31 maj 2021

400 dzieci czeka na nowy dom. Start kampanii -Jesteś więc jestem

fot. nadesłane
Jesteś więc jestem – to nazwa kampanii, którą zachęcamy wrocławian do tworzenia rodzin zastępczych. We Wrocławiu na nowy dom czeka w tej chwili 400 dzieci.
REKLAMA
Dzieci, które są pod opieką naszych rodzin i placówek najczęściej nie mają uregulowanej sytuacji prawnej i nie mogą być adoptowane. Zwykle ich rodzice biologiczni żyją, jednak z różnych powodów nie mogą się nimi zająć. Czasami przeżywają kryzys i potrzebują czasu, żeby podjąć realne działania mające na celu powrót dziecka pod swoja opiekę. Wtedy rodzina zastępcza, pełniąca swoją funkcję tymczasowo, ma obowiązek umożliwić kontakt dziecku z jego najbliższymi.

- Ponad 800 dzieci znalazło swoje miejsce w różnego typu rodzinach zastępczych we Wrocławiu. Jednak w 37 placówkach nadal na rodziny czeka 400 dzieci, w tym 131  maluchów poniżej 10 roku życia. Dlatego szukamy i intensyfikujemy działania w poszukiwaniu kandydatów na rodziców zastępczych. Mamy ponad 620 rodzin zastępczych. Idealnie by było, gdyby w milionowym mieście znalazło się dwa razy więcej takich rodzin –mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Bycie rodzicem zastępczym nie jest łatwym zadaniem, podjęcie się tak odpowiedzialnej funkcji wymaga bardzo często poświecenia, czasu i cierpliwości. Do rodzin zastępczych często trafiają dzieci po trudnych, traumatycznych doświadczeniach. Staramy się zaopiekować nimi jak najlepiej, jednak nie damy im tego, co może dać im rodzina zastępcza -
mamy i taty (nawet zastępczych) lub cioci i wujka. Dlatego apelujemy: dzieci Was potrzebują i rozpoczynamy kampanię „Jesteś, więc jestem”. Będziemy pokazywać Wam nasze rodziny, prowadzić dodatkowe dyżury i szkolenia. Umieszczać materiały w przestrzeni publicznej (np. w MPK, biletomaty) i wirtualnej (grupy rodzicielskie), w szkołach.
Link z filmami promującymi rodzicielstwo zastępcze:
https://drive.google.com/drive/folders/1gDAuv5-X1CDU6_V6_gRGInn0VsOTWiWw?usp=sharing

Aby zostać rodziną zastępczą, trzeba się do tej roli przygotować i uzyskać odpowiednie kwalifikacje.
- Jeżeli zdecydujesz się na zostanie rodzicem zastępczym i chciałbyś świadomie podjąć decyzję, zapraszamy Cię na szkolenie. Udział w szkoleniu dla kandydatów na opiekunów zastępczych stanowi wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju możliwość przygotowania się i swojej rodziny do tej funkcji oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Takie szkolenie trwa ok. 3 miesięcy – podkreślała Monika Jopek, kierownik Zespołu Realizatora Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Kandydatów na rodziców zastępczych na każdym etapie zapraszamy do: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu Nasz zespół mieści się przy ul. Młodych Techników 58, pokój nr 12 lub 13,
· Można zadzwonić: 71 78 22 323, 71 78 22 412, 71 78 22 366 i umówić się na rozmowę ·lub napisać: rodzicielstwo.zastępcze@mops.wroclaw.pl
· Rodziny z dziećmi oraz pełnoletni wychowankowie mogą liczyć na nasze wsparcie.

Wsparcie dla rodzin:
· Wsparcie koordynatora dla każdej rodziny
· Grupy wsparcia
· Pomoc psychologiczna
· Pomoc prawna
· Opieka wolontariuszy

Z różnych form pomocy korzysta niemal 300 pełnoletnich wychowanków, prawie połowa z nich pozostając nadal w rodzinach zastępczych. Mamy mieszkania wspomagające i usamodzielniające, które przygotowują młodzież do dorosłego życia.

- Młodzieży z pieczy zastępczej oprócz możliwości samodzielnego mieszkania proponujemy wsparcie, które ułatwi wejście w dorosłe, samodzielne życie: treningi umiejętności społecznych, praktycznych (zarządzanie gospodarstwem domowym) i ekonomicznych (zarządzanie własnym budżetem). Trening kulinarny, załatwiania spraw urzędowych (młodzież nie radzi sobie z językiem urzędowym), spędzania czasu wolnego - który w sposób aktywny, rozwijający pasje, wolny od używek i destrukcyjnych zachowań. Nad
wszystkimi uczestnikami czuwają opiekunowie mieszkań, doświadczeni pracownicy MOPS – mówiła Anna Józefiak-Materna, dyrektor MOPS we Wrocławiu.

W 2020 roku 53 osoby zgłosiły się na szkolenie dla rodzin zastępczych. Ostatecznie wnioski złożyło 48 osób. Z tej grupy 13 osób zostało zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, a dwie do pełnienia funkcji rodziny specjalistycznej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-08-27 20:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-29 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 15:00
miejsce
STATEK RUSAŁKA, Wrocław, PRZYSTAŃ...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 17:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany