4 styczeń 2023

Nowe kryterium rekrutacji do wrocławskich szkół i przedszkoli, czyli więcej punktów z Nasz Wrocław MAX. Planowane zmiany

zdjęcie: Nowe kryterium rekrutacji do wrocławskich szkół i przedszkoli, czyli więcej punktów z Nasz Wrocław MAX. Planowane zmiany / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Aktywując Status MAX w programie Nasz Wrocław będzie można uzyskać dodatkowe punkty w tegorocznej rekrutacji do wrocławskich szkół i przedszkoli. Takie zmiany planowane są we Wrocławiu. To ukłon w stronę rodziców, którzy płacą podatki we Wrocławiu i są zameldowani na stałe w naszym mieście.
REKLAMA
Planowana zmiana w rekrutacji do wrocławskich szkół podstawowych, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych (2023/2024) związana jest z rozszerzeniem kryterium o aktywny Status Nasz Wrocław MAX, za który będzie można otrzymać dodatkowe punkty.

Dodatkowe punkty z Nasz Wrocław MAX

Dzieci osób, które posiadają aktywny Status Nasz Wrocław MAX, uzyskają dodatkowo 50 pkt. w rekrutacji do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz 90 pkt. do szkół podstawowych (pozaobwodowych). 

 Chcemy premiować w rekrutacji dzieci, których rodzice faktycznie uczestniczą w kosztach utrzymania miasta. Tzn. rozliczają podatek PIT we Wrocławiu oraz planują u nas zostać na dłużej, o czym świadczy zameldowanie na stałe. A właśnie te warunki należy spełnić, by móc aktywować Status w programie Nasz Wrocław MAX – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia. 


Jak uzyskać status Nasz Wrocław MAX?

Po pierwsze - trzeba zarejestrować się w programie Nasz Wrocław (podając imię, nazwisko, PESEL czy adres e-mail) i uzyskać aktywny Status Podatnika – czyli potwierdzić fakt rozliczenia podatku za ubiegły rok we Wrocławiu. Można to wykonać poprzez:
 
 • elektroniczną aktywację statusu,
 • zdalną aktywację statusu poprzez czat wideo,
 • stacjonarną aktywację statusu.

www.wroclaw.pl/nasz-wroclaw/nasz-wroclaw-jak-przedluzyc-status-podatnika-w-programie-nasz-wroclaw
Natomiast, by uzyskać status MAX - należy dodatkowo potwierdzić meldunek stały we Wrocławiu. Można to zrobić okazując informację o zameldowaniu z aplikacji mObywatel lub pobraną ze strony gov.pl albo zaświadczenie uzyskane w Centrum Obsługi Mieszkańca:
 
 • za pośrednictwem platformy ePUAP (z dopiskiem „Nasz Wrocław MAX” w temacie),
 • w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Kotlarskiej 41, 
 • poprzez czat wideo. 

www.wroclaw.pl/nasz-wroclaw/jak-aktywowac-status-nasz-wroclaw-max

Dlaczego miasto premiuje meldunek stały?

Po liczbie osób na stałe zameldowanych w mieście (na określonych osiedlach) można m.in. jeszcze precyzyjniej oszacować niezbędną liczbę miejsc w przedszkolach i szkołach na terenie danego osiedla. Dane te pozwalają także dokładniej określać plany inwestycyjne czy zagospodarowania przestrzennego, jak i optymalną częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej na danym obszarze. Dlatego m.in. Wrocław premiuje i zachęca do meldowania się na pobyt stały. Teraz również chcąc przyznawać za to (w ramach Nasz Wrocław MAX) dodatkowe punkty w rekrutacji do miejskich placówek oświatowych.

Punkty także za Nasz Wrocław

Dodatkowe punkty: 30 pkt. w rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz 80 pkt. do klas I szkół podstawowych (pozaobwodowych) można będzie także otrzymać posiadając wyłącznie aktywny Status podatnika w programie Nasz Wrocław, czyli za rozliczenie podatku dochodowego we Wrocławiu. To kryterium obowiązywało również w ubiegłym roku i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W rekrutacji 2022/2023 z kryterium posiadania aktywnego Statusu Podatnika w programie Nasz Wrocław skorzystało:

    • 80% kandydatów do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych (pierwszy etap rekrutacji),
    • 49% kandydatów w rekrutacji do szkół podstawowych (drugi etap rekrutacji).

Wraz z przyznaniem dodatkowych punktów rekrutacyjnych za udział w programie Nasz Wrocław znacznie wzrosła liczba jego uczestników. Obecnie mamy 243 tys. osób w programie Nasz Wrocław, z czego 26 tys. aktywowało status Nasz Wrocław MAX – zaznacza Oskar Żurawiński z Działu Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości.

Ostateczną decyzję o rozszerzeniu kryterium o aktywny Status Nasz Wrocław MAX, podczas styczniowej sesji, podejmą miejscy radni.

Bardzo nam zależy, by zapewnić miejsca w wybranych przez wrocławian przedszkolach i szkołach. A jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy znamy liczbę osób, która faktycznie zamieszkuje dany rejon. Dlatego tak bardzo promujemy stałe zameldowanie – mówi radna Agnieszka Rybczak, przewodnicząca Komisji Edukacji, Młodzieży i Sportu. 

Rekrutacja do wrocławskich szkół podstawowych na rok 2023/2024  planowana jest na 3 marca. Do przedszkoli 22 marca. Szczegółowy harmonogram opublikowany zostanie do 31 stycznia 2023 r.
Korzyści z programu Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX

Rozliczając podatek we Wrocławiu i będąc zameldowanym w naszym mieście, skorzystamy łącznie z 19 bezpłatnych wejściówek czy zniżek w blisko 60 punktach na terenie miasta. Korzystając z darmowych wejść oraz zniżek z Naszym Wrocławiem, zaoszczędzimy nawet 1000 zł, natomiast z Naszym Wrocławiem MAX – nawet ponad 2500 zł.

Obecnie, mając status Nasz Wrocław (rozliczając podatek we Wrocławiu), w ciągu roku  możemy skorzystać z:
 
 • dodatkowych punktów w rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych
 • darmowych wejść do 10 wrocławskich instytucji,
 • zniżek u niemal 60 partnerów programu reprezentujących dziedziny sportu, kultury, gastronomii czy rozrywki,
 • tańszych biletów okresowych imiennych na komunikację miejską we Wrocławiu,
 • biletu miesięcznego MPK za 1 zł w specjalnej taryfie Nasz Wrocław Kolej,
 • możliwości korzystania z wirtualnej karty czytelnika w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Z Nasz Wrocław MAX korzystasz najwięcej

Mając status Nasz Wrocław MAX (rozliczając podatek i będąc zameldowanym na pobyt stały we Wrocławiu), w ciągu roku skorzystamy także z:
 
 • dodatkowych punktów w rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych (planowane od najbliższej rekrutacji)
 • 19 darmowych wejść, m.in.: do Ogrodu Japońskiego, Parku Trampolin Jump World, Muzeum Teatru, Arsenału, Pałacu Królewskiego,
 • dodatkowych, darmowych biletów dla osoby towarzyszącej w 7 atrakcjach,
 • wyższych zniżek u wybranych partnerów programu,
 • rocznej karty do ZOO w cenie jednorazowego wstępu,
 • rocznego karnetu VIP do Aquaparku za pół ceny.

Wrocławianie mają czas na wykorzystanie nowej puli darmowych wejść do 5 grudnia 2023 r. Podobnie jak w poprzednich edycjach akcji, niewykorzystane darmowe wejścia nie kumulują się i nie przechodzą na kolejny rok.

Więcej o programie Nasz Wrocław MAX na https://www.wroclaw.pl/nasz-wroclaw/nasz-wroclaw-max.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
2.7°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 16:38
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-31 20:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-31 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-01 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany