25 luty 2022

Losy Ukrainy będą rozstrzygały się w ciągu dosłownie kilku dni

zdjęcie: Losy Ukrainy będą rozstrzygały się w ciągu dosłownie kilku dni / fot. PAP
fot. PAP
Losy Ukrainy będą rozstrzygały się w ciągu najprawdopodobniej dosłownie kilku dni, jej los jest przede wszystkim w rękach samych Ukraińców, w ich możliwościach stawiania oporu - powiedział w piątek szef BBN Paweł Soloch.
REKLAMA

Soloch mówił w radiu ZET, że prezydent Andrzej Duda podczas porannej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim usłyszał "na bieżąco, informacje tragiczne – o bombardowaniu Kijowa, ataku na Kijów".

Szef BBN przypomniał, że wcześniej w dramatycznym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski mówił o bezpośrednim zagrożeniu swoim i swojej rodziny. "Kijów jest atakowany, Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad stolicą" - powiedział Soloch.

Dodał, że cały świat usłyszał w gorzkim stwierdzeniu, że Ukraina została sama. "Rzeczywiście trochę to przypomina Polskę w 1939 roku, ale nawet gorzej, bo my byliśmy wtedy w formalnych sojuszach. Dzisiaj Ukraina nie jest w żadnym sojuszu zewnętrznym, więc nie ma żadnych nawet formalnych, tak jak myśmy mieli w 1939 r. - mieliśmy formalne gwarancje bezpieczeństwa" - zauważył szef BBN.

Jego zdaniem, nie byłoby zapewne jednomyślności wśród państw NATO w kwestii przyjęcia Ukrainy do tego sojuszu. Ale - jak podkreślił - NATO zgodziło się, że nie można Ukrainie zamykać drogi do członkostwa.

Soloch mówił też, że zdaniem Polski sankcje nakładane na Rosję nie są wystarczające i powinny być bezwzględne.

"Losy Ukrainy będą rozstrzygały się w ciągu najprawdopodobniej dosłownie kilku dni (...). Prezydent Zełenski miał rację, że los Ukrainy przynajmniej w przeciągu kilku dni jest przede wszystkim w rękach samych Ukraińców, w ich możliwościach stawiania oporu" - powiedział Soloch.

"Możemy myśleć o jakiś takich dalszych poza stricte taktycznymi krokami - to jest bieżąca pomoc Ukrainie, dostarczanie broni przez państwa zachodnie, to jest z naszej strony przygotowanie się na przyjęcie fali uchodźczej. Natomiast Ukraina jako państwo musi wytrzymać co najmniej kilka dni i w tej chwili o to trwa walka i to leży na barkach przede wszystkim niestety samych Ukraińców i to jest bardzo smutne" - powiedział szef BBN.

Według niego wydaje się być w tej chwili oczywistym, że celem Rosji jest zajęcie Kijowa czy przejęcie władzy.

Soloch ocenił, że "w tej chwili waży się los Ukrainy, ale waży się los w ogóle porządku bezpieczeństwa światowego". Jak dodał, wszystkie sankcje, o których jest mowa i które są stosowane "taką kropelkową metodą" wydają się nie robić wrażenia na Rosji. "Wrażenie na Rosji robi jednak ta potencjalna odpowiedź odstraszająca związana z obroną, ze zdolnościami wojskowymi, ponieważ oni w tej chwili mówią takim językiem" - powiedział szef BBN. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.5°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-28 21:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-28 21:30
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany