3 listopad 2022

Popieramy zapisy, które pozwalają rodzicom współdecydować o zajęciach w szkołach

zdjęcie: Popieramy zapisy, które pozwalają rodzicom współdecydować o zajęciach w szkołach / fot. PAP
fot. PAP
Popieramy zapisy, które zapewniają rodzicom możliwość współdecydowania o treściach i sposobach prowadzenia zajęć dodatkowych w szkołach - powiedziała w czwartek w Sejmie posłanka PiS Teresa Wargocka w debacie nad projektem regulującym m.in. działalność organizacji w szkołach.
REKLAMA

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, dotyczące m.in. działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach. Chodzi o dwa projekty: prezydencki i poselski. W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży podjęła decyzje o ich wspólnym procedowaniu.

W czwartkowej debacie posłanka PiS Teresa Wargocka powiedziała, że pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy krytyki omawianego projektu wynikają z niezrozumienia tych przepisów. Przywołując przepisy konstytucji Wargocka wskazała, że "wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny jest zadaniem systemu oświaty", a artykuł 48. ustęp 1. określa prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami.

Posłanka podkreśliła, że klub PiS w pełni popiera zapisy projektu, które "regulują kwestie zapewnienia wszystkim rodzicom możliwości współdecydowania o rodzajach, treści i sposobach prowadzenia zajęć dodatkowych organizowanych w szkołach lub placówkach".

"Dzięki zmianom w projekcie ustawy, rada rodziców otrzymuje uprawnienia do konsultacji ze wszystkimi rodzicami przed wydaniem opinii wymaganej do wyrażenia zgody na działalność organizacji pozarządowych w szkole oraz do monitorowania przebiegu tych zajęć" - powiedziała posłanka PiS.

Jak dodała, "nastąpiło zachwianie pomiędzy zadaniami ustawowymi samorządów, jako organów prowadzących, i kuratora, jako organu prowadzącego". "To samorządy podjęły działania, na podstawie których wprowadzały do szkół swoje programy edukacyjne. (...) To są przeważnie programy, co do których rodzice mieli poważne zastrzeżenia" - powiedziała Wargocka.

Zapowiedziała złożenie poprawki, "by do organizacji, które nie będą wymagały opinii kuratora, dopisać Polski Czerwony Krzyż".(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-4.3°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 16:50
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Klub Nietota, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany