. – Specjalne pakiety z maseczkami dystrybuujemy naszym mieszańcom. Ta wymierna forma wsparcia jest uzupełnieniem działań, np. dezynfekcji, które spółdzielnie podejmują aby zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Marek Dera, zastępca prezesa SM Wrocław-Południ
Przykładem współpracy jest przyznawanie od 2017 roku Wrocławskich Certyfikatów Bezpieczeństwa. To program zachęcający i promujący stosowanie szeregu ułatwień w budynkach mieszkalnych. W ramach certyfikatu przyznawane są „gwiazdki” – stopnie zaawansowania wdrożonych rozwiązań.
Pierwszą gwiazdkę we Wrocławskim Certyfikacie Bezpieczeństwa można otrzymać za umożliwienie szybkiego dostępu do budynków dla służb ratunkowych, które w razie problemów z dostaniem się do danej nieruchomości posługują się przypisanym do niej kodem bezpieczeństwa. Patrol policyjny czy straż pożarna, które muszą szybko interweniować w zamkniętym budynku, otrzymują taki kod z Centrum Zarządzania Kryzysowego UMW.
Od początku w Programie, na różnym etapie uczestniczy niemal 200 budynków reprezentowanych przez zarządców wspólnot, spółdzielni i innych zarządzających obiektami w mieście.
Obecnie w ramach Programu nagrodzonych jest ponad 100 obiektów na różnym etapie Certyfikacji, w tym aż 94 budynki zarządzane przez wrocławskie spółdzielnie mieszkaniowe.