kategoria: Sport
30 maj 2024

Żużlowa GP - na Markecie już po raz trzydziesty

zdjęcie: Żużlowa GP - na Markecie już po raz trzydziesty / pixabay/4242201
W sobotę w Pradze odbędzie się czwarta tegoroczna eliminacja mistrzostw świata na żużlu, a sumie będą to już 30 zawody w historii w ramach Grand Prix organizowane na Markecie. Żaden inny tor nie gościł częściej najlepszych zawodników „czarnego sportu”.
REKLAMA

Cykl Grand Prix, który zastąpił jednodniowe indywidualne mistrzostwa świata, został wprowadzony w 1995 roku, a dwa lata później żużlowcy po raz pierwszy zawitali do Pragi i od tamtej pory nieprzerwanie walczą o punkty  na Markecie. Po trzy zwycięstwa w stolicy Czech mają Australijczyk Jason Crump, Duńczyk Nicki Pedersen i Brytyjczyk Tai Woffinden. Ten ostatni dorzucił do tego jeszcze dwa drugie miejsca i w tabeli wszech czasów obejmującej tylko starty w Pradze jest na pierwszym miejscu.

Z wspomnianej trójki w sobotę tylko Brytyjczyk będzie miał szansę poprawy swojego dorobku, bo tylko on jeszcze kontynuuje karierę. Do faworytów nie należy popularny „Taiski” jednak nie należy, bo w tegorocznych trzech zawodach uzbierał zaledwie 16 punktów i w klasyfikacji generalnej zajmuje odległe 13.miejsce.

Na pewno jednym z faworytów będzie za to Zmarzlik, który też powinien mieć dobre wspomnienia z Pragi, bo wygrywał tam dwa razy (oba w sezonie 2020). W tym roku aktualny mistrz świata jeszcze nie stawał na najwyższym stopniu podium, ale dwa razy był drugi, raz czwarty, co dało mu 50 punktów i pozycję lidera po trzech zawodach.

Zaledwie o dwa „oczka” mniej ma Jack Holder, a o trzy Jason Doyle i obaj w tym roku zaznali już smak zwycięstwa w GP. Ten drugi z Australijczyków w przeszłości wygrywał też ma Markecie i to dwa razy. Do tego również dwa razy był trzeci.

Ostatnie dwa GP w Pradze należały jednak nie do Australijczyków, czy Polaków, lecz do Martina Vaculika. Słowak rok temu w finale okazał się lepszy od Duńczyka Leona Madsena i Holdera, a dwa lata temu w decydującym wyścigu pokonał Woffindena i Doyle’a. Brązowy medalista całego cyklu GP z zeszłego roku na razie jednak nie radzi sobie tak dobrze, bo jest dopiero siódmy.

Poza Zmarzlikiem w Pradze pojedzie jeszcze dwóch innych polskich stałych uczestników GP: Szymon Woźniak i Dominik Kubera. Po trzech turniejach więcej punktów uzbierał ten drugi (25), który m.in. podczas ostatnich zawodów w niemieckim Landshut dotarł do finału i zajął tam czwarte miejsce. Debiutujący w cyklu GP Woźniak na razie najlepiej radził sobie w Warszawie na Stadionie Narodowym, gdzie był siódmy.

Początek ścigania w Pradze w sobotę o godz. 19.

Klasyfikacja generalna MŚ:
 
 1. Bartosz Zmarzlik (Polska)    50 pkt
 2. Jack Holder (Australia)      48
 3. Jason Doyle (Australia)      47
 4. Robert Lambert (W. Brytania) 41
 5. Mikkel Michelsen (Dania)     36
 6. Daniel Bewley (W. Brytania)  28
 7. Martin Vaculik (Słowacja)    27
 8. Fredrik Lindgren (Szwecja)   26
 9. Dominik Kubera (Polska)      25
...
12. Szymon Woźniak (Polska)      24
 
Pozostałe turnieje Grand Prix:
 
 1 czerwca - Praga (Czechy)
15 czerwca - Malilla (Szwecja)
29 czerwca - Gorzów Wlkp.
17 sierpnia - Cardiff (W. Brytania)
31 sierpnia - Wrocław
 7 września - Ryga (Łotwa)
14 września - Vojens (Dania)
28 września - Toruń

(PAP)

marw/ co/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
24°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany