21 listopad 2022

Świąteczna paczka – to już 9. edycja pomocy wysyłanej do Ukrainy

fot. nadesłane
Do tej pory akcja znana była pod nazwą „Paczka dla Lwowiaka”. Tym razem, ze względu na sytuację wojenną za naszą wschodnią granicą, zbierane są dary, a także datki, dla całego narodu ukraińskiego.
REKLAMA
Do 9 grudnia zbierane będą: żywność trwała, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji i środki czystości. Dary można zanosić do każdej wrocławskiej szkoły. Finalnie trafią do potrzebujących mieszkańców Ukrainy. Gdzie dokładnie?

Tam, gdzie będzie możliwość dowozu, bo, jak wiemy, zapotrzebowanie jest ogromne. Trudno, byśmy w tym wyjątkowym czasie ograniczali się wyłącznie do Lwowa i okolic – podkreśla Justyna Staszak z Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, która wraz z partnerami już po raz dziewiąty organizuje w okresie przedświątecznym pomoc dla Ukrainy.

Zaraz po wybuchu wojny Fundacja koordynowała bezprecedensową w skali kraju akcję, czego efektem było wysłanie do Ukrainy paczki z darami o wadze 400 ton.

Trafiały one do nas z wielu krajów Europy: z Holandii, Niemiec, Belgii czy Szwajcarii. Początkowo, gdy mieliśmy też do czynienia z kryzysem na granicy, kupowaliśmy również agregaty i warniki do ciepłych posiłków. A teraz, tradycyjnie o tej porze roku, wznawiamy akcję. Zima i święta to zawsze czas, gdy stajemy się hojniejsi i gdy bardziej się mobilizujemy do niesienia pomocy innym. Na to liczymy – dodaje Justyna Staszak.

Zebrane w szkołach dary trafią do magazynu zbiorczego, gdzie zostaną posortowane i oznaczone, a następnie przetransportowane do Ukrainy.

Wierzę, że zrobimy wspólnie rekordową akcję, bo potrzeby są ogromne. Zburzone domy, brak podstawowych warunków do życia… Ci ludzie potrzebują naszej pomocy i pieniędzy, choć najbardziej wyczekują pokoju i zakończenia wojny – zaznacza Kazimierz Pabisiak z Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

Ci, którzy zechcą wspomóc potrzebujących datkami finansowymi (również po 9 grudnia), mogą je wpłacać na konto Fundacji im. Św. Jadwigi przy pl. Staszica 4 (50-221 Wrocław) z dopiskiem „Świąteczna paczka”.
Nr konta 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504

Za projektem, poza Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundacją im. św. Jadwigi, stoją: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Urząd Miejski Wrocławia, 1 KS Ślęza Wrocław oraz Straż Miejska biorąca czynny udział w gromadzeniu darów.

Akcja odbywa się pod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz Metropolity Wrocławskiego, ks. arcybiskupa Józefa Kupnego.

Zaczynaliśmy w 2014 roku, ale wtedy wysłaliśmy paczki niewielkim busikiem. A teraz jeżdżą ciężarówki z ładunkiem 4-5 ton – mówi Kazimierz Pabisiak.

Warto o tę piękną tradycję dbać.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
3.8°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:45
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-12-07 19:00
miejsce
Akademia Club, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-07 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-07 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-08 19:30
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany