Społeczne artykuł sponsorowany
2 grudzień 2021

Dolny Śląsk bogatszy o 17 projektów dla lokalnych społeczności - podsumowanie 1. edycji programu grantowego. Piast Wspiera Region

fot. nadesłane
Silent Disco pomagające zwierzętom, odkrywanie tajemnic Wolimierza, aplikacja „Zmieć Śmieć”, czy drużyna jak z książki o Harrym Potterze – to tylko część projektów zrealizowanych w ramach pierwszej edycji programu grantowego „Piast Wspiera Region”. 17 dolnośląskich organizacji otrzymało granty o łącznej wartości 260 tys. zł., by móc wprowadzić w życie pomysły służące mieszkańcom regionu.

Do pierwszej edycji programu grantowego „Piast Wspiera Region” organizacje z Dolnego Śląska zgłosiły ponad 100 wyjątkowych projektów. Mieszkańcy regionu, w internetowym głosowaniu wybrali 17 zwycięskich inicjatyw, a każda z realizujących je organizacji otrzymała granty od marki Piast o wartości od 5 do 50 tys. zł.

Pomysł na stworzenie programu grantowego „Piast Wspiera Region” zrodził się z przywiązania do regionu Dolnego Śląska, skąd wywodzi się nasza marka. Jego celem było wspieranie wyjątkowych pomysłów i inicjatyw z myślą oraz dla wsparcia lokalnych społeczności – mówi Dariusz Chalecki, marketing manager marki Piast.

Cieszymy się, że już pierwsza edycja programu cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Finałem była realizacja każdego z 17 projektów, które przysłużą się lokalnej społeczności Dolnego Śląska. To utwierdza nas w przekonaniu, że programy grantowe dedykowane konkretnym regionom, w których to mieszkańcy zgłaszają i decydują które projekty wygrają, mają ogromny potencjał i realnie WSPIERAJĄ REGION. Dziękujemy za stworzenie i wybranie wyjątkowych projektów, które można już podziwiać w naszym regionie – dodaje Dariusz Chalecki.

W inicjatywach realizowanych przez beneficjentów 1. edycji programu „Piast wspiera region” wzięło udział około 10 tys. mieszkańców Dolnego Śląska.

Disco dla zwierząt

Największą kwotę dofinansowania – 50 tys. zł otrzymał projekt „Z kulturą do zwierząt”, zgłoszony przez Fundację Kultura. W ramach tej inicjatywy zorganizowane zostały 3 wydarzenia w formie Silent Disco (słuchanie muzyki za pomocą słuchawek), każde z inną oprawą wizualną i muzyczną, a także poruszające inny problem świata zwierząt. Projekt łączył w sobie pomoc zwierzętom dzikim i udomowionym razem z promocją kultury i sztuki oraz dobrą zabawą. We wszystkich wydarzeniach uczestniczyło ponad 1000 osób.

„Zmieć Śmieć”

Z problemem zaśmieconych szlaków górskich zmierzyli się kolejni beneficjenci programu marki Piast – ”Fundacja Polska Górom”. W ramach otrzymanego grantu powstała aplikacja webowa ”Zmieć śmieć”, która poprzez system nagród ma zachęcać turystów do zbierania znalezionych na szlaku śmieci i wyrzucania ich w oznaczonych miejscach. „Zmieć Śmieć” już niedługo będzie dostępna dla odwiedzających dolnośląskie lasy, a docelowo będzie mogła powiększać swój obszar i funkcjonować w całej Polsce.

Tajemnice Wolimierza

Wolimierskie Tajemnice to gra edukacyjna, zachęcająca do poznawania ukrytych atrakcji natury, kultury i historii podczas pieszego zwiedzania wsi Wolimierz.. Za pomocą smartfona z przeglądarką, mapą i czytnikiem kodów QR można odszukać 30 wolimierskich tajemnic, dzięki którym poznamy historię wsi, współczesne atrakcje kulturalne, globalne wyzwania dotyczące zmian klimatycznych i ginących gatunków. Aktywność społeczna, ekologia, sztuka i duma z lokalnej tożsamości to najważniejsze cechy marki Wolimierza. Wszystkie znajdują odzwierciedlenie w scenariuszu gry.

Drużyna Harrego Pottera

Niezabrakło też projektów sportowych i niecodziennych dyscyplin. Jeden z grantów trafił do Klubu Sportowego Wrocław Wanderers, który tworzą miłośnicy quidditcha – gry znanej z książek i filmów o Harrym Potterze. Dzięki grantowi, drużyna mogła stworzyć komplet strojów sportowych oraz zestaw dresów służących do gry i reprezentacji swojego klubu.

To tylko część projektów zrealizowanych w pierwszej edycji programu grantowego „Piast wspiera region”. Wszystkie projekty zaprezentowane zostały w filmie podsumowującym:
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-0.1°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:49
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-11-30 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 19:00
miejsce
Hala Orbita, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany