4 październik 2022

Za nami I Wrocławska Integracyjna Olimpiada Młodzieży

fot. nadesłane
Około 100 dzieci, kilkoro dorosłych i święto sportu w czystej postaci. Dowód, że Wrocław stara się być coraz bardziej "bez barier". Stolica Dolnego Śląska jako jedno z pierwszych miast w Polsce zorganizowała Integracyjną Olimpiadę Młodzieży. W kompleksie sportowym Ślęzy Wrocław na Kłokoczycach zakończyła się pierwsza edycja imprezy.
REKLAMA
To kolejna inicjatywa, którą realizujemy jako prawdziwe miasto „bez barier”.

Cieszę się, że podtrzymujemy dziedzictwo naszego serdecznego przyjaciela śp. Bartka Skrzyńskiego, który był prawdziwym życiowym „olimpijczykiem” – każdego dnia pokazywał nam, że nie ma naprawdę żadnych limitów. Że można i że się da - przyznał podczas Olimpiady Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kochani uczestnicy, wspólnie z panem prezydentem każdego z Was witam na młodzieżowej olimpiadzie integracyjnej. Bardzo proszę o otwarcie olimpiady! - tak krótko i konkretnie przywitał dzieci i ich opiekunów radny miejski Michał Piechel, który sam jest osobą niepełnosprawną i jednocześnie jest doradcą prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. To on był inicjatorem przedsięwzięcia.

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami rywalizowały w czterech konkurencjach sportowych oraz czterech tzw. aktywnościach rekreacyjnych. Na uczestników czekało przeciąganie liny, rzut piłką 1  gra w boule i bocci. Poza tym próbują swych sił w strzelaniu z łuku, korfballu oraz mini piłce nożnej i unihokeju. Dodatkowo organizatorzy przygotowali liczne atrakcje i zabawy. Na początku rywalizacji z dziećmi mierzyła się między innymi senator Alicja Chybicka, wieloletnia szefowa Przylądka Nadziei.

Dzieci dają nam dorosłym siłę. Uczą odwagi, uczą zawziętości, pokonywania barier i ograniczeń. One działają tak, jak Wrocław chce działać: "bez barier". Życzę wszystkim tutejszym dzieciom nowych sukcesów, nowych przyjaciół. Dziękuję za to zaproszenie.

We wrocławskich szkołach uczy się 2359 dzieci z niepełnosprawnościami, w tym około 500 z niepełnosprawnością ruchową.

Mają zajęcia w 167 klasach integracyjnych. Ta liczba pokazuje, jak ważne jest nie tylko zapewnienie im warunków do edukacji, ale także zabawy i rywalizacji. W Olimpiadzie organizowanej na terenie kompleksu sportowego Ślęzy Wrocław rywalizuje kilkudziesięciu młodych zawodników. Przywitał ich Dominik Golema, dyrektor Biura Bez Barier we wrocławskim magistracie.

Muszę przy okazji tego wydarzenia wspomnieć o kimś, z kim wielokrotnie rozmawialiśmy, by już nigdy nie było podziału na olimpiady i paraolimpiady. Mówię tu oczywiście o Bartku Skrzynskim, którego marzenie wreszcie stało się rzeczywistością. Bartek zasiał w nas to ziarenko, które wyrosło w postaci tego szczególnego wydarzenia. Chcemy dać mocny sygnał organizatorom światowych igrzysk, że można połączyć w jedną imprezę, pod jednym parasolem igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, że oba te wydarzenia powinny się odbywać w jednym czasie. Tu przygotowaliśmy konkurencje, w których niezależnie od poziomu sprawności, mogą na równych prawach wziąć udział wszystkie dzieci - mówił Dominik Golema

Olimpiada w kompleksie na Kłokoczycach to oczywiście dobra zabawa - ale też rywalizacja. Najlepsze trzy miejsca w każdej konkurencji zostaną wyróżnione specjalnymi nagrodami i medalami.

Na tej imprezie wszyscy będą zwycięzcami. Mamy przykłady wielu sportowców olimpijskich z Wrocławia i nie tylko, którzy dzięki swojej determinacji i pracy, przełamali swoje bariery i osiągnęli światowe sukcesy. Widzę, że wrocławska młodzież z niepełnosprawnościami czuje się tu jak na prawdziwej Olimpiadzie. Wszyscy jesteśmy przecież równi – wskazywał Michał Piechel.

Zawodom przyglądali się wrocławscy radni, wśród nich przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik, który poza konkurencją spróbował swoich sił w grze w boule.

Każdy kto staje do tej rywalizacji; uczciwej, bez barier, jest zwycięzcą. W takiej formule ta olimpiada to wielkie wydarzenie. Wierzę, że Integracyjna Olimpiada Młodzieży nie tylko na stałe wejdzie do kalendarza imprez sportowych we Wrocławiu, ale, że z roku na rok będzie coraz liczniejsza.  

Na zakończenie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył zwycięzcom nagrody.

Współorganizatorami wydarzenia są: Biuro Wrocław Bez Barier, Wrocławski Szkolny Związek Sportowy, MCS Wrocław oraz Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
2.5°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:46
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-12-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-07 19:00
miejsce
Akademia Club, Wrocław, ul....
wstęp biletowany