16 listopad 2020

Dolnośląskie: KGHM zbuduje trzy szpitale dla chorych na COVID-19

Trzy szpitale dla chorych na COVID-19 zbuduje na Dolnym Śląsku KGHM Polska Miedź. Placówki powstaną w Legnicy, Wałbrzychu oraz w Lubinie – podał w poniedziałek w komunikacie Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
REKLAMA

Szpitale budowane przez KGHM będą miały łącznie 230 miejsc dla chorych na COVID-19. Placówki powstaną w Legnicy, Wałbrzychu i Lubinie. Jak podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, miedziowa spółka już rozpoczęła budowę tych szpitali.

„Naszym priorytetem jest przygotowanie jak największej liczby łóżek w trzech lokalizacjach do końca roku. To jest potężna operacja logistyczna. Działamy w myśl hasła: Dbamy-Pomagamy-Chronimy” - powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Koszt budowy placówek pokryje Skarb Państwa. Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz szpitale patronackie dla poszczególnych placówek budowanych przez KGHM mają zadbać o personel medyczny oraz administrację.

Jak przypomniano w komunikacie, niezależnie od budowy szpitali tymczasowych, KGHM udostępnił pod koniec października specjalny oddział z pięćdziesięcioma miejscami dla pacjentów z COVID-19 w Miedziowym Centrum Zdrowia.

Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa utworzy łącznie 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery takie placówki powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, trzy na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Liczba dostępnych łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tys. Oprócz PKN Orlen i Totalizatora Sportowego w przedsięwzięcie zaangażowały się również: Węglokoks, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKO Bank Polski, KGHM i PGZ.

Ministerstwo Aktywów Państwowych podaje, że wraz z drugą falą pandemii państwowe firmy jeszcze mocniej włączają się w działania pomocnicze. Kwota dotychczasowego wsparcia wynosi ponad 190 mln zł. Pomoc to nie tylko darowizny finansowe i rzeczowe, ale także bezpośrednie zaangażowanie pracowników np. w obsługę infolinii (od kilku tygodni wolontariusze z Poczty Polskiej, Polskiego Holdingu Hotelowego oraz Grupy Enea wspierają obsługę infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego).(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
63266
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-02-07 20:00
miejsce
A2 Centrum Koncertowe, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-11 20:00
miejsce
Zaklęte Rewiry, Wrocław, Krakowska...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-16 19:00
miejsce
Hala Orbita, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany