kategoria: Polityka
19 czerwiec 2024

Rosja organizuje w wielu państwach kampanię nienawiści; w Polsce nie musi - jest PiS

zdjęcie: Rosja organizuje w wielu państwach kampanię nienawiści; w Polsce nie musi - jest PiS / fot. PAP
fot. PAP
Premier Donald Tusk stwierdził w środę, że Rosja, która w wielu państwach organizuje i finansuje opartą na kłamstwie i dezinformacji kampanię nienawiści i strachu, w Polsce nie musi tego robić, bo - według niego - zajmuje się tym tutaj PiS.
REKLAMA

"Rosja organizuje i finansuje w wielu państwach Europy kampanię nienawiści i strachu opartą na kłamstwie i dezinformacji, prowadzącą do konfliktów wewnętrznych i chaosu. W Polsce nie musi nic organizować. Jest PiS" - napisał premier na platformie X.

We wtorek podczas konferencji prasowej premier mówił, że PiS prowadzi obecnie akcję polityczną w kontekście nielegalnej migracji. Według niego PiS "w ciągu jednego dnia ściągał więcej migrantów z Azji i Afryki, niż w przeciągu miesiąca przedostaje się nielegalnie przez wschodnią granicę" i "ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys migracyjny", ale "równocześnie czyni z tego taki pretekst, czy powód", żeby prowadzić "później rasistowską, obrzydliwą polityczną narrację" i "bardzo brutalną kampanię przeciwko polskiemu rządowi, bardzo sprzyjającą narracji putinowskiej".

Tusk powiedział wtedy też, że "jest specjalne miejsce w piekle politycznym dla tych, którzy wpierw powodują problemy na granicy, a później robią z tego tzw. polityczne złoto" i że ma nadzieję, że "wreszcie ktoś ich powstrzyma w tym bezwstydnym i takim dla nich hańbiącym traktowaniu tej sprawy". "Nic nie zrobili, żeby zatrzymać tę falę, wszystko robią, żeby wzbudzić strach, lęk, żeby ta narracja putinowska była coraz silniejsza" - powiedział pod adresem PiS.

Premier stwierdził, że Polska skutecznie podejmuje wielki wysiłek, by Europa "traktowała walkę z nielegalną migrację jako swój wspólny priorytet, ale nikt z tego powodu nie rozpętuje rasistowskiej histerii.

PiS we wtorek opublikowało w mediach społecznościowych spot, w którym krytykuje rząd Tuska za politykę migracyjną. Na nagraniu widać m.in. osoby o ciemnym kolorze skóry, niektóre z walizkami, na przystanku lub peronie dworcowym; czasem są one przedstawione z czarnymi paskami na oczach. W spocie słychać także fragmenty wypowiedzi premiera mówiącego, że "Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego" oraz "nie będziemy za nic płacić i nie będziemy musieli przyjmować migrantów z innych kierunków, w polskich domach będzie lepiej". Następnie słychać pytanie lektora: "Czemu się nie uśmiechacie?".

Spot wywołał reakcje internautów, jak i polityków koalicji rządzącej. Politycy partii Razem: wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, lider partii Adrian Zandberg oraz poseł klubu Lewicy Maciej Konieczny poinformowali we wtorek, że partia złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez PiS przestępstwa nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i rasowych oraz produkowanie i prezentowanie nagrań propagujących takie treści, a także publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej i rasowej.

Z kolei Kamila Gasiuk-Pichowicz (KO) napisała na platformie X, że "szerzenie nienawiści wobec przypadkowo sfotografowanych ludzi o innym kolorze skóry to goebbelsowska metoda budowania dla siebie poparcia". "Perfidna, rasistowska propaganda PiS to zło w czystej postaci" - oceniła. (PAP)

autorka: Delfina Al Shehabi

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
29.5°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany