17 maj 2023

23 maja sąd rozpatrzy zażalenie na areszt dla burmistrza Dusznik-Zdroju

zdjęcie: 23 maja sąd rozpatrzy zażalenie na areszt dla burmistrza Dusznik-Zdroju / pixabay/5341989
23 maja świdnicki sąd rozpatrzy zażalenie na areszt dla burmistrza Dusznik-Zdroju Piotr L. Samorządowiec jest podejrzanym w śledztwie dot. nieprawidłowości przy budowie hotelu w Dusznikach-Zdroju.
REKLAMA

O terminie rozpatrzenia zażalenie poinformowała w środę PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska.

25 kwietnia Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby – Ryszarda S., burmistrza Dusznik-Zdroju, Piotra L., dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Tomasza C. oraz Józefa K. – współpracownika S.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk przekazał wówczas PAP, że burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju. Chodzi o 14-kondygnacyjny aparthotel w Zieleńcu, w którym znajdują się apartamenty na tysiąc osób. W 2019 r. lokalne media pisały o proteście mieszkańców i właścicieli pensjonatów w Zieleńcu, którzy sprzeciwiali się budowie tak dużego obiektu w tym kurorcie narciarskim. Wskazywano wówczas, że inwestycja szkodzi środowisku naturalnemu i jest zagrożeniem dla gospodarki wodnej w regionie.

"Przy popełnianiu zarzucanych burmistrzowi czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych, korzystnych decyzji związanych z budową hotelu" – powiedział prok. Orepuk.

Piotr L. jest podejrzany również o przyjęcie łapówki i obietnicy kolejnej, a także o zatajenie w swoim oświadczeniu majątkowym pożyczki jaką otrzymał od jednego z przedsiębiorców.

Według ustaleń śledztwa, hotel o parametrach wskazanych w decyzjach wydawanych przez Piotra L., nie powinien powstać w miejscu, w którym był budowany. "Wynika to m.in. z faktu, że teren gdzie powstał hotel był i jest objęty programem +Natura 2000+" – powiedział prokurator.

Ryszard S. i Piotr L. decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Świdnicy odrzucił zażalenie na zastosowanie trzymiesięcznego aresztu wobec S.

Prokuratura postawiła w tym śledztwie zarzuty też dyrektorowi jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku Tomaszowi C. oraz Józefowi K. – współpracownikowi Ryszarda S. Zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach związanych z realizacją inwestycji usłyszeli C. i K. "Józefowi K. zarzucono też wręczenie korzyści majątkowych i obietnicę wręczenia korzyści funkcjonariuszowi publicznemu" – dodał prokurator Orepuk. Wobec tych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Ryszard S. to biznesmen w branży hotelarskiej i jedna z osób znanych z tzw. "afery hazardowej".

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
17°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 21:02
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany