5 grudzień 2019

Odśnież samochód. Inaczej czeka cię mandat

W okresie zimowym kierowcy powinni pamiętać o dwóch rzeczach, które narażają ich na otrzymanie mandatu. Samochód powinien być odśnieżony. A silnik zgaszony.
REKLAMA
Jak zauważa portal WP Autokult, w prawie o ruchu drogowym nie ma konkretnych przepisów, mówiących o zaśnieżonym lub oszronionym aucie. Są jednak artykuły bardziej uniwersalne, tak jak Art. 66 kodeksu drogowego.

W skrócie mówi on, że pojazd powinien być tak utrzymany, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego. Dodatkowo musi być zapewnione dostateczne pole widzenia dla kierowcy, a urządzenia do sygnalizacji i oświetlania drogi też muszą sprawne i widoczne.

Przede wszystkim należy odśnieżyć szybę czołową i przednie szyby boczne, a także lusterka czy reflektory. Przy okazji warto też pamiętać o oczyszczeniu tablic rejestracyjnych, aby były widoczne. Jak pisze portal WP Autokult, kary za takie przewinienia mogą wynieść od 20 do 500 złotych i 6 punktów karnych.

Jest jeszcze jeden przepis, co prawda rzadko egzekwowany przez policjantów, ale warto o nim pamiętać. Mianowicie w terenie zabudowanym nie można mieć włączonego silnika w czasie postoju dłuższego niż jedna minuta. Często robimy tak, żeby nagrzać samochód w trakcie odśnieżania, ale możemy za to zapłacić nawet 100 złotych.

Źródło: WP Autokult

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-02-27 09:30
miejsce
Sala szkoleniowa WITALNI, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-27 19:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-28 09:00
miejsce
Sala szkoleniowa WITALNI, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-28 20:00
miejsce
Gmach Impartu, Wrocław, ul....
wstęp biletowany