5 lipiec 2021

IMGW: burze przemieszczają się z południa na północ; wydano ostrzeżenia

fot. PAP
Aktualnie burze przemieszczają się z południa na północ; towarzyszą im opady deszczu o szacowanym natężeniu 20-30 mm na godzinę - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla północnej i północno-wschodniej części kraju Instytut wydał ostrzeżenia przed burzami.
REKLAMA

Z informacji opublikowanej przed godz. 17 na Twitterze IMGW wynika, że burze przemieszczają się z południa na północ. W czasie ich trwania na 1 metr kwadratowy w ciągu godziny może spaść od 20 do 30 litrów wody. Jak przekazał Instytut zanotowany godzinny opad w Koszalinie wyniósł 27,6 mm, w Mikołajkach 17,7 mm, a w Świnoujściu 11,4 mm.

W dalszym ciągu obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem i silnym deszczem z burzami oraz przed upałem. Alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami wydano dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Natomiast alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz dla przeważającej części województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego oraz północnej części województwa lubelskiego. W północnej części województwa zachodniopomorskiego obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Z kolei w województwie opolskim i w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego od wtorku do piątku będą obowiązywały alerty drugiego stopnia przed upałem. W czasie ich obowiązywania prognozuje się, że temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 32 st. C, zaś temperatura minimalna w nocy od 16 st. do 19 st. C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany