19 luty 2021

Wybory do rad osiedli w październiku

zdjęcie: Wybory do rad osiedli w październiku / pixabay/2917048
Rada Miejska Wrocławia zadecydowała, że wybory do rad osiedli ze względów epidemiologicznych odbędą się dopiero 17 października 2021. Kadencja dotychczasowych rad kończy się w kwietniu, jednak zgodnie ze statutem do rozpoczęcia kolejnej kadencji na osiedlach pozostają dotychczasowe zarządy osiedli.
REKLAMA
Wybory do rad osiedli to ważny element lokalnej demokracji. Chcemy zorganizować je zgodnie z podstawowymi zasadami: tajności głosowania, bezpośredniości, równości i powszechności i co najważniejsze w sposób maksymalnie bezpieczny dla mieszkańców. Z powodów epidemiologicznych byłoby o to trudno właśnie teraz. Zgodnie z nową ordynacją wyborczą wybory do rad osiedli zostaną zorganizowane w październiku. W listopadzie ubiegłego roku, przewidując że pandemia może trwać dłużej, dokonaliśmy zmian w ordynacji wyborczej do RO, dzięki czemu nie musimy ryzykować zdrowiem i życiem Wrocławian organizując wybory wiosną. Nie było jednak prawnej możliwości wydłużenia obecnej kadencji RO, więc musi się ona skończyć w kwietniu – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departament Spraw Społecznych. – Wszystko odbywa się zgodnie ze obecnym statutem rad, a przedstawiciele osiedli zostaną poinformowani o prawnych podstawach funkcjonowania samych zarządów miedzy kwietniem, a październikiem.

W tym okresie poza kompetencjami zarządu pozostaną sprawy statutowo przypisane wyłącznie radom w tym m.in.: uchwalanie (i zmiana) planu finansowego czy opiniowanie projektów decyzji w sprawie wydawania zezwoleń na sprzedaż i podawanie alkoholu. Rada osiedla pozostaje również jedynym organem, który uchwałą może przyznać radnemu dietę.

Oznacza to, że samorządy osiedli do realizacji zadań zaplanowanych na 2021 rok muszą się przygotować poprzez m.in. aktualizację swoich budżetów stosownymi uchwałami rad osiedli, wiedząc, że od kwietnia zarządy nie będą mogły tego robić samodzielnie – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. - Jednocześnie zarządom pozostaje reprezentowanie poszczególnych osiedli względem organów i jednostek organizacyjnych miasta , np. poprzez wyrażanie opinii o realizacji lokalnych inwestycji oraz remontów.

Jest tu jednak pewna furtka: w marcu rozpoczniemy konsultacje społeczne zmian w statutach osiedli, a w przypadku pojawienia się takich postulatów możliwe będzie zwiększenie kompetencji zarządów poprzez przydanie im niektórych spraw dotychczas zastrzeżonych dla rad.

Urzędnicy deklarują, że wciąż monitorowana jest sytuacja związana z epidemią koronwirusa i do sierpnia, w razie potrzeby mają jeszcze możliwość zmiany daty wyborów.

Zgodnie z harmonogramem 18 sierpnia 2021 Miejska Komisja Wyborcza powinna obwieścić organizacje wyborów, do tego czasu, Rada Miejska ma możliwość zmiany ich terminu.

Nastąpi to jednak wyłącznie wtedy, jeśli rozporządzenia rządu nie pozwolą nam na ich organizację zgodnie aktualnym z planem– mówi Sebastian Wolszczak, z-ca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-3.6°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:56
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany