9 listopad 2022

W urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych

zdjęcie: W urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych / fot. PAP
fot. PAP
W urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych. W październiku było ich o 4,2 tys. mniej niż przed miesiącem. Bez pracy pozostawało 797,5 tys. osób – to najmniej od ponad trzech dekad – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostała na niezmienionym poziomie, a w zestawieniu z końcem października 2021 r. była niższa o 0,8 pkt. proc.

Zdaniem minister rodziny Marleny Maląg dane o rynku pracy w Polsce napawają optymizmem.

"W urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych. W październiku było ich o 4,2 tys. mniej niż przed miesiącem. Bez pracy pozostawało 797,5 tys. osób – to najmniej od ponad trzech dekad. To kolejny dowód, że nasza polityka zdała egzamin zarówno w czasach pandemii, gdy nie szczędziliśmy środków, by wesprzeć przedsiębiorstwa w obronie miejsc pracy, jak i teraz, gdy rynki wielu krajów mierzą się ze skutkami działań Federacji Rosyjskiej" – wskazała szefowa MRiPS.

Podkreśliła, że "siłę polskiego rynku pracy widzimy też na tle unijnych krajów". "W tym tygodniu Eurostat po raz kolejny wskazał na Polskę jako na jednego z europejskich liderów pod względem niskiego bezrobocia. Od trzech miesięcy stopa bezrobocia liczona przez Eurostat dla naszego kraju (lipiec-wrzesień) utrzymuje się na poziomie 2,6 proc. To daje nam drugie miejsce wśród 27. krajów UE, tuż po Czechach. Średnia dla Wspólnoty to 6 proc." – podała minister Maląg.

Ze wstępnych danych MRiPS wynika, że w październiku 2022 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 86,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 13,2 tys. (13,3 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 34,7 tys. (28,7 proc.) mniej niż w październiku 2021 r.

Porównując poziom bezrobocia z końcu października 2022 r. do stanu z końca lutego 2020 r. (przed epidemią COVID-19) liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 122,4 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,4 proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r.

Najlepiej sytuacja wygląda w woj. wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Najwyższy wskaźnik zanotowano w woj. podkarpackim (8,7 proc.).(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-2.8°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 16:49
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-05 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 18:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 18:30
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 19:00
miejsce
Sala Witrażowa - Stary Klasztor,...
wstęp biletowany