kategoria: Praca
15 listopad 2023

W tym roku do formacji dołączyło już ponad 1 tys. osób

zdjęcie: W tym roku do formacji dołączyło już ponad 1 tys. osób / pixabay/4945564
W tym roku o przyjęcie do Straży Granicznej ubiegało się ponad 4,2 tys. osób, zaś do formacji dołączyło ponad 1 tys. nowych funkcjonariuszy - poinformowała PAP rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska. Dodała, że w tym roku było więcej kandydatów niż rok wcześniej.
REKLAMA

Kpt. Michalska przekazała, że w tym roku o przyjęcie do służby ubiegało się 4 210 kandydatów, czyli o ponad 400 osób więcej niż rok wcześniej. W takim samym okresie tamtego roku podania złożyło 3780 osób. "To po raz kolejny od kilku lat największa liczba kandydatów do służby w szeregach SG" - poinformowała.

Z danych SG wynika, że w tym roku do formacji dołączyło 1028 nowych funkcjonariuszy; dla porównania rok temu było ich 840. Rzeczniczka SG przypomniała, że w 2023 roku przydział miejsc został zwiększony z 908 w 2022 r. do 1150. Stało się tak głownie ze względu na wzmocnienie oddziałów na granicy wschodniej.

"Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie służbą w SG. Nie będziemy jednak ukrywać, że stawiamy na najlepszych, nawet kosztem tego, że nie uda się nam przyjąć tylu kandydatów ilu planujemy" - powiedziała Michalska.

Dodała, że Straż Graniczna jest niewielką, ale elitarną formacją - wysoko ocenianą w porównaniu z innymi formacjami granicznymi państw UE. "Najważniejsze dla nas jest pozyskanie jak najlepszych kandydatów do służby, o najlepszych predyspozycjach psychicznych, fizycznych, dobrym wykształceniu, specjalistów w konkretnych dziedzinach, pasjonatów, którzy gotowi są zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i przygotowani są do podejmowania odpowiedzialnych decyzji" - zaznaczyła.

SG planuje zwiększenie przyszłorocznego limitu miejsc do 1 153 osób. W przyszłym roku zaplanowano już cztery terminy na przyjęcie nowych osób do służby. Pierwszy w styczniu, a kolejne to maj, wrzesień i początek grudnia przyszłego roku. Nabór do służby trwa cały czas.

SG przypomina, że służbę w tej formacji może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Od początku 2022 roku nie ma górnego limitu wieku, a drugie etapy postępowania rekrutacyjnego odbywają się w oddziałach – wcześniej trzeba było wyjeżdżać do jednego z ośrodków szkolenia SG. "Kandydatom rekomendujemy, aby przygotowali się do postepowania rekrutacyjnego, przede wszystkim przygotowali się do egzaminu sprawności fizycznej" - zaznaczyła rzeczniczka formacji.

Dodała, że kandydaci do służby w SG będą mogli w szeregach formacji spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, w tym jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, piloci, załogi statków powietrznych, członkowie załóg jednostek pływających, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych, czy funkcjonariusze wydziałów zabezpieczenia działań.

"Służba w Straży Granicznej to udział w misjach międzynarodowych - w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni, możliwość służby w instytucjach międzynarodowych, gdzie będą reprezentować nie tylko polską Straż Graniczną, ale także nasz kraj" - powiedziała Michalska.

Kursant Straży Granicznej do 26. roku życia może liczyć na wynagrodzenie 3600 zł netto miesięcznie, a po 26 roku życia 3500 zł netto. Młodszy asystent lub kontroler do 26. roku życia może liczyć na 5000 zł netto miesięcznie, a po 26. roku życia – 4700 zł netto miesięcznie. Z kolei wynagrodzenie funkcjonariusza Straży Granicznej w służbie stałej - do 26. roku życia to 5200 zł netto miesięcznie, a po 26. roku życia – 4900 zł netto miesięcznie.

Dodatkowo od 1 marca 2023 r. funkcjonariuszom pełniącym służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwowej przysługuje dodatek graniczny w wysokości 450 zł.

Na stronie https://www.strazgraniczna.pl/pl/straz-graniczna/nabor-do-sluzby dostępne są szczegółowe informacje na ten temat w poszczególnych oddziałach SG.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ agzi/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
20.7°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-07-16 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-17 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany