11 lipiec 2022

202 km bariery elektronicznej na granicy Polski z Białorusią w woj. podlaskim

zdjęcie: 202 km bariery elektronicznej na granicy Polski z Białorusią w woj. podlaskim / fot. PAP
fot. PAP
202 km będzie miała część elektroniczna bariery na granicy Polski z Białorusią w woj. podlaskim - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa straży granicznej por. Anna Michalska. Będzie dłuższa od powstałej przez pół roku bariery fizycznej, która ma 186 km.
REKLAMA

Zaznaczyła, że istniejąca już bariera fizyczna w pełni funkcjonalna będzie dopiero po zainstalowaniu elementów bariery elektronicznej. Obejmie ona miejsca, gdzie nie ma zapory, bo granica przebiega np. wzdłuż rzek i zawiera elementy systemów ochrony perymetrycznej.

"To dla nas kluczowy element zapory" - dodała w rozmowie z PAP rzeczniczka SG.

"Bariera elektroniczna powstaje już na długości 202 km, również w miejscach, gdzie nie mogła powstać bariera fizyczna, która ma 186,25 km" - podała w rozmowie z PAP por. Michalska.

"Dzięki niej funkcjonariusze będą monitorować na bieżąco sytuację na granicy, niekoniecznie fizycznie będąc na linii granicy, ale reagując na wszelkie próby jej nielegalnego przekroczenia czy nawet podejścia w jej pobliże" - powiedziała PAP porucznik.

"Na tę część będą się składały kamery pozwalające na monitoring w dzień i w nocy - będzie ich ponad 2,5 tys., 400 km kabli detekcyjnych i 200 km kabli transmisyjnych" - wyliczyła. Dodała, że bariera elektroniczna będzie posiadała architekturę wewnętrzną - wydzieloną, bez dostępu do innych sieci zewnętrznych. Ma to zapobiec niekontrolowanemu i nieautoryzowanemu przepływowi danych.

Por. Michalska zapewniła, że wszystkie elementy detekcyjne bariery pochodzą od zachodnich, renomowanych producentów branży zabezpieczeń, których skuteczności i niezawodność została zweryfikowana przez straż graniczną podczas realizacji zadań dotyczących ochrony granicy państwowej.

Koszt powstania bariery elektronicznej to ponad 332 mln zł - przypomniała.

W marcu umowę na zaprojektowanie i wybudowanie bariery elektronicznej wraz z infrastrukturą techniczną ze Skarbem Państwa - Komendantem Głównym Straży Granicznej podpisała spółka Elektrotim. Ta spółka w latach 2019-21 wykonała rozbudowę urządzeń nadzoru na ok. 32 km granicy polsko-ukraińskiej na zlecenie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Bariera fizyczna powstawała od początku roku do końca czerwca w woj. podlaskim. To pięciometrowe stalowe ogrodzenie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tys. ton stali m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł. Koszt budowy to 1,6 mld zł.

Część elektroniczna powinna działać do końca września. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-0.6°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:45
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-12-09 14:00
miejsce
ATM Scena na Bielanach, Bielany...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 19:15
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany