Centrum krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi
Dyrektor RCKiK zaznaczył, że mimo małych zapasów krew jest planowo dostarczana do szpitali.
"Tam, gdzie jest potrzeba ratowania zdrowia i życia, krew jest do szpitali dostarczana" – zapewnił Blicharski.
Za oddanie krwi przysługują dwa dni wolnego. Część osób zwleka z oddaniem krwi, aby zrobić to np. przed długim weekendem w okolicach 1 listopada. Jacek Blicharski liczy na m.in. na studentów, którzy w ostatnich dniach przyjechali po wakacjach do Wrocławia.
"Bo studenci stanowią dosyć liczny odsetek krwiodawców" – powiedział Blicharski.
Brak krwi to problem nie tylko Wrocławia. Za pośrednictwem urzędu miejskiego apel o donacje wystosowało m.in. RCKiK w Wałbrzychu, które zaopatruje 20 szpitalu w 11 powiatach. Mniejsza ilość krwi to jeden ze skutków powodzi.
"W trakcie tragicznych wydarzeń nie mogliśmy dojechać do wielu zalanych miast, w których organizujemy regularne zbiórki krwi. W tym czasie nasi krwiodawcy wraz z rodzinami zaangażowali się w ratowanie dobytku życia i pomoc innym. W konsekwencji znacząco zmniejszyła się liczba krwiodawców oddających krew" – przekazano w komunikacie.
Aby oddać krew, trzeba być zdrowym, mieć ukończone 18 lat i ważyć co najmniej 50 kg. W trakcie jednej donacji oddaje się 450 ml krwi. Przed wizytą w centrum krwiodawstwa zalecane jest zjedzenie śniadania i wypicie więcej wody niż zwykle. Trzeba pamiętać o zabraniu dowodu osobistego. (PAP)
Autor: Michał Torz
mt/ joz/