kategoria: Sport
29 marzec 2024

Ekstraklasa siatkarzy - Wilfredo Leon blisko Bogdanki LUK Lublin

zdjęcie: Ekstraklasa siatkarzy - Wilfredo Leon blisko Bogdanki LUK Lublin / pixabay/1397235
Wszystko na to wskazuje, że Wilfredo Leon, jeden z najlepszych siatkarzy świata, od najbliższego sezonu bronić będzie barw Bogdanki LUK Lublin i po raz pierwszy występować w krajowej ekstraklasie.
REKLAMA

W oficjalnym komunikacie dotyczącym tego transferu kierownictwo klubu potwierdza, że prowadzi rozmowy z Wilfredo Leonem doceniając ich profesjonalny i partnerski charakter.

"Faktem jest, że do drużyny dołączą nowi siatkarze. Szanujemy ich zobowiązania wobec klubów, które obecnie reprezentują, dlatego - kierując się jedną z naszych nadrzędnych zasad dotyczących polityki transferowej - o wszystkich nowych zawodnikach, którzy będą reprezentować nasz klub w sezonie 2024/25, poinformujemy po wygaśnięciu kontraktów, którymi obecnie są zobowiązani" - czytamy w komunikacie.

Urodzony na Kubie 30-letni przyjmujący Wilfredo Leon w swojej ojczystej reprezentacji grał w latach 2007 - 2012 będąc m.in. wicemistrzem świata w 2010 roku. Obywatelstwo polskie uzyskał w 2015 roku, ale dopiero piąty rok reprezentuje Polskę. Z "Białym Orłem" na piersi zdobył już złoty i dwa brązowe medale mistrzostw Europy, złoto i srebro w Lidze Narodów, a także srebrny medal w Pucharze Świata. W październiku minionego roku wywalczył z naszą reprezentacją awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Występował w lidze rosyjskiej, w Katarze oraz we Włoszech, czterokrotnie z Zenitem Kazań wygrywając Ligę Mistrzów i trzy razy klubowe mistrzostwo świata. Z Zenitem był też mistrzem Rosji, po trzy razy zdobywał Puchar Włoch i wicemistrzostwo tego kraju od sześciu lat jako zawodnik SIR Safety Perugia.

Indywidualnie uznawany był m.in. MVP oraz najlepszym przyjmującym mistrzostw Europy, Ligi Mistrzów czy Igrzysk Panamerykańskich, a najlepszym przyjmującym kilkakrotnie klubowych mistrzostw świata.

Uznawany za jednego z najlepszych siatkarzy świata Leon w 2016 roku poślubił Polkę Małgorzatę Gronkowską, z którą ma troje dzieci, co jest jednym z argumentów, by mimo intratnych ofert z Turcji czy Włoch mieszkać przede wszystkim z rodziną w Polsce, a zatem po raz pierwszy grać w naszej ekstraklasie.

Zainteresowanie pozyskaniem Leona przejawiały m.in. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Aluron CMC Warta Zawiercie, ale ostatecznie wybór padł na Bogdankę LUK Lublin. Nieoficjalnie mówi się, że najdroższy w historii polskiej ligi siatkarz ma zarabiać 700-850 tys. euro rocznie.

Innymi zawodnikami, którzy w przyszłym sezonie mają bronić barw Bogdanki LUK Lublin są dwaj środkowi Bułgar Aleks Grozdanow występujący teraz we włoskiej Rany Werona oraz Kanadyjczyk Fynnian McCarthy, obecnie siatkarz czeskiej Lvi Praga, z którą występował w Lidze Mistrzów.

Ponadto w kręgu zainteresowań szefostwa klubu są także reprezentant Holandii, przyjmujący Bennie Tuinstra oraz zawodnicy Trefla Gdańsk: przyjmujący Mikołaj Sawicki i atakujący Kewin Sasak.

Istniejący od niespełna jedenastu lat lubelski klub trzeci sezon występuje w PlusLidze i po raz pierwszy zakwalifikował się do fazy play off. Historycznym już osiągnięciem był też awans do finałowej czwórki Pucharu Polski. (PAP)

Autor: Andrzej Szwabe

asz/ sab/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
18.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany